Preskoči na glavno vsebino
Agriculture and rural development

Afrika

EU je najpomembnejša partnerica Afrike na področju trgovine s kmetijskimi proizvodi, tujih naložb in razvojne pomoči.

Sodelovanje Afriške unije in EU

Kmetijstvo in podeželsko gospodarstvo sta vir preživetja za 70 % afriškega prebivalstva, zato imata ključno vlogo pri zagotavljanju mirne, uspešne in povezane prihodnosti Afrike.

Evropska unija (EU) je skupaj z Afriško unijo (AU) zavezana trajnostnemu razvoju afriškega kmetijskega sektorja in podeželskih območij. Partnerstvo med Afriško unijo in EU na področju hrane in kmetijstva s tesnim in strateškim sodelovanjem spodbuja prenos znanja, izmenjavo dobrih praks in ukrepe, ki prispevajo k ustvarjanju delovnih mest in vključujoči rasti afriškega podeželskega gospodarstva.

Ursula von der Leyen

Želim, da bi imela Evropa celovito strategijo za Afriko, našo bližnjo sosedo in najbolj naravno partnerico.

Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije

Mesto kmetijstva v partnerstvu med Afriko in EU

V okviru partnerstva Afrika-EU si AU in EU skupaj prizadevata za krepitev gospodarskega sodelovanja in spodbujanje trajnostnega razvoja v skladu s skupno strategijo Afrika-EU.

Na šestem vrhu med EU in Afriško unijo februarja 2022 je bil dosežen dogovor o skupni viziji za leto 2030, v središču katere je prenovljeno partnerstvo med Afriko in EU.

Kmetijstvo bo imelo v prihodnosti partnerstva ključno vlogo. S sodelovanjem lahko AU in EU spodbudita trajnostni gospodarski, socialni in okoljski razvoj afriške celine. To je bilo potrjeno v skupni viziji za leto 2030, dogovorjeni na šestem vrhu med EU in Afriško unijo.

Ministrske konference Afriške unije in EU o kmetijstvu

Politični dialog med ministri je v ospredju partnerstva Afrika-EU na področju kmetijstva.

  1. Julij 2016

    Na prvi ministrski konferenci Afriške unije in EU o kmetijstvu, ki je potekala julija 2016 v Noordwijku, sta bila kmetijstvo in agroživilski sektor poudarjena kot ključni področji trajnostnega razvoja in ustvarjanja delovnih mest v Afriki.

  2. Julij 2017

    Druga ministrska konferenca Afriške unije in EU o kmetijstvu, ki je potekala julija 2017 v Rimu, je prinesla oprijemljive in realistične rezultate, ki so bili podlaga za peti vrh Afriške unije in EU novembra 2017 v Abidžanu. Rezultati so zajemali inovativno financiranje, partnerstva na področju raziskav in izobraževanja, razvoj geografskih označb, prakse trajnostnega upravljanja ter ukrepe v zvezi s podnebnimi spremembami, izgubami hrane in živilskimi odpadki.

  3. Junij 2019

    Na tretji ministrski konferenci, ki je potekala 21. junija 2019 v Rimu, sta se obe uniji s skupno politično izjavo in akcijskim načrtom zavezali nadaljnji krepitvi partnerstva na področju hrane in kmetijstva.

  4. Junij 2021

    Četrta ministrska konferenca 22. junija 2021 je bila osredotočena na naložbe in konkurenčnost, raziskave in inovacije, digitalne rešitve in regionalno trgovinsko povezovanje.

  5. Junij 2023

    Peta ministrska konferenca Afriške unije in EU o kmetijstvu je potekala 30. junija 2023 v Rimu (v prostorih FAO). Na štirih tematskih srečanjih na visoki ravni so potekale razprave o naslednjih temah: (i) trajnostne naložbe v podporo agroživilskemu sektorju, (ii) raziskave in inovacije za pametnejše politike in tehnologije, (iii) odpornost agroživilskih sistemov na podnebne spremembe in (iv) regionalno trgovinsko povezovanje. Vključevala je tudi spremljevalne dogodke in ministrsko plenarno zasedanje.

Projektna skupina za afriško podeželje

Projektna skupina za afriško podeželje, ki jo je Evropska komisija ustanovila leta 2018, si prizadeva okrepiti partnerstvo med EU in Afriško unijo na področju hrane in kmetijstva s svetovanjem, kako najbolje prispevati k trajnostnemu razvoju in ustvarjanju delovnih mest v afriškem agroživilskem sektorju in podeželskem gospodarstvu.

Projektno skupino za afriško podeželje je sestavljalo enajst neodvisnih strokovnjakov za kmetijstvo, kmetijsko gospodarstvo, trgovino, razvojno politiko in migracije.

Projektna skupina je marca 2019 objavila svoje izvršno poročilo, v katerem je opredelila strategije in priporočila za preobrazbo afriških podeželskih območij.

Na podlagi teh priporočil je bila pripravljena agenda za preoblikovanje podeželja, o kateri so se komisarja in ministri za kmetijstvo EU in Afriške unije dogovorili na četrti ministrski konferenci Afriške unije in EU o kmetijstvu.

Akcijska agenda Afrike in Evrope za preoblikovanje podeželja

Na podlagi priporočil iz poročila projektne skupine za afriško podeželje sta Afriška unija in EU na tretji ministrski konferenci Afriške unije in EU o kmetijstvu junija 2019 sprejeli politično izjavo in akcijsko agendo za preoblikovanje podeželja.

Dogodki