Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Agencije za plaćanja u okviru ZPP-a

Agencije za plaćanja brinu se o tome da plaćanja iz fondova zajedničke poljoprivredne politike budu zakonita, redovita i pravilno obračunata pod nadzorom Europske komisije i država članica EU-a

Uloga agencija za plaćanja

Agencije za plaćanja su odjeli ili tijela država članica EU-a i, ako je primjenjivo, njihovih regija odgovornih za upravljanje i kontroliranje rashoda iz dvaju fondova zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) – Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR).

Agencije za plaćanja moraju izvršavati plaćanja korisnicima i pružiti sljedeća dostatna jamstva:

  • plaćanje zahtjeva odobrava se tek nakon što se provedu dostatne provjere kako bi se osigurala usklađenost s pravilima EU-a1,
  • plaćanja su ispravno i u cijelosti evidentirana u financijskim izvještajima,
  • zatražena dokumentacija dostavlja se u rokovima i u skladu s pravilima EU-a.

U skladu s načelom podijeljenog upravljanja agencije za plaćanja izvršavaju plaćanja pod nadzorom Komisije. U okviru jamstvenog postupka Komisija i tijela za ovjeravanje provode provjere i revizije svih elemenata sustava upravljanja agencijama za plaćanja i njihove kontrole.

1Uključujući, prema potrebi, pravila utvrđena u strateškom planu u okviru ZPP-a.

Izvršavanje plaćanja

Iako agencija za plaćanja određene aspekte svojeg rada može ustupiti delegiranim tijelima, plaćanja mora izvršavati izravno sama.

Ukratko, plaćanja se izvršavaju na sljedeći način:

  • poljoprivrednici i drugi potencijalni korisnici podnose zahtjev za potporu iz proračuna ZPP-a koristeći se relevantnim informacijama i internetskim platformama koje nude nacionalne uprave,
  • nakon obavljenih provjera, agencija za plaćanja plaća dospjele iznose korisnicima i prijavljuje ih Komisiji,
  • Komisija potom te iznose nadoknađuje državama članicama EU-a, svaki mjesec za EFJP i svaka tri mjeseca za EPFR,
  • svi rashodi bilježe se u godišnjim financijskim izvještajima agencija za plaćanja i podliježu daljnjim razinama kontrole, provjera i revizije u okviru postupka financijskog poravnanja.

Akreditiranje agencija za plaćanja

Države članice EU-a preko ministarskog tijela dodjeljuju akreditaciju agenciji za plaćanja ako ispunjava određene minimalne kriterije utvrđene na razini Unije. Iako države članice EU-a imaju pravo utvrditi dodatne akreditacijske kriterije, oni moraju biti sukladni s kriterijima koje je utvrdila Komisija, a koji se temelje na okviru COSO, kako slijedi:

  • unutarnje okruženje
  • aktivnosti kontrole
  • informacije i komunikacija
  • aktivnosti praćenja.

Nacionalna tijela trebala bi putem revizorskih mišljenja i izvješća tijela za ovjeravanje i drugih tijela stalno nadzirati aktivnosti agencije za plaćanja. Ako se utvrdi da određene agencije ne ispunjavaju akreditacijske kriterije, države članice EU-a moraju poduzeti mjere kako bi to riješile, a to može značiti da se agenciji odredi probno razdoblje probnog rada ili da joj se ukine akreditacija. Ako država članica EU-a ne poduzme odgovarajuće mjere, Komisija može nametnuti financijske ispravke.

Država članica EU-a može akreditirati samo jednu nacionalnu agenciju za plaćanja ili više regionalnih agencija za plaćanja. Ako je akreditirano više agencija za plaćanja, mora se uspostaviti koordinacijsko tijelo kako bi se osigurala usklađena primjena pravila EU-a i kako bi to tijelo djelovalo kao točka za vezu s Komisijom, posebno za slanje godišnjeg izvješća o uspješnosti.

Izjava o upravljanju

U skladu s akreditacijskim kriterijima, organizacijska struktura i sustavi unutarnje kontrole agencija za plaćanja moraju biti u skladu s nizom načela unutarnje kontrole koje je utvrdila Komisija.

Agencije za plaćanja vode temeljitu i točnu evidenciju svojih aktivnosti tijekom financijske godine te je dostavljaju Komisiji do 15. veljače sljedeće godine. Ravnatelj agencije za plaćanja mora predočiti sljedeće:

  • godišnje financijske izvještaje: potpun, točan i istinit računovodstveni izvještaj za rashode nastale pri obavljanju zadaća povjerenih agenciji za plaćanja, zajedno s potrebnim informacijama za njihovo poravnanje koje provodi Komisija,
  • godišnje izvješće o uspješnosti u kojem se navode ključne kvalitativne i kvantitativne informacije o provedbi strateškog plana u okviru ZPP-a i pokazuje utjecaj na rashode u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) 2021/2116,
  • godišnji sažetak završnih izvješća o reviziji i provedenih kontrola,
  • izjavu o upravljanju koja sadržava potpune, točne i istinite financijske izvještaje i informacije te pravilno funkcioniranje uspostavljenih sustava upravljanja.

Ako je u nekoj državi članici EU-a akreditirano više agencija za plaćanja, godišnje izvješće o uspješnosti, zajedno s izjavom o upravljanju koja obuhvaća kompilaciju cijelog izvješća, dostavlja koordinacijsko tijelo.

Točnost tih evidencija zatim provjerava tijelo za ovjeravanje, a potom i Komisija u okviru postupka poravnanja računa.

Zaštita financijskih interesa Unije

Zaštita financijskih interesa Unije od temeljne je važnosti i obveza je država članica EU-a na temelju članka 59. Uredbe (EU) 2021/2116.

Države članice EU-a obvezne su donijeti sve zakone i druge propise te poduzeti sve druge mjere potrebne za osiguravanje djelotvorne zaštite.

Taj se cilj treba postići na sljedeći način:

  • provjerama zakonitosti i pravilnosti operacija koje se financiraju iz EFJP-a i EPFRR-a,
  • djelotvornim sprečavanjem prijevara, sprečavanjem, otkrivanjem i ispravljanjem nepravilnosti i prijevara,
  • djelotvornim, proporcionalnim i odvraćajućim kaznama koje su u skladu s pravom Unije ili nacionalnim pravom i
  • povratom neopravdano isplaćenih iznosa.

Zaštita financijskih interesa mora se osigurati i uspostavom učinkovitih sustava upravljanja i kontrole u državama članicama EU-a koji pravilno funkcioniraju.

Provjere

Za svaki program potpore koji se financira iz EFJP-a i EPFRR-a agencije za plaćanja provode strog sustav provjera kako bi utvrdile usklađenost s pravilima.

Sustavi upravljanja i kontrole za svaki program potpore imaju neke zajedničke značajke i posebna pravila prilagođena posebnostima programa. U sustavima su načelno predviđene sustavne provjere, usmjerene, među ostalim, na područja u kojima je rizik od pogrešaka najveći.

Agencije za plaćanja upravljaju većinom plaćanja i provjera putem integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS), međusobno povezanog skupa baza podataka koje se koriste za procjenu zahtjeva i praćenje plaćanja. U financijskoj godini 2022. IAKS je obuhvaćao 79,7 % ukupnih rashoda ZPP-a. Za intervencije u okviru IAKS-a države članice EU-a moraju uspostaviti sustav kontrole i kazni te svake godine provoditi administrativne provjere zahtjeva za potporu i zahtjeva za plaćanje kako bi provjerile njihovu zakonitost i pravilnost. Te se provjere moraju dopuniti kontrolama na terenu, koje se, zahvaljujući tehnologiji, mogu provoditi na daljinu.

Nadalje, informacije sadržane u informatičkim bazama podataka koriste se za automatske unakrsne provjere rashoda u okviru IAKS-a.

Provjerama na daljinu i na terenu utvrđuje se poštuju li korisnici sva primjenjiva pravila. Na način i vrijeme provedbe provjera često utječe prirodni ciklus poljoprivrednih aktivnosti. Primjerice, brojne terenske kontrole za provjeru uvjeta prihvatljivosti mogu se provoditi samo u određenim razdobljima godine. Mjere izvan IAKS-a mogu podlijegati i provjerama nakon plaćanja (kontrole ex post) koje provodi određeno kontrolno tijelo (za EFJP) ili sama agencija za plaćanja (za EPFRR).

Ako se kod korisnika otkrije ozbiljna neusklađenost, moraju se primijeniti odvraćajuće kazne.

Sustav za nadzor površina (AMS)

Sustav za nadzor površina (AMS) obvezan je dio integriranog administrativnog i kontrolnog sustava. Riječ je o postupku redovitog i sustavnog satelitskog promatranja, praćenja i procjene poljoprivrednih aktivnosti i prakse na poljoprivrednim površinama.

Od 1. siječnja 2023. države članice EU-a moraju upravljati obveznim sustavom za nadzor površina, koji će obuhvatiti intervencije povezane s tlom kako bi se spriječile pogreške i procijenila uspješnost politika usmjerenih na poljoprivredne aktivnosti. Države članice EU-a moraju svake godine procijeniti kvalitetu AMS-a i, ako se utvrde nedostaci, poduzeti odgovarajuće korektivne mjere.

Pravna osnova

Uredba (EU) 2021/2116 o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome (Članak 9.)

Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/128 o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu agencija za plaćanja i drugih tijela, financijskog upravljanja, poravnanja računa, provjera, sredstava osiguranja i transparentnosti

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/127 o dopuni Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća pravilima o agencijama za plaćanja i drugim tijelima, financijskom upravljanju, poravnanju računa, sredstvima osiguranja i upotrebi eura

Događanja