Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

Kalix Löjrom KPN

Kaitstud päritolunimetus (KPN) tagab, et kõik tootmis-, töötlemis- ja valmistusprotsessi osad toimuvad konkreetses piirkonnas.

Päritolu

Kalix Löjrom KPN ehk rääbise – lõheliste seltsi kuuluva väikese kalaliigi – mari sai Euroopa kaitstud päritolunimetuse (KPN) staatuse 2010. aastal.

Gulf of Bothnia

Territoriaalselt leidub Kalix Löjrom KPN-i tootmiseks kasutatavat rääbist Piteå, Luleå, Kalixi ja Haparanda valla ümbruses. Merel püütakse neid vetes, mis ulatuvad põhjas Tornio jõe suudmest lõunas Åby jõe suudmeni ja kuni 40 km kaugusele rannikust. See konkreetne Botnia lahe osa on looduslik rääbise kudemisala. Kogu kalamarja Kalix Löjrom valmistusprotsess peab toimuma selles piiritletud geograafilises piirkonnas.

archive map of Gulf of Bothnia

Toote Kalix Löjrom KPN iseloomulikud omadused on selle maitse ja hõlpsasti äratuntav oranž värvus, mis Rootsi riiklikus värvisüsteemis kuulub värviskaalasse S2070-450R. Kalamarja Kalix Löjrom KPN eriline oranž toon eristab seda mageveerääbise marjast, mis on kollane.

On leitud, et nii selle iseloomulik maitse kui ka ainulaadne värvus on otseselt seotud rääbise erilise toitumisviisiga. Kahtlemata on otsustav tegur ka selle Botnia lahe osa külm ja puhas vesi, kus rääbised kudevad ja kus nad püügiperioodil viibivad. Kuna sellesse Botnia lahe osasse valgub vähemalt kaheksa suurt ja arvukalt väiksemaid jõgesid, on sealne vesi joogivee kvaliteediga.

Toote võrratut mainet selgitab ka Kalix Löjrom KPN-i traditsiooniline valmistamismeetod. Kalamarja käitlemine on osa kohalikest teadmistest ja nõuab aastatepikkust kogemust. Ainulaadsust annab tootele Kalix Löjrom ka tema täidlane maitse, milles on mahedaid kalaõli ja soola noote.

Tootmine

a picture of the small salmonid fish species

Kalix Löjrom KPN valmib rääbise (Coregonus albula) marjast. Seda kala püütakse konkreetsest Botnia lahe osast. Selle püügipiirkonna looduskeskkond ja sellega seotud rääbise toiduallikad annavad kalamarjale Kalix Löjrom KPN tema erilisuse.

Rääbised toituvad üksnes looduslikust toidust, mida nad saavad oma keskkonnast. Sealsetes selgetes vetes puuduvad igasugused mageveeputukad, samas kui seal leidub zooplanktonit (vähilaadsed) ja putukavastseid, millest rääbis toitub. Tegeliku püügipiirkonna suurus varieerub sõltuvalt magevee hulgast, mis kevadiste üleujutuste ajal lahte voolab. Mageveevarude suurenemine suurendab rääbise toitumisala.

Toote Kalix Löjrom KPN valmistamisprotsess koosneb mitmest etapist: loputamine, segamine, sõelumine, kuivatamine, soolamine ja põhjalik puhastamine. Viie nädala pikkuse püügiperioodi jooksul kalade marjasuurus varieerub, ulatudes esimese nädala 0,8 mm-st viiendaks nädalaks 1,3 mm-ni. Kui mari kalast kätte saadakse – seda tehakse käsitsi veel püügipäeval – lisatakse kalamarjale 4% soola.

a fisherman with a catch of fish and a factory worker cleaning fish
Kalix Lojrom processing

Toodet Kalix Löjrom KPN müüakse peamiselt külmutatuna või sulatatuna. Väiksemates kogustes võib seda püügiperioodil saada ka värskelt. Külmkuivatamise tulemusena on Kalix Löjrom KPN-i veesisaldus lõpuks 37,7%. Soola kogusisaldus on 4,3%. Nii külmutatuna, sulatatuna kui ka värskena jäävad toote omadused muutumatuks.

Lisateave

Kalix Löjrom KPN – õiguslik kirjeldus

Kaitstud päritolunimetus

Kvaliteetne toit ja jook kõikjal Euroopas