Novo zakonodavstvo od 2022.
Nakon jednogodišnje odgode novi propisi o ekološkoj proizvodnji počeli su se primjenjivati 1. siječnja 2022., a u njima su uzete u obzir ubrzane promjene koje se odvijaju u tom brzorastućem sektoru. Novom uredbom osigurat će se pošteni tržišni uvjeti za poljoprivrednike te spriječiti prijevare i održati povjerenje potrošača. Konkretno:
- pravila o proizvodnji pojednostavnjena su ukidanjem niza iznimaka i izuzeća
- sustav kontrola ojačan je pojačanim mjerama predostrožnosti i strogim kontrolama duž cijelog lanca opskrbe
- proizvođači u trećim zemljama morat će poštovati ista pravila kao proizvođači u EU-u
- pravilima o ekološkoj proizvodnji obuhvaćen je veći broj proizvoda (npr. soli, pluto, pčelinji vosak, vuna i sl.) te su uvedena dodatna pravila proizvodnje (npr. za jelensku divljač, kuniće i perad)
- olakšat će se certificiranje za male poljoprivrednike zahvaljujući novom sustavu skupnog certificiranja
- primjenjivat će se ujednačeniji pristup za smanjenje rizika od slučajnog onečišćenja pesticidima.
Uredba (EU) 2018/848 od 30. svibnja 2018. o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda
Povezane informacije
Postupak savjetovanja
Pri izradi svakog novog zakonodavnog akta EU se savjetuje s dionicima i javnošću te analizira prikupljene povratne informacije.
Ni novo zakonodavstvo o ekološkoj proizvodnji nije bilo izuzetak. Komisija je provela opsežno savjetovanje u 2012. i 2013., a rezultati tog savjetovanja uzeti su u obzir u novom zakonodavnom prijedlogu.
Vremenski raspored savjetovanja
- ožujak 2014.
Zakonodavni prijedlog Komisije na temelju njezina stručnog znanja, procjene učinka i rezultata savjetodavnog postupka.
Procjena učinka novog prijedloga
Komisijin prijedlog novog propisa za ekološku poljoprivredu iz 2014.
- studeni 2013.
Drugi sastanak savjetodavne skupine za ekološku poljoprivredu, koji se temelji na radu skupine iz lipnja 2013.
- lipanj 2013.
Sastanak uobičajenih članova savjetodavne skupine za ekološku poljoprivredu, preimenovane u skupinu za građanski dijalog, radi nastavka pripreme zakonodavnog prijedloga.
- travanj 2013.
Drugi sastanak proširene savjetodavne skupine za ekološku poljoprivredu, koji se nastavlja na raniji rad stručnih skupina i rezultate javnog savjetovanja.
- siječanj – travanj 2013.
Javno savjetovanje. Komisija je primila 44 846 odgovora na upitnik i 1 450 e-poruka od građana i raznih dionika.
Izvješće o javnom savjetovanju o novom zakonodavstvu o ekološkoj proizvodnji
- prosinac 2012.
Sastanak proširene savjetodavne skupine za ekološku poljoprivredu (naknadno preimenovane u skupinu za građanski dijalog) i drugih dionika radi rasprave o novom zakonodavnom prijedlogu.
- studeni 2012.
Stručna rasprava o međunarodnoj trgovini ekološkim proizvodima i o globalnim pitanjima. U raspravi su sudjelovali predstavnici organizacija kao što su skupine proizvođača i tijela za nadzor trećih strana.
- listopad 2012.
Stručna rasprava o ekološkoj proizvodnji u EU-u – kontrole i provedba. U raspravi su sudjelovale zainteresirane strane kao što su uredi za graničnu kontrolu i organizacije proizvođača.
- rujan 2012.
Stručna rasprava o ekološkom tržištu EU-a – unutarnje tržište i standardi. U raspravi su sudjelovali dionici kao što su organizacije za zaštitu potrošača ili nevladine organizacije za dobrobit životinja.
Akcijski plan o ekološkoj proizvodnji u Uniji
Komisija je u ožujku 2021. pokrenula ekološki akcijski plan za EU. Akcijskim planom trebao bi se ostvariti cilj europskog zelenog plana u skladu s kojim bi do 2030. najmanje 25 % poljoprivrednog zemljišta u EU-u trebalo biti pod ekološkim uzgojem.
Plan se sastoji od 23 mjere podijeljene u tri osi:
- 1. os: poticanje potražnje i osiguravanje povjerenja potrošača
- 2. os: poticanje prelaska na ekološku proizvodnju i jačanje cijelog lanca vrijednosti
- 3. os: ekološka proizvodnja kao primjer – poboljšanje doprinosa ekološke poljoprivrede održivosti.

Akcijskim planom želi se unaprijediti ekološka poljoprivreda u EU-u povećanjem proizvodnje, poticanjem potražnje i povećanjem održivosti.
Istraživanje i inovacije u ekološkoj poljoprivredi
Istraživanje i inovacije imaju istaknuto mjesto u djelovanju Komisije, pa ni poljoprivreda nije izuzetak.
Obzor 2020. i Obzor Europa
EU financira razne programe istraživanja na temelju zakonodavstva o Obzoru 2020. i Obzoru Europa. Višegodišnji programi rada koje sastavlja Komisija u savjetovanju s dionicima usmjereni su na poticanje rasta i otvaranje radnih mjesta, a za istraživanja koja donose konkretne koristi predviđeno je financiranje sredstvima EU-a u kombinaciji s privatnim ulaganjima.
Program Obzor 2020. za poljoprivredu bio je posebno usmjeren na povećanje učinkovitosti proizvodnje bez nanošenja štete prirodnom okolišu. Neki od projekata izravno povezanih s ekološkom proizvodnjom još su u tijeku.
EIP-AGRI
Europsko partnerstvo za inovacije za produktivnost i održivost u poljoprivredi (EIP-AGRI) povezuje poljoprivrednike i istraživače u cilju ubrzanja inovacija. EIP-AGRI ima fokusnu skupinu koja se bavi novim pristupima ekološkom uzgoju. Skupina je ispitivala mogućnosti optimizacije ratarskih prinosa, a neke od primjera najbolje prakse iznijela je u svojem završnom izvješću.
EIT
U cilju poticanja inovacija EU je osnovao i Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT). Inicijativa EIT Food usmjerena je na poduzetništvo i inovacije u prehrambenom sektoru.