Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Prosciutto di Parma OEM

Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) garantálja, hogy a termelés, a feldolgozás és az elkészítés folyamatának minden szakasza az adott régióban történik.

A termék eredete

A jó Prosciutto di Parma OEM a megfelelő sertés kiválasztásával kezdődik. Közép- és Észak-Olaszországban az ilyen típusú sonka készítéséhez használt hússertések tenyésztése az etruszkok idején kezdődött (az i.e. 8. és 3. század között) és a mai napig tart. Tenyésztésük az ugyanabban a régióban folytatott, és a sertések takarmányozása szempontjából kulcsszerepet játszó gabonatermesztéssel és tejgazdálkodással párhuzamosan alakult ki és fejlődött. A híres pármai sonkának tehát régre nyúló hagyományai vannak, és története szervesen kapcsolódik a térség mezőgazdaságához.

Bár az előállítási terület, amely a sonka egyedi tulajdonságait adja, Parma megyére korlátozódik, a felhasznált hús egy ennél szélesebb területről származhat, amely Emilia-Romagna, Veneto, Lombardia, Piemont, Molise, Umbria, Toszkána, Marche, Abruzzo és Lazio régiókat is magában foglalja.

Torrechiara vár, Olaszország
A Ligur-tenger felől érkező élénk szél langyos szellővé szelídül, ahogy végigsuhan a Val di Magra olajfaligetein és mandulafenyő-erdőin, majd az Appenninek nyergein átjutva megérkezik a Prosciutto di Parma, azaz a híres pármai sonka hazájába.

A termék előállítása

Pármai sonkát csak bizonyos fajtájú hússertések húsából lehet készíteni, így például a nagyfehér hússertés, a „Landrace” vagy a „Dunroc” hagyományos sertésfajták húsából. Más fajták húsa abban az esetben használható, ha az adott sertésfajta szerepel az olasz törzskönyvben. A legalább kilenc hónapos sertések súlya körülbelül 160 kg, táplálásuk meghatározott étrend szerint történik.

A sertések származását több jelzés igazolja, melyek közül az elsőt a tenyésztők helyezik el az állat születésétől számított harminc napon belül. Vágáskor a tenyésztők megfelelőségi tanúsítványt állítanak ki. A vágóhidak ezt követően a Prosciutto di Parma OEM előállításához felhasználandó friss combot ellátják a vágóhíd azonosító kódját tartalmazó bélyegzővel.

a Prosciutto di Parma OEM előállítási folyamata
A húst először sóval kenik be, majd a keményebb részeket sertészsírral puhítják meg.

A combokat az előállítás helyszínén besózzák. A sózás megkezdése előtt a combokat ellátják egy fémpecséttel, amelyen szerepel az előállítás kezdő dátuma. Ezután kezdődik a kb. egy hétig tartó hűtés. A sót eltávolítják, majd újabb, vékony sóréteggel borítják be a combokat, amit 15–18 napos pihentetési idő követ. A sonkát ezután kb. 80 napig felkötik egy megfelelő szellőzésű és hőmérsékletű helyiségben.

80 nap elteltével a sonka eléri a megfelelő szárazsági szintet. A keményebb felületeket úgy teszik lágyabbá, hogy egy réteg sertészsírt kennek a sonkára (e munkafolyamat neve sugnatura). Amint ez megtörténik, az érlelési folyamat befejezéseként sötét, pinceszerű helyiségekben tárolják a sonkát. Az érlelésnek legalább 12 hónapig kell tartania.

Egy fehér köpenyben lévő személy minőség-ellenőrzés céljából megvizsgálja a sonkát.
A sonkát megszúrják öt meghatározott helyen, így ellenőrzik a minőségét. A megfelelő minőségű darabokat ellátják az ötágú koronát és benne a PARMA feliratot ábrázoló minőségjellel. crown.

12 hónap után kerül sor a minőség-ellenőrzésre, melynek során öt meghatározott helyen beleszúrnak a sonkába annak meghatározása érdekében, hogy a termék valóban megfelel-e a pármai sonka minőségi előírásainak. Ha a hús minősége megfelelő, az ellenőrző szerv munkatársának felügyelete mellett beleégetik a sonka bőrébe a PARMA szót tartalmazó ötágú koronát.

Ezt követően már a sonka készen áll a csomagolásra, akár egészben, akár darabokban vagy szeletelve. Függetlenül attól, hogy milyen formában fogják értékesíteni, a csomagolásnak is a származási területen, Parma megyében kell történnie.

További információk

Prosciutto di Parma PDO – jogi keret

Oltalom alatt álló eredetmegjelölés

Minőségi élelmiszerek az EU-ban