Ökokavad - Euroopa Komisjon Põhisisu juurde
Euroopa Liidu ametlik veebisaitELi ametlik veebisait
Agriculture and rural development

Ökokavad

Kestlik maakasutus, põllumajandustootjate tunnustamine kliima, maastiku ja keskkonna ning loomade heaolu eest hoolitsemisel.

Selgitused ökokavade kohta 

Ökokavad, mis on üks ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) 2023–2027 uusi elemente, toetavad põllumajandustootjaid selliste tavade rakendamisel, mis minimeerivad põllumajanduse negatiivset mõju keskkonnale ja kliimale, ning aitavad neil liikuda kestlikumate põllumajandusmudelite suunas.  

Ökokavad on abiks põllumajandustootjatele, kes võtavad kasutusele või järgivad põllumajandustavasid, mis aitavad saavutada ELi keskkonna- ja kliimaeesmärke. Ökokavad aitavad EL põllumajandustootjatel loodusvarasid säilitada ja pakkuda avalikke hüvesid, mis ei kajastu turuhindades.

See uus mehhanism keskendub ELi tasandil kindlaks määratud tegevusvaldkondade ühisele loetelule ja seda saab kasutada selliste tavade toetamiseks nagu mahepõllumajandus, agroökoloogilised tavad, täppispõllumajandus, agrometsandus või süsinikku siduv põllumajandus, samuti loomade heaolu parandamine.

Ökokavadega toetatavad põllumajandustavad:

  • peaksid hõlmama kliima, keskkonna, loomade heaolu ja antimikroobikumiresistentsusega seotud tegevusi;

  • tuleks määrata kindlaks vastava riigi ÜPP strateegiakavades riigi/piirkonna tasandil kindlaks määratud vajaduste ja prioriteetide alusel;

  • peaksid tegevuste ambitsioonikuse tasemelt ületama tingimuslikkusega kehtestatud nõudeid ja kohustusi; 

  • aitama kaasa ELi rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamisele.

Lisateave

Ökokavade eesmärgid

Umbes pool Euroopa Liidu territooriumist on põllumajandusmaa. Maapiirkondi haldavad põllumajandustootjad, kes kujundavad maastikku ja kelle töö tulemuseks on kõigile kasulikud avalikud hüved. Põllumajandustootjate elatis sõltub siiski loodusvaradest, nagu muld ja vesi. Põllumajandustegevust mõjutavad ilmastikunähtused, keskkonna seisund, elurikkus ja vee kvaliteet. 

ÜPP-l on oluline roll kestlikule toidusüsteemile ülemineku juhtimisel ja Euroopa põllumajandustootjate toetamisel kogu maailmas. Ökokavade eesmärk on aidata märkimisväärselt kaasa sellele üleminekule ja rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamisele. 

Lisateave 

Keskkonnakestlikkus

ÜPP strateegiakavad

Oma ÜPP strateegiakavade koostamisel said ELi liikmesriigid kohandada neid paindlikult riigi keskkonna- ja kliimavajadustele. 

Ajavahemikul 2023–2027 eraldatakse 25% otsetoetustest ökokavadele, pakkudes nii ahvatlevamaid stiimuleid kliima- ja keskkonnasõbralike põllumajandustavade kasutamiseks. 

ELi liikmesriigid peavad ökokavad oma tegevuskavasse lisama, kuid põllumajandustootjate jaoks on need vabatahtlikud. 

  • Iga-aastased või mitmeaastased kohustused: ökokavadega toetatakse iga-aastasi kohustusi vastavalt ÜPP kavades kindlaks määratud vajadustele. Kuid ELi liikmesriigid võivad otsustada võtta kohustusi ka mitme aasta kaupa.

  • Kaheaastane „õppeperiood“: kaheaastase „õppeperioodi“ jooksul (2023. ja 2024. aastal) võib ELi liikmesriik kulutada vähem kui 25%, kui põllumajandustootjad seda kavakohaselt kasutavad, tingimusel et 2027. aasta lõpuks moodustab ta suurema osa puudujäägist. 

Õiguslik alus 

Ökokavasid reguleerivad 

  • ELi liikmesriikide poolt ühise põllumajanduspoliitika raames koostatud strateegiakavade toetamise eeskirjad (määrus (EL) 2021/2115). 

Üritused