Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Chmeľ

Ochrana poľnohospodárov EÚ a poľnohospodárskeho sektora prostredníctvom politiky trhových zásahov, obchodných opatrení, právnych predpisov a monitorovania trhu.

Prehľad

Slovo „chmeľ“ sa vzťahuje na tieto tri skupiny výrobkov:

  • chmeľové šištičky, čerstvé alebo sušené,
  • chmeľ v podobe prášku alebo peliet,
  • chmeľové výťažky.

V Európskej únii chmeľ pestuje takmer 2 600 poľnohospodárskych podnikov na ploche 26 500 ha, čo predstavuje 60 % celkovej celosvetovej plochy používanej na pestovanie chmeľu.

Chmeľ sa pestuje v 14 krajinách EÚ. Zhruba 17 000 hektárov, na ktorých sa pestuje chmeľ v Nemecku, predstavuje 60 % plošnej výmery pestovania chmeľu v rámci EÚ a približne jednu tretinu plochy, na ktorej sa chmeľ pestuje na celom svete. Ďalšími hlavnými producentmi v EÚ sú Česko, Poľsko a Slovinsko.

Celosvetovo, avšak predovšetkým v Európe, sa táto plocha zmenšuje – jedným z dôvodov je zvyšujúci sa podiel alfa kyseliny a znižujúca sa miera jej použitia v pive. Alfa kyselina je zložka chmeľu, ktorá dodáva pivu horkú chuť a ďalšie príchute.

Produkcia

EÚ vyprodukuje každoročne približne 50 000 ton chmeľu. Produkcia alfa kyseliny pravidelne presahuje 5 000 ton.

Ročná výroba chmeľu sa celosvetovo pohybuje od 80 000 do 100 000 ton, čo zodpovedá 8 000 až 10 000 tonám alfa kyseliny. Dopyt po alfa kyseline sa odhaduje na približne 8 000 ton na základe skutočnosti, že na hektoliter piva sa priemerne použije 4,1 g kyseliny. Obsah chmeľu sa líši v závislosti od konkrétneho typu piva, predovšetkým úrovne horkosti a odrody použitého chmeľu. V dôsledku technologického pokroku a rastúceho záujmu spotrebiteľov o menej horké pivá dochádza každoročne k znižovaniu obsahu chmeľu (v roku 1995 sa používalo 6,3 g alfa kyseliny na hektoliter). 

Napriek celosvetovému zvyšovaniu výroby piva sa dopyt po alfa kyseline zásadne nezvýšil. Keďže v súčasnosti ponuka prevyšuje dopyt, priemerné ceny na zmluvnom a voľnom trhu s chmeľom sa od roku 2009 držia na relatívne nízkej úrovni.

Súvisiace informácie

Správy o zbere chmeľu

1. APRÍLA 2015
Recognised hop producer groups
1. JÚNA 2017
List of hop production areas
24. FEBRUÁRA 2020
List of hop certification centres and their codes

Zahraničný obchod

EÚ a predovšetkým Nemecko predstavuje jedno z centier globálneho trhu s chmeľom. V rámci zahraničného obchodu patrí EÚ tradične k čistým vývozcom. V posledných rokoch prebytok narástol na takmer 20 000 ton ekvivalentu chmeľových šištičiek. Hlavným odberateľom je Rusko, za ktorým nasledujú Spojené štáty a Japonsko.

Okrem jednej krajiny sú všetky krajiny EÚ, ktoré pestujú chmeľ, členmi Medzinárodného výboru pestovateľov chmeľu, ktorého cieľom je podporovať výmenu informácií, a to tak medzi výrobcami navzájom, ako aj medzi výrobcami a ostatnými stranami pôsobiacimi v tomto sektore (obchodníkmi a pivovarmi).

Chmeľ a chmeľové produkty sa môžu dovážať do EÚ len vtedy, ak je k nim priložené osvedčenie o rovnocennosti vydané agentúrou poverenou treťou krajinou pôvodu alebo, ak v krajine pôvodu taká agentúra neexistuje, už schválenou agentúrou mimo krajiny pôvodu výrobku.

4. MARCA 2024
Agencies authorised to issue an attestation of equivalence for products of the hop sector imported into the EU

Právny základ

Hlavné právne ustanovenia týkajúce sa sektora chmeľu sú obsiahnuté v nariadení EÚ č. 1308/2013 o spoločnej organizácii trhu: ide o ustanovenia týkajúce sa certifikácie, skupín výrobcov a dovozu.

Súvisiace informácie

Príslušné právne predpisy EÚ pre sektor chmeľu

Výbory

Aby sa zabezpečila kontrola krajín EÚ nad tým, ako Európska komisia vykonáva svoju právomoc prijímať vykonávacie akty, pravidelne sa stretávajú rôzne výbory, ktoré pozostávajú zo zástupcov vlád a ktorým predsedá zástupca Európskej komisie.

Výbor pre spoločnú organizáciu poľnohospodárskych trhov rokuje o otázkach, ako je vývoj trhových cien, výroba a obchod v krajinách EÚ i mimo EÚ.