Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Közös monitoring és értékelési keretszabályozás

Alapvető információk a KAP-intézkedések végrehajtásáról, eredményéről és hatásairól

A közös monitoring- és értékelési keretről dióhéjban

Az Európai Bizottság azért hozta létre a közös monitoring- és értékelési keretet, hogy kiértékelje a 2014–2020-as időszakra szóló közös agrárpolitika (KAP) teljesítményét, és javítsa a szakpolitika hatékonyságát. Az EU átmeneti rendeletet vezetett be, mely 2022 végéig meghosszabbítja a 2014–2020-as időszakra szóló KAP-szabályok túlnyomó többségének hatályát.

A monitoring és az értékelés révén a Bizottság értékes információkhoz jut, amelyek:

  • elemzési szempontból szilárdan megalapozzák a jövőbeni szakpolitikai tervezőmunkát;
  • felhasználhatók a szakpolitikai célkitűzések és a programok célkitűzéseinek kidolgozásához, a későbbiekben pedig eszközül szolgálnak a kitűzött célok hosszú távú megvalósulásának méréséhez;
  • hozzájárulnak a közkiadások elszámoltathatóságához, és fontos szerepet játszanak abban, hogy a polgárok választ kapjanak az adófizetők pénzének felhasználásával kapcsolatos aggályaikra és kérdéseikre.

A monitoring és az értékelés megfelelő végrehajtásának feltétele, hogy a szakpolitikai célkitűzések és a tervezett intézkedések összhangban legyenek egymással. A KAP a következő célkitűzések megvalósítását szolgálja:

  • fenntartható élelmiszer-termelés, melynek keretében kiemelt hangsúlyt kap a mezőgazdasági termelők jövedelme, a mezőgazdaság termelékenysége és az árstabilitás;
  • fenntartható természetierőforrás-gazdálkodás és éghajlat-politikai intézkedések, melyek középpontjában az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának visszaszorítása, a biológiai sokféleség fenntartása, valamint a talaj- és vízgazdálkodás áll;
  • kiegyensúlyozott területfejlesztés, melynek során hangsúlyos szerepet kap a foglalkoztatás és növekedés előmozdítása, illetve a szegénység visszaszorítása a vidéki térségekben.

Monitoring- és értékelési keret a 2014–2020-as időszakra szóló közös agrárpolitikához

2017. JÚLIUS 1.
Technical handbook on the CMEF of the CAP 2014-20

Monitoring

A közös kereten belül végzett monitoring a KAP végrehajtására vonatkozóan szolgál alapvető információkkal. A Bizottság szorosan nyomon követi a mezőgazdasági piacok alakulását, a vidékfejlesztés terén jelentkező fejleményeket és a KAP forrásainak felhasználását.

A közös agrárpolitika teljesítményértékelését különböző típusú mutatók segítik:

A mutatók egy részét vizuálisan megjeleníti az az interaktív eredménytábla, amely tematikus csoportosításban mutatja a különböző területekre – köztük a termelői jövedelemtámogatásra, az éghajlatváltozásra, a levegőminőségre, a piacorientációra és az ökológiai termelésre – vonatkozó adatokat.

Egyes kontextusmutatók olyan általános tendenciákat tükröznek, amelyek valószínűsíthetően befolyást gyakorolnak a KAP végrehajtására, eredményeire és teljesítményére. Ezekre a mutatókra vonatkozóan a Bizottság minden évben friss adatokat tesz közzé (amennyiben ezek az adatok a rendelkezésére állnak).

Kapcsolódó információk

Kontextusmutatók évente frissített adatkészletei

Értékelések és tanulmányok

A közös kereten belül végzett értékelés a szakpolitikai intervenciós intézkedések hatását hivatott felmérni. Az értékelés tényekkel szolgál a döntéshozatali munkához, és javítja a KAP keretében végrehajtott intervenciós intézkedések hatékonyságát, hasznosságát és eredményességét. Ezen túlmenően az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot is növeli, és előmozdítja a kapcsolódó tanulási folyamatokat.

A mezőgazdasági termelőknek nyújtott jövedelemtámogatással, a fenntartható mezőgazdasági módszerek alkalmazásához nyújtott támogatással és a piactámogatással kapcsolatos intézkedések értékelését független külső vállalkozók végzik. Ebbe a körbe többek között kutatóintézetek, egyetemek és tanácsadó cégek tartoznak, amelyek a Bizottság felügyelete alatt többéves értékelési terv alapján végzik értékelésre irányuló munkájukat. A szerződések odaítélésére közbeszerzési eljárás útján kerül sor. A közbeszerzési hirdetmények és az ajánlati felhívások az EU közbeszerzési portálján (Tenders Electronic Daily, TED) jelennek meg.

Az egyes értékelések célját, hatókörét és időzítését értékelési ütemtervek vázolják fel, melyekről a polgárok visszajelzést adhatnak a Bizottságnak.

A vidékfejlesztési programok esetében az értékelést a tagállamok végzik, a Bizottság pedig elkészíti az előzetes és utólagos tagállami értékelések összefoglalását.

Annak érdekében, hogy az értékelések szerves részét képezzék a szakpolitikai döntéshozatali folyamatnak, és teljesüljenek az előírt referenciaértékek, a Bizottság iránymutatásokat és eszköztárat dolgozott ki a jogalkotás minőségének javítása érdekében, melyek követelményeket fogalmaznak meg és ismertetik a bevált módszereket a KAP kiértékelésére vonatkozóan.

Az értékelésekről készült jelentések és az értékelések megállapításai hat kategóriát alkotnak:

Jelentések a közös monitoring- és értékelési keretről

A Bizottság jelentésekben számol be a közös monitoring- és értékelési keret végrehajtásáról, valamint a KAP teljesítményértékelésének eredményéről.

A 2014–2020-as időszakra szóló KAP monitoringjáról és értékeléséről szóló első jelentést (COM(2018) 790 final) 2018-ban nyújtotta be a Bizottság az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának. A dokumentumot később újabb – a 2021 decemberében közzétett második – jelentés egészítette ki.

    Úton a teljesítmény-, monitoring- és értékelési keret létrehozása felé

    2021. december 6-án az Európai Parlament és a Tanács elfogadta a KAP-stratégiai tervekhez nyújtott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2021/2115 rendeletet. Ez a rendelet létrehozza a teljesítmény-, monitoring és -értékelési keretet, amelyet 2023 és 2027 között kell alkalmazni a közös agrárpolitikára vonatkozóan.

    A teljesítmény-, monitoring és -értékelési keret elősegíti, hogy a szakpolitikai hangsúly a szabályoknak való megfelelésről a teljesítményre és az eredményekre helyeződjön át. Ez az új teljesítményalapú teljesítési modell közös teljesítménymutatókat alkalmaz.

    Ezek közé a közös teljesítménymutatók közé tartoznak a következő indikátorok:

    • kimeneti mutatók, amelyek a KAP végrehajtásának nyomon követésére fognak szolgálni;
    • eredménymutatók, amelyek segítségével azt lehet majd figyelemmel kísérni, milyen előrelépést érnek el az uniós országok az előre kitűzött célértékek teljesítése terén;
    • kontextus- és hatásmutatók, amelyek használatával azt lehet majd megállapítani, hogy általánosságban hogyan teljesít a szakpolitika a KAP célkitűzéseihez képest.

    A fedőlap további iránymutatással szolgál a kimeneti- és eredménymutatók tervezésére és az esetükben mért adatok bejelentésére vonatkozóan.

    2024. FEBRUÁR 29.
    PMEF – Output indicators
    2024. FEBRUÁR 29.
    PMEF – Result indicators
    2024. FEBRUÁR 29.
    PMEF – Context and impact indicators
    2024. FEBRUÁR 29.
    PMEF – Cover note on output and result indicators

    A monitoring és értékelés céljára szolgáló adatok

    A Bizottság 2022. szeptember 6-án elfogadta a KAP stratégiai tervek értékelésére, valamint a monitoringhoz és értékeléshez szükséges információszolgáltatásra vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló (EU) 2022/1475 végrehajtási rendeletet. Ez a rendelet közös szabályokat állapít meg a KAP 2023-tól 2027-ig tartó végrehajtásának időszakában végzett tevékenységek monitoringjához és értékeléséhez szükséges adatok gyűjtésére vonatkozóan.

    Ezek az adatok alapvető elemét képezik a teljesítmény-, monitoring és -értékelési keretnek, valamint a teljesítményalapú teljesítési modellnek. A monitoring és értékelés céljából gyűjtött adatok öt típusát különböztetjük meg, melyek a következők:

    Az alábbi dokumentumok szolgálnak útmutatással arról, hogyan kell ezeket a típusú adatokat gyűjteni és róluk beszámolni:

    2024. FEBRUÁR 6.
    Guidelines for data on interventions and beneficiaries
    2024. FEBRUÁR 6.
    Explanatory note for data on sectoral interventions
    2024. FEBRUÁR 6.
    Guidelines for data on EIP Operational Groups
    2024. FEBRUÁR 6.
    Guidelines for data on LEADER Interventions

     

    Jogalap

    A közös monitoring- és értékelési keretet az alábbi jogi aktusok szabályozzák:

    A teljesítmény-, monitoring és -értékelési keretet az alábbi jogi aktusok szabályozzák:

    Események