Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Chmel

Ochrana zemědělců a odvětví zemědělství v EU prostřednictvím intervencí na trhu, obchodních opatření, právních předpisů a sledování trhu.

Přehled

Pod pojmem „chmel“ se skrývají tři skupiny produktů:

  • chmelové šištice, čerstvé nebo sušené
  • chmel ve formě prášku nebo pelet
  • chmelový extrakt

V Evropské unii pěstuje chmel přibližně 2 600 zemědělských podniků na ploše 26 500 ha – 60 % celkové plochy využívané k pěstování chmele v celosvětovém měřítku.

Chmel se pěstuje ve 14 zemích EU. Přibližně na 17 000 hektarů se chmel pěstuje v Německu, což představuje 60 % plošné výměry pěstování chmele v EU a přibližně jednu třetinu plochy, na níž se chmel pěstuje na celém světě. Hlavními producenty v EU jsou kromě toho Česká republika, Polsko a Slovinsko.

Po celém světě, ale zejména v Evropě, se výměra zmenšuje – jednak kvůli zvyšujícímu se obsahu alfa hořkých kyselin a jednak proto, že se těchto kyselin při výrobě piva v dnešní době používá stále méně. Jak již název napovídá, právě tato složka chmele dává pivu jeho hořkou chuť, popř. další složky chuti.

Produkce

V EU se vyprodukuje okolo 50 000 tun chmele ročně. Alfa hořkých kyselin se ročně získává více než 5 000 tun.

Ročně světová produkce chmele osciluje mezi 80 000 a 100 000 tun (což odpovídá 8 000 a 10 000 tun alfa hořkých kyselin). Poptávka po alfa hořkých kyselinách se odhaduje přibližně na 8 000 tun na základě toho, že na hektolitr piva je jich zapotřebí průměrně 4,1 g. Obsah chmele se liší v závislosti na druhu piva, zejména na tom, jak má být hořké, a na druhu použitého chmele. V důsledku technologického pokroku a skutečnosti, že stále více spotřebitelů se kloní spíše k méně hořkých pivům, se obsah alfa hořkých kyselin v chmelu rok od roku snižuje (ještě v roce 1995 byl na úrovni 6,3 g na hektolitr). 

Světová produkce piva sice roste, ale poptávka po alfa hořkých kyselinách se příliš nezvyšuje. Vzhledem k tomu, že nabídka v současnosti převyšuje poptávku, jsou průměrné ceny na smluvním trhu s chmelem a volném trhu od roku 2009 poměrně nízké.

Související informace

Zprávy o sklizni chmele

1. DUBNA 2015
Recognised hop producer groups
1. ČERVNA 2017
List of hop production areas
24. ÚNORA 2020
List of hop certification centres and their codes

Zahraniční obchod

EU – a zejména Německo – je jedním z center globálního trhu s chmelem. Pokud jde o zahraniční obchod, je EU tradičně čistým vývozcem. V posledních několika letech dosáhl přebytek přibližně 20 000 tun šišticových ekvivalentů. Nakupuje především Rusko, dále Spojené státy a Japonsko.

Až na jednu výjimku jsou všechny země EU, v nichž se pěstuje chmel, členy Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele, které usiluje o podporu sdílení informací, a to jak mezi jednotlivými producenty, tak mezi producenty a ostatními stranami v tomto odvětví (obchodníky a pivovary).

Chmel a chmelové výrobky se smějí dovážet do EU pouze tehdy, jsou-li doprovázeny osvědčením o rovnocennosti vydaným subjektem pověřeným třetí zemí původu, nebo pokud v zemi původu neexistuje, již schválenou agenturou mimo zemi původu produktu.

4. BŘEZNA 2024
Agencies authorised to issue an attestation of equivalence for products of the hop sector imported into the EU

Právní základy

Hlavní právní ustanovení vztahující se na odvětví chmele jsou zahrnuta v nařízení EU č. 1308/2013 o společné organizaci trhu: ověřování, seskupení producentů a dovoz.

Související informace

Příslušné právní předpisy EU pro odvětví chmele

Výbory

Aby byla zaručena kontrola zemí EU nad tím, jak Evropská komise vykonává svou pravomoc k přijímání prováděcích aktů, zasedají pravidelně různé výbory, které jsou složeny ze zástupců vlád a kterým předsedá zástupce Evropské komise.

Výbor pro společnou organizaci zemědělských trhů pravidelně projednává oblasti, jako je vývoj tržních cen, produkce a obchod v EU a třetích zemích.