Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Environmentálně udržitelná SZP

Environmentální udržitelnost v rámci SZP

Společná zemědělská politika (SZP) má tři jasné environmentální cíle a každý z nich je zohledněn v Zelené dohodě pro Evropu:

  • řešení problému změny klimatu
  • ochrana přírodních zdrojů
  • posílení biologické rozmanitosti

K realizaci každého z těchto cílů se přispívá v rámci SZP mimo jiné díky podpoře ekologického zemědělství a odpovědného řízení vstupních prvků, jako jsou pesticidy a hnojiva.

SZP tak usiluje o dosažení environmentálních cílů takovým způsobem, který je pro zemědělce, venkovské komunity a EU jako celek sociálně a ekonomicky udržitelný.

Environmentální opatření v rámci SZP

Ústřední část SZP tvoří opatření, která podporují ekologické zemědělství a prosazují environmentální pravidla:

  • podle norem podmíněnosti je finanční podpora (tj. přímé platby) poskytována na základě dodržování pravidel EU týkajících se životního prostředí, zdraví lidí, zvířat a rostlin
  • ekoschémata podporují zemědělce, kteří začnou uplatňovat nebo již dodržují zemědělské postupy přispívající k plnění cílů EU v oblasti životního prostředí a klimatu.
  • intervence v zájmu rozvoje venkova přispívají k dodržování agroenvironmentálně-klimatických závazků, k udržitelnému obhospodařování lesů, investicím, spolupráci, předávání znalostí a podporují další zemědělské činnosti, které se podílejí na realizaci opatření v oblasti klimatu, udržitelného hospodaření s přírodními zdroji a biologické rozmanitosti.

SZP na období 2023–2027

SZP na období 2023–2027 vstoupila v platnost 1. ledna 2023. Jejím uplatňováním se zajistí další pokrok při budování ekologického a udržitelného systému zemědělství v EU. Jedná se o:

  • jednodušší, flexibilnější a cílenější přístup
  • zpřísnění podmínek a norem v oblasti životního prostředí, které budou muset zemědělci dodržovat
  • rozšíření souboru dobrovolných environmentálních opatření, která budou moci zemědělci realizovat v rámci ekorežimů a politiky rozvoje venkova

Související informace

  • 24. LEDNA 2019
Brochure on the environmental benefits and simplification of the post-2020 CAP

Boj proti změně klimatu

SZP má zásadní význam pro zajištění plného využití potenciálu, který má zemědělství pro boj proti změně klimatu. Odhaduje se, že celkem 104 miliard eur z finančních prostředků SZP na období 2014–2020 (čili 25 %) směřovalo na opatření související s klimatem. Patří sem:

  • snižování emisí skleníkových plynů podporou lepšího řízení živočišné výroby a chovu hospodářských zvířat a navýšením investic do uskladnění a zpracování statkových hnojiv
  • vyšší objem pohlcování a ukládání uhlíku prostřednictvím opatření a investic v oblastech, jako je ochrana půdy a obnova lesů
  • podpora zemědělců při adaptaci na výzvy, které změna klimatu přináší, a to prostřednictvím odolnějších zemědělských postupů, investic a poradenství ohledně nových metod a technologií.

Díky těmto opatřením se emise skleníkových plynů ze zemědělství mezi lety 1990 až 2021 snížily o 28,9 %, aniž by se snížila úroveň produkce. Nová SZP zahrnuje vyšší podporu zmírňování změny klimatu, což přispěje k cíli Zelené dohody v oblasti klimatu, jímž je dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050.

Další informace

Boj proti změně klimatu

Ochrana přírodních zdrojů

V zájmu ochrany přírodních zdrojů, které jsou pro zemědělství nezbytné, Společná zemědělská politika:

  • zabezpečuje jak množství, tak kvalitu vody využívané v zemědělství tím, že vytváří ochranná pásma podél vodních toků, podporuje příznivé zemědělské postupy, účinnější zavlažovací systémy a důrazněji prosazuje pravidla v oblastech ohrožených dusičnany;
  • stanoví závazné normy pro minimální půdní pokryv a podporuje další postupy, které snižují erozi půdy a zachovávají organickou hmotu;
  • chrání kvalitu ovzduší tím, že podporuje snižování emisí amoniaku, omezuje spalování zbytků a zakazuje rozprašování pesticidů za větrného počasí.

Prostřednictvím intervencí v zájmu rozvoje venkova pak SZP rovněž přispívá ke strategii EU v oblasti lesnictví tím, že podporuje ochranu, zakládání a obnovu lesů a jejich udržitelné obhospodařování v celé Evropě.

SZP ochranou přírodních zdrojů nezbytných pro zemědělství a lesnictví přispívá k cíli Zelené dohody, kterým je eliminovat znečištění v celé EU.

Další informace

Ochrana přírodních zdrojů

Posílení biologické rozmanitosti

V zájmu ochrany ekosystému zemědělské půdy je SZP propojena se směrnicemi EU o volně žijících a planě rostoucích druzích a bude se podílet na plnění cílů aktualizované strategie Komise v oblasti biologické rozmanitosti, která je součástí Zelené dohody pro Evropu.

SZP chrání biologickou rozmanitost několika způsoby, k nimž patří:

  • pravidla podmíněnosti se vztahují jak na směrnice o ochraně volně žijících ptáků a o ochraně přírodních stanovišť, tak na opatření zaměřená na zachování krajinných prvků a omezení používání pesticidů;
  • vytváření a zachování krajinných prvků a zvyšování rozlohy půdy ležící ladem, což přispívá k biologické rozmanitosti, protože se tak usnadňuje opylování a zajišťuje ochrana stanovišť, přičemž další postupy na podporu biologické rozmanitosti souvisí s ekorežimy a agroenvironmentálními opatřeními v oblasti klimatu;
  • ekologické zemědělství podporované ekorežimy nebo rozvojem venkova;
  • intervence v zájmu rozvoje venkova podporují ochranu a zvyšování biologické rozmanitosti (například poskytování finančních prostředků na podporu zemědělských systémů s vysokou přírodní hodnotou či plány péče o přírodu, které zajišťují podporu oblastem příznivým k volně žijícím a planě rostoucím druhům), jakož i využívání agroekologických postupů.

Další informace

Zvyšování biologické rozmanitosti
Zpráva Společného výzkumného střediska týkající se klasifikace a kvantifikace krajinných prvků
Zpráva Společného výzkumného střediska týkající se výběru krajinných prvků jednotlivými zeměmi EU

Podpora zemědělství využívajícího malý objem vstupů

Pesticidy, hnojiva a antibiotika jsou v celé EU široce používány k tomu, aby pomohly zemědělství produkovat potraviny a další suroviny nezbytné pro společnost. Jejich nadměrné a nevhodné využívání však může mít negativní dopad na životní prostředí i na zdraví rostlin, zvířat a lidí.

Cílem SZP je podpořit omezené a odpovědné využívání těchto vstupů těmito opatřeními:

  • rozšíření ekologického zemědělství
  • pomoc zemědělcům při odpovědném používání pesticidů a hnojiv a zavádění způsobů hospodaření šetrných k životnímu prostředí, alternativních metod a nových technologií
  • snížení potřeby nasazovat antibiotika vynaložením investic a poskytováním poradenství, které jsou prospěšné pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat

Další informace

Podpora zemědělství využívajícího malý objem vstupů

Posuzování environmentálních opatření

Evropská komise neustále posuzuje účinnost SZP při dosahování cílů v oblasti životního prostředí:

Údaje shromážděné Komisí poskytují komplexní informace o:

  • stavu životního prostředí na venkově v EU a jeho vývoji v průběhu času
  • dopadu zemědělské činnosti na klima, přírodní zdroje a biologickou rozmanitost
  • provádění environmentálních opatření SZP v celé EU
  • úspěchu environmentálních opatření v plnění cílů a jejich širší dopad nad rámec stanovených cílů

Posouzení opatření SZP v oblasti životního prostředí bere v úvahu složité vazby mezi politickými opatřeními, změnami zemědělských postupů a zlepšováním životního prostředí, jakož i řadu dalších faktorů, jako jsou povětrnostní jevy, dopad tržních trendů a rozdíly v environmentálních podmínkách jednotlivých zemí a regionů EU.

Úloha vědeckých poznatků a inovací

Vědecké poznatky, výzkum a inovace jsou hnací silou environmentálně udržitelného zemědělství v EU:

  • výzkum a inovace přinášejí nové metody a technologie hospodaření šetrné k životnímu prostředí;
  • zemědělský poradenský systém bude zemědělce informovat o tom, jak nových poznatků z výzkumu, nových metod a technologií využít k zajištění zemědělství šetrného k životnímu prostředí;
  • evropské inovační partnerství v oblasti zemědělství (EIP-AGRI) propaguje inovativní myšlenky, které podporují udržitelné zemědělství a lesnictví v EU;
  • cílem projektu iMAP je zajišťovat vědecké důkazy o dopadech zemědělských postupů na životní prostředí a klima za účelem podpory provádění, monitorování a hodnocení těchto cílů v rámci strategických plánů SZP.
  • What science tells us about sustainable #FarmingPractices
    Dopad zemědělských postupů

    Projekt iMAP rovněž obsahuje případové studie o zemědělských postupech na úrovni zemědělských podniků a území a další informace o zemědělských postupech souvisejících s dobrými životními podmínkami zvířat a používáním antimikrobiálních látek.

    Portál iMAP

Akce

Aktuality