Atzīti šefpavāri dalās ar unikālām receptēm, ceļot godā lieliskus Eiropas produktus, kas aizsargāti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm.
“Izcili! Ēdieni no lieliskiem Eiropas produktiem”
Šajā recepšu krājumā atzīti Eiropas šefpavāri dalās ar idejām, kā pagatavot ēdienus, izmantojot ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm aizsargātus unikālus dažādu valstu produktus. Viņi apliecina savu mīlestību pret ēdienu un aizraušanos ar ēst gatavošanu, izmantojot produktus, ko pazīst kopš bērnības un kas palīdzējuši viņiem gūt panākumus. Šie produkti no viņu dzimtajiem reģioniem ir meistarības un izcilības paraugs. Mums jādara viss iespējamais, lai šie produkti arī turpmāk būtu aizsargāti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm. Tikai tā mēs spēsim saglabāt un garantēt to kvalitāti šodien un rīt.
Eiropa var lepoties ar neparasti bagātu un daudzveidīgu kulināro vēsturi un mantojumu. Tas, protams, nav tikai tādēļ, ka Eiropa ir plašs kontinents, bet ir arī saistīts ar tradīcijām, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē. Eiropas daba ir ārkārtīgi daudzveidīga — tā ietver gan Somijas Lapzemes plašumus un tuksnešainos līdzenumus Mursijā, gan Alpu augstienes un Īrijas jūru. Augsnes un klimatisko apstākļu daudzveidība ir pamatā plašai un daudzveidīgai kulinārajai kultūrai. Ceļotāji no visas pasaules ierodas Eiropā ne tikai apbrīnot tās neskaitāmos mākslas un kultūras dārgumus, bet arī baudīt vietējo virtuvi.
Jau 1992. gadā Eiropas Savienība nolēma, ka ir nepieciešams aizsargāt noteiktus produktu nosaukumus. Šī lēmuma pamatā bija vēlme labāk aizsargāt kulināro mantojumu un palīdzēt lauksaimniekiem un ražotājiem gūt taisnīgākus ienākumus. Eiropas produktiem, kuriem piešķirta kvalitātes zīme, vienmēr piemīt unikālas, to audzēšanas vai gatavošanas reģionam raksturīgas iezīmes un, pats galvenais, izcila kvalitāte.
Kas ir ģeogrāfiskās izcelsmes norādes?
ES ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu sistēmas aizsargā konkrētu zinātību, autentiskumu un specifiskus agrovides apstākļus.
Šīs sistēmas ietver aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes (AĢIN) un aizsargātus cilmes vietas nosaukumus (ACVN). Tās aizsargā nosaukumu, ar kuru apzīmē kādu produktu, kas nāk no konkrēta reģiona un iegūts tradicionālā ražošanas procesā.
ACVN gadījumā izejvielām jābūt no izcelsmes reģiona, kurā jānotiek visiem ražošanas posmiem. AĢIN gadījumā vismaz viens no ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem norisinās attiecīgajā reģionā.
Īsumā par ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm un kvalitātes shēmām
Līdzīgas saites
Iepazīstiet Eiropas pārtiku un dzērienus, ko aizsargā ar ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu sistēmām.
Šo recepšu uzmanības centrā ir gardumi no visas Eiropas – to gatavošanā izmantoti produkti, kuru nosaukumi ir reģistrēti kā ģeogrāfiskās izcelsmes norādes.