Az ökorendszerekről közérthetően
Az ökorendszerek – melyeket a 2023–27-es közös agrárpolitika (KAP) vezetett be – támogatják olyan módszerek bevezetését, amelyek segítségével a mezőgazdasági termelők minimalizálni tudják gazdálkodási tevékenységük környezetre és éghajlatra gyakorolt kedvezőtlen hatását, és fenntarthatóbb gazdálkodási modellekre tudnak áttérni.
Az ökorendszerek támogatásban részesítik azokat a gazdálkodókat, akiknek termelési módszerei segítik az uniós környezetvédelmi és éghajlat-politikai célok elérését. Az Európai Unió az ökorendszerek keretében jutalmazza a mezőgazdasági termelőket azért a fontos – ám a piaci árakban nem tükröződő – szerepért, amit a természeti erőforrások megőrzésében és a közjavak előállításában játszanak.
Az új mechanizmus uniós szinten meghatározott és közös listába foglalt cselekvési területeken alkalmazható, többek között a következő gazdálkodási módszerek támogatása céljából: biogazdálkodás, agrárökológiai módszerek, precíziós gazdálkodás, agrárerdészet, karbongazdálkodás és az állatjólét javítása.
Az ökorendszerek keretében olyan mezőgazdasági módszereket lehet támogatásban részesíteni, amelyek:
-
éghajlatvédelemmel, környezetvédelemmel, állatjóléttel kapcsolatos, illetve antimikrobiális rezisztencia elleni tevékenységeket ölelnek fel;
-
a tagállamok KAP stratégiai tervében nemzeti/regionális szinten azonosított szükségleteken és prioritásokon alapulnak;
-
a feltételességi rendszerben meghatározott követelményeken és kötelezettségeken túlmutató célok megvalósítását szolgálják;
-
hozzájárulnak az európai zöld megállapodásban előirányzott célértékek eléréséhez.
Kapcsolódó információk

- Press release
The European Commission officially adopted a regulation which grants a partial exemption for European farmers from the conditionality rule on land lying fallow.

- Press release
Today, the European Commission proposes to allow EU farmers to avail of derogations for the year 2024 from Common Agricultural Policy rules obliging them to keep certain areas non-productive.
Az ökorendszerek rendeltetése
Az Európai Unió területének mintegy fele mezőgazdasági művelés alatt áll. A mezőgazdasági termelők viselik gondját a vidéki térségeknek: alakítják a tájat, és munkájukkal olyan közjavakat hoznak létre, amelyek a társadalom egészének javát szolgálják. A gazdák megélhetése ugyanakkor a természeti erőforrásoktól – például a talajtól és a víztől – is függ. A gazdálkodói tevékenységre hatással van az időjárás, a környezet és a biológiai sokféleség állapota, valamint a vízminőség.
A KAP döntő szerepet játszik a fenntartható élelmiszerrendszerre való átállásban: irányt szab a folyamatnak, és az átállás során mindvégig támogatást nyújt az európai mezőgazdasági termelőknek. Az ökorendszerek arra irányulnak, hogy számottevően előmozdítsák az átállást és a zöld megállapodásban előirányzott célértékek elérését.
Kapcsolódó információk
KAP stratégiai tervek
KAP stratégiai tervük kidolgozásakor az uniós országoknak módjukban állt az ökorendszereket rugalmasan hozzáigazítani a területükön jelentkező konkrét környezetvédelmi és éghajlati szükségletekhez.
A 2023–27-es időszakban a közvetlen kifizetések 25%-át ökorendszerekre kell fordítani – ez erőteljesebben ösztönzi az éghajlat- és környezetbarát gazdálkodási módszerek térnyerését.
Az uniós országoknak kötelező ökorendszereket beépíteniük KAP stratégiai tervükbe, de a mezőgazdasági termelők számára önkéntes a részvétel:
-
Éves vagy többéves kötelezettségvállalások: az ökorendszerek éves kötelezettségvállalások teljesítését fogják támogatni, összhangban a KAP-tervekben meghatározott szükségletekkel, az uniós országok azonban úgy is dönthetnek, hogy nem éves, hanem többéves kötelezettségvállalásokat támogatnak az ökorendszerek keretében.
-
Kétéves „tanulási időszak”: egy kétéves „tanulási időszakban” (2023 és 2024 folyamán) az uniós országoknak lehetőségük van arra, hogy a közvetlen kifizetéseknek kevesebb mint 25%-át fordítsák ökorendszerekre abban az esetben, ha a mezőgazdasági termelők részvétele elmarad a várakozásoktól, feltéve, hogy a hiányzó ráfordítás túlnyomó részét a tagállamok 2027 végéig visszapótolják.
A 2023–27-es időszakra vonatkozó új KAP jövedelemtámogatási rendszer azt célozza, hogy Unió-szerte méltányosabbá váljon a mezőgazdasági termelőket és a munkavállalókat segítő pénzügyi támogatás elosztása.

Jogalap
Az ökorendszerekre vonatkozó szabályok:
-
A közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervekhez nyújtott támogatásra vonatkozó szabályok ((EU) 2021/2115 rendelet)
Kapcsolódó linkek
Az ökorendszerek által az EU közös agrárpolitikája keretében támogatható mezőgazdasági gyakorlatok jegyzéke