Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

„Sensacja!” – przepisy na dania z produktów wyróżnionych oznaczeniami geograficznymi

Znakomite europejskie produkty w kuchni

Słynni europejscy szefowie kuchni proponują oryginalne przepisy, w których wykorzystują produkty z oznaczeniem geograficznym, pochodzące z ich kraju. Dzielą się swoją pasją i entuzjazmem, opowiadając o produktach, które znają od dzieciństwa i dzięki którym odnieśli sukces. Wyroby regionalne są synonimem tradycyjnych metod produkcji i doskonałości smaku. Musimy koniecznie zadbać o to, aby nadal przysługiwała im „chroniona nazwa pochodzenia”. To jedyny sposób na zagwarantowanie ich jakości – teraz i w przyszłości.

all-sensational-400_en.jpg

Historia i dziedzictwo kulinarne Europy są wyjątkowo bogate i zróżnicowane. Nie wynika to tylko z tego, że Europa jest rozległym kontynentem. Zawdzięczamy to również tradycjom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Europę charakteryzuje również wyjątkowa różnorodność geograficzna: od wzgórz fińskiej Laponii do pustynnych obszarów Murcji, od alpejskich szczytów do Morza Irlandzkiego. Każdy region ma swoją bogatą i różnorodną kulturę kulinarną. Turyści z całego świata odwiedzają Europę nie tylko po to, by podziwiać liczne skarby kultury i sztuki, ale również by rozkoszować się lokalną kuchnią.

Decyzję o ochronie niektórych nazw produktów Unia Europejska podjęła jeszcze przed 1992 rokiem. Chodziło o to, by lepiej chronić dziedzictwo kulinarne oraz zapewnić rolnikom i producentom sprawiedliwsze dochody. Produkty europejskie, którym przyznano znak jakości, mają zawsze unikalne cechy. Są one typowe dla regionu, w którym są uprawiane lub wytwarzane, a przede wszystkim są produktami doskonałej jakości.

Czym są oznaczenia geograficzne?

Unijne systemy oznaczeń geograficznych chronią produkty autentyczne, których wytworzenie wymaga szczególnej wiedzy i określonych warunków rolno-środowiskowych.

Oznaczenia geograficzne obejmują chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) i chronione nazwy pochodzenia (ChNP). Systemy te chronią nazwę produktu, który pochodzi z określonego regionu i jest wytwarzany zgodnie z konkretną tradycyjną procedurą.

W przypadku ChNP surowce obowiązkowo pochodzą z regionu pochodzenia, w którym muszą odbywać się wszystkie etapy produkcji. W przypadku ChOG przynajmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania produktu musi odbywać się w danym regionie.

Informacje o oznaczeniach geograficznych i systemach jakości