O okviru skupnega spremljanja in vrednotenja na kratko
Evropska komisija je vzpostavila skupni okvir spremljanja in vrednotenja (CMEF), da bi ocenila uspešnost skupne kmetijske politike (SKP) za obdobje 2014–2020 in izboljšala njeno učinkovitost. S prehodno uredbo je bila večina pravil SKP za obdobje 2014–2020 podaljšana do konca leta 2022.
Rezultati spremljanja in vrednotenja so pomemben vir informacij, saj:
- so pomembna analitična osnova za prihodnje oblikovanje politik
- pomagajo pri določanju ciljev politik in programov ter se nato uporabljajo za merjenje izpolnjevanja teh ciljev na dolgi rok
- prispevajo k odgovornosti javnih odhodkov in so pomembni za pojasnjevanje pomislekov in vprašanj državljanov glede porabe davkoplačevalskega denarja
Za zagotovitev ustreznega spremljanja in vrednotenja morajo biti cilji politik povezani z načrtovanimi ukrepi. Cilji SKP so:
- trajnostna proizvodnja hrane, s poudarkom na kmetijskih dohodkih, kmetijski produktivnosti in stabilnosti cen;
- trajnostno upravljanje naravnih virov in ukrepanje na področju podnebnih sprememb, s poudarkom na emisijah toplogrednih plinov, biotski raznovrstnosti, prsti in vodah;
- uravnotežen teritorialni razvoj, s poudarkom na zaposlovanju na podeželju, rasti in revščini na podeželskih območjih.
Okvir spremljanja in vrednotenja za skupno kmetijsko politiko 2014–2020
Spremljanje
Spremljanja okvira CMEF zagotavlja ključne informacije o izvajanju SKP. Komisija spremlja današnji razvoj kmetijskih trgov, razvoj podeželja in porabo sredstev SKP.
Za podporo ocenjevanju uspešnosti SKP so bile določene številne vrste kazalnikov:
- kazalniki ozadja, ki vsebujejo splošne informacije o politiki (kot so razpoložljive kmetijske površine ali informacije o povprečni starosti upravljavcev kmetij);
- kazalniki dohodkovne podpore in kazalniki rezultatov tržnih ukrepov, ki zagotavljajo informacije o vprašanjih, kot je število upravičencev dohodkovne podpore SKP;
- kazalniki rezultatov za spremljanje politik EU o razvoju podeželja, na primer glede javnih odhodkov za naložbe;
- kazalniki rezultatov za dohodkovno podporo v zvezi s SKP, ki merijo neposredne in takojšnje učinke intervencij (kot je delež dohodkov kmetov od dohodkovne podpore);
- kazalniki rezultatov razvoja podeželja, ki ocenjujejo učinek politike za razvoj podeželja, kot sta preprečevanje erozije tal in izboljšanje gospodarjenja s tlemi. Večina teh kazalnikov so tudi ciljni kazalniki. Poleg tega dopolnilni kazalniki rezultatov za razvoj podeželja merijo neto učinek intervencij SKP (podatki za leto 2021);
- ciljni kazalniki, namenjeni določanju količinsko opredeljenih ciljev na začetku programskega obdobja za politiko razvoja podeželja (nekateri ustrezajo kazalnikom rezultatov);
- kazalniki učinka, ki merijo dolgoročni učinek intervencij politike in učinek po neposrednem obdobju (nekateri so vključeni tudi v sklop kazalnikov ozadja).
Izbrani kazalniki so predstavljeni vizualno in interaktivno na pregledni plošči po temah, vključno z dohodkovno podporo kmetovanju, podnebnimi spremembami in kakovostjo zraka, tržno usmerjenostjo in ekološko pridelavo.
Komisija glede na razpoložljivost posodablja podatke vsako leto za sklop kazalnikov ozadja, ki vključujejo vidike splošnih trendov z verjetnim vplivom na izvajanje, dosežke in uspešnost SKP.
Sorodne informacije
Letni podatki kazalnikov ozadja
Vrednotenje
Vrednotenje je v okviru CMEF orodje za oceno učinka intervencij politike. Zagotavlja osnovo za odločanje na podlagi dokazov ter izboljšuje uspešnost, uporabnost in učinkovitost intervencij SKP. Izboljšuje tudi preglednost, učenje in odgovornost.
Vrednotenje ukrepov za dohodkovno podporo kmetom, podporo praksam trajnostne pridelave in tržno podporo izvajajo neodvisni zunanji izvajalci. To so raziskovalni organi, univerze in svetovalna podjetja, ki delujejo v pristojnosti Komisije na podlagi večletnega načrta ocenjevanja. Pogodbe se sklenejo na podlagi javnega razpisnega postopka. Obvestila o javnem naročilu in razpisi za zbiranje ponudb se objavijo na portalu dnevnih elektronskih javnih naročil.
Namen, obseg in časovni razpored posameznega vrednotenja je določen v kažipotih vrednotenja, ki so javnosti odprti za pripombe.
Vrednotenje programov razvoja podeželja izvajajo države EU. Komisija pripravi povzetke predhodnih in naknadnih vrednotenj, ki jih izvedejo države.
Da so vrednotenja trdno vključena v proces oblikovanja politike in da se referenčne vrednosti izpolnijo, je Komisija pripravila smernice in zbirko orodij za boljše pravno urejanje, v katerih opisuje zahteve in najboljše prakse za vrednotenje SKP.
Poročila in ugotovitve vrednotenj so navedena v šestih kategorijah:
- kmetje in kmetijstvo
- okoljska in podnebna trajnostnost
- podeželska območja
- raziskave, inovacije in tehnologija
- proizvodi in trgi
- regulacija in poenostavitev
Poročila CMEF
Komisija objavlja poročila o izvajanju CMEF in rezultate z oceno uspešnosti SKP.
Prvo poročilo o spremljanju in vrednotenju SKP za obdobje 2014–2020 je bilo Evropskemu parlamentu in Svetu EU predstavljeno leta 2018 (COM(2018)/790 final), dopolnjuje pa ga drugo poročilo, objavljeno decembra 2021.

Povzetek smotrnosti in učinka različnih elementov SKP v obdobju 2014–2020.
Na poti k okviru smotrnosti, spremljanja in vrednotenja
Dne 6. decembra 2021 je bila sprejeta Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi pravil o podpori za strateške načrte SKP. Uredba vzpostavlja okvir smotrnosti, spremljanja in vrednotenja, ki se uporablja za SKP od leta 2023 do leta 2027.
Okvir smotrnosti podpira preusmeritev osredotočenosti politike s skladnosti s pravili na smotrnost in rezultate. Ta novi model izvajanja, ki temelji na smotrnosti, uporablja sklop skupnih kazalnikov uspešnosti.
Sklop skupnih kazalnikov uspešnosti vključuje:
- kazalnike učinkov, ki se bodo uporabljali za spremljanje izvajanja SKP
- kazalnike rezultatov, ki se bodo uporabljali za spremljanje napredka držav EU pri doseganju vnaprej določenih ciljev
- kazalnike stanja in vpliva, ki se bodo uporabljali za oceno splošne uspešnosti politike glede na cilje SKP
Dodatni napotki o tem, kako načrtovati kazalnike učinkov in rezultatov ter poročati o njih, so na voljo v spremnem dopisu.
Pravne podlage
Naslednji predpisi urejajo okvir skupnega spremljanja in vrednotenja za:
- vzpostavitev skupnega okvira spremljanja in vrednotenja (glej člen 110 Uredbe (EU) 1306/2013)
- uporabo CMEF (Izvedbena uredba Komisije (EU) 834/2014)
- elemente spremljanja in vrednotenja evropskih strukturnih in investicijskih skladov (skladi ESI) (Uredba (EU) 1303/2013)
- spremljanje in vrednotenje politike razvoja podeželja (Uredba (EU) 1305/2013, Izvedbena uredba Komisije (EU) 808/2014)
Naslednji predpisi urejajo PMEF za:
- vzpostavitev okvira smotrnosti, spremljanja in vrednotenja (glej člen 128 Uredbe (EU) 2021/2115)
- izračun kazalnikov učinkov in rezultatov (Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/2290)
- ocena strateških načrtov SKP ter zagotavljanje informacij za spremljanje in vrednotenje (Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1475)