Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

Ühine seire- ja hindamisraamistik

Oluline teave ÜPP rakendamise, selle tulemuste ja mõju kohta

Ühise seire- ja hindamisraamistiku lühitutvustus

Euroopa Komisjon on loonud ühise seire- ja hindamisraamistiku, et hinnata 2014.–2020. aasta ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tulemuslikkust ja parandada selle tõhusust. Kehtestati üleminekumäärus, millega pikendati enamikku 2014.–2020. aasta ÜPP eeskirjadest 2022. aasta lõpuni.

Seire- ja hindamise tulemused annavad väärtuslikku teavet. Need tulemused

  • tagavad kindla analüütilise aluse tulevase poliitika kujundamiseks;
  • aitavad seada poliitika ja programmide eesmärke ning seejärel kasutatakse neid eesmärkide saavutamise hindamiseks pikas perspektiivis;
  • aitavad kaasa avaliku sektori kulutuste suhtes kehtiva aruandekohustuse täitmisele ja neil on oluline roll maksumaksjate raha kasutamisega seotud küsimuste selgitamisel kodanikele.

Nõuetekohase seire ja hindamise tagamiseks peavad poliitilised eesmärgid olema seotud kavandatud meetmetega. ÜPP eesmärgid on järgmised:

  • elujõuline toidutööstus – keskendutakse põllumajandusest saadavatele sissetulekutele, põllumajanduse tootlikkusele ja hindade stabiilsusele;
  • loodusvarade säästev majandamine ja kliimameetmed – keskendutakse kasvuhoonegaaside heitkogustele, elurikkusele, mullale ja veele;
  • tasakaalustatud territoriaalne areng – keskendutakse maaelu arengule, majanduskasvule ja vaesusele maapiirkondades.

Ühise põllumajanduspoliitika seire- ja hindamisraamistik (2014–2020)

1. JUULI 2017
Technical handbook on the CMEF of the CAP 2014-20

Seire

Ühise seire- ja hindamisraamistiku seireelement annab olulist teavet ÜPP rakendamise kohta. Euroopa Komisjon jälgib praeguseid suundumusi põllumajandusturgudel, maaelu arengus ja ÜPP vahendite kasutamisel.

ÜPP tulemuslikkuse hindamise toetamiseks kasutatakse eri liiki näitajaid:

Need valitud näitajad on esitatud tulemustabelis visuaalselt ja interaktiivselt teemade kaupa (sh põllumajandustootjate sissetulekutoetus, kliimamuutused ja õhu kvaliteet, turule orienteeritus ja mahepõllumajandus).

Komisjon ajakohastab igal aastal taustanäitajate andmeid (kui need on olemas), mis kajastavad selliste üldiste suundumuste aspekte, mis tõenäoliselt mõjutavad ÜPP rakendamist, selle eesmärkide saavutamist ja tulemuslikkust.

Lisateave

Iga-aastased taustnäitajate andmekogud

Hindamised ja uuringud

Ühise seire- ja hindamisraamistiku kontekstis on hindamine vahend, mille abil hinnata poliitilise sekkumise mõju. Sellest lähtutakse otsuste tegemisel ning see parandab ÜPP meetmete tulemuslikkust, kasulikkust ja tõhusust. Samuti suurendab see läbipaistvust, annab kogemusi ja parandab aruandekohustust.

Nende meetmete hindamisi, mis on seotud põllumajandustootjate sissetulekutoetuse ja kestlike põllumajandustavade järgimiseks antava abi ning turutoetusega, teostavad sõltumatud välistöövõtjad. Nende hulgas on teadusasutusi, ülikoole ja konsultatsioonifirmasid, kes tegutsevad komisjoni vastutusel mitmeaastase hindamiskava alusel. Lepingud sõlmitakse avaliku pakkumismenetluse kaudu. Hanketeated ja pakkumiskutsed avaldatakse platvormil Tenders Electronic Daily.

Iga hindamise eesmärk, ulatus ja ajakava on sätestatud hindamiste tegevuskavas, mille kohta saavad kodanikud tagasisidet anda.

Maaelu arengu programmide puhul korraldavad hindamisi ELi liikmesriigid. Komisjon koostab kokkuvõtted liikmesriikide esitatud eel- ja järelhindamiste kohta.

Selleks et tagada, et hindamised oleksid poliitikakujundamise protsessiga kindlalt seotud ja kehtestatud kriteeriumid täidetud, on komisjon koostanud parema õigusloome suunised ja vahendid, milles on esitatud ÜPP hindamise nõuded ja parimad tavad.

Hindamisaruanded ja -tulemused on jagatud kuude kategooriasse:

Ühise seire- ja hindamisraamistiku aruanded

Euroopa Komisjon avaldab aruanded ühise seire- ja hindamisraamistiku rakendamise kohta ja ÜPP tulemuslikkuse hindamise tulemused.

2014.–2020. aasta ÜPP esimene seire- ja hindamisaruanne esitati Euroopa Parlamendile ja ELi nõukogule 2018. aastal (COM(2018) 790 final) ning aruandlus viidi lõpule 2021. aasta detsembris avaldatud teise aruandega.

    Tulemuslikkuse seire- ja hindamisraamistiku suunas

    6. detsembril 2021 võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse ÜPP strateegiakavade toetamise eeskirjad. Määrusega kehtestati tulemuslikkuse seire- ja hindamisraamistik, mida kohaldatakse ÜPP suhtes aastatel 2023–2027.

    Raamistikuga toetatakse poliitika keskme nihutamist eeskirjade täitmiselt tulemuslikkusele ja tulemustele. Selles uues tulemuspõhises rakendamismudelis kasutatakse ühiste tulemusnäitajate kogumit.

    Need ühised tulemusnäitajad hõlmavad järgmist:

    • väljundnäitajad, mida kasutatakse ÜPP rakendamise jälgimiseks;
    • tulemusnäitajad, mida kasutatakse selleks, et jälgida ELi liikmesriikide edusamme eelnevalt seatud eesmärkide saavutamisel;
    • konteksti- ja mõjunäitajad, mida kasutatakse selleks, et hinnata poliitika üldist tulemuslikkust ÜPP eesmärkide saavutamisel.

    Täiendavad juhised selle kohta, kuidas väljund- ja tulemusnäitajaid kavandada ja neist aru anda, on esitatud saatemärkustes.

    29. VEEBRUAR 2024
    PMEF – Output indicators
    29. VEEBRUAR 2024
    PMEF – Result indicators
    29. VEEBRUAR 2024
    PMEF – Context and impact indicators
    29. VEEBRUAR 2024
    PMEF – Cover note on output and result indicators

    Seireks ja hindamiseks vajalikud andmed

    6. septembril 2022 võeti vastu komisjoni rakendusmäärus (EL) 2022/1475, milles sätestatakse üksikasjalikud rakenduseeskirjad ÜPP strateegiakavade hindamise ning seireks ja hindamiseks teabe esitamise kohta. Selle määrusega kehtestati ühised eeskirjad selliste andmete kogumiseks, mida kasutatakse ÜPP rakendusperioodil 2023–2027 toimuva tegevuse seireks ja hindamiseks.

    Seireks ja hindamiseks vajalikud andmed on tulemuslikkuse seire- ja hindamisraamistiku ja tulemuspõhise rakendamismudeli põhikomponent. Seireks ja hindamiseks vajalike andmete jaoks kogutakse viit liiki andmeid:

    Täiendavad juhised eri liiki andmete kogumiseks ja nendest teatamiseks on esitatud järgmistes dokumentides:

    6. VEEBRUAR 2024
    Guidelines for data on interventions and beneficiaries
    6. VEEBRUAR 2024
    Explanatory note for data on sectoral interventions
    6. VEEBRUAR 2024
    Guidelines for data on EIP Operational Groups
    6. VEEBRUAR 2024
    Guidelines for data on LEADER Interventions

     

    Õiguslik alus

    Ühist seire- ja hindamisraamistikku reguleeritakse järgmiste õigusnormide alusel:

    Tulemuslikkuse seire- ja hindamisraamistikku reguleeritakse järgmiste õigusnormide alusel:

    Üritused