Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

A minőségrendszerek ismertetése

Az uniós minőségrendszerek rendeltetése

Az uniós minőségrendszerek bizonyos termékek elnevezését hivatottak oltalmazni, a földrajzi eredetükhöz vagy hagyományos előállítási módjukhoz kapcsolódó sajátosságaik promóciója céljából.

Egy termékelnevezés akkor ismerhető el földrajzi árujelzőként, ha a termék konkrétan ahhoz a helyhez kötődik, ahol készül. A földrajzi jelzések segítségével a fogyasztók könnyebben tudják azonosítani azokat a termékeket, amelyek jó minőségűek és amelyekben megbízhatnak, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket.

A minőségi termékek nyilvántartásai felsorolják azokat a termékeket, amelyek elnevezését földrajzi árujelzőként ismerték el vagy amelyek vonatkozásában az ilyen elismerést mérlegelik. A nyilvántartások tartalmazzák az egyes termékek leírását és földrajzi eredetét.

A földrajzi jelzések szellemi tulajdonnak minősülnek, és egyre fontosabb szerepet játszanak az EU és a nem uniós országok közötti kereskedelmi tárgyalásokban.

Az EU olyan minőségrendszereket is bevezetett, amelyekkel a hagyományos módon előállított termékeket vagy a nehéz természeti adottságú környezetben (hegyvidéken vagy szigeteken) előállított termékeket jelöli.

Földrajzi jelzések

A földrajzi jelzéssel ellátott termékek, melyek minősége az előállítás helyétől függ, szellemitulajdonjog-védelem alatt állnak.

Ide tartoznak az alábbi földrajzi jelzések:

Az EU földrajzi jelzései azoknak a termékeknek a nevét védik, amelyek egy konkrét régióból származnak és különleges minőségűek vagy amelyek ismertsége az előállításuk helyszínéhez kapcsolódik. Az OEM és az OFJ közötti különbség elsősorban arra vonatkozik, hogy az alapanyagok mely hányada származik az adott régióból, illetve hogy a termék előállítása milyen mértékben történik az adott régióban. A földrajzi árujelző szeszes italokra és ízesített borokra vonatkozik.

Image: Oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) logó
Oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM)

Az OEM-ként bejegyzett terméknevek azok, amelyek a legszorosabban kapcsolódnak a termék előállítása szerinti helyhez.

  • Termékek: Élelmiszerek, mezőgazdasági termékek és borok.
  • Követelmények: Az ilyen termékeket egy konkrét területen kell előállítani, feldolgozni vagy elkészíteni. Borok esetében ez azt jelenti, hogy a szőlőnek egy bizonyos földrajzi területről kell származnia.
  • Példa:A „Kalamata OEM” nevű olívaolajat teljes mértékben Görögország Kalamata régiójában állítják elő, az ott termő, különféle olajbogyók felhasználásáva.
  • Címke: Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek esetében kötelező, borok esetében opcionális.
Image: Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) logó
Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ)

Az OFJ jelölés az adott földrajzi hely és a termék neve közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Olyan termékekről van itt szó, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható.

  • Termékek: Élelmiszerek, mezőgazdasági termékek és borok.
  • Követelmények: Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban állítanak elő, dolgoznak fel vagy készítenek el. Borok esetében ez azt jelenti, hogy a felhasznált szőlő legalább 85%-ának egy bizonyos földrajzi területről kell származnia.
  • Példa: A „Westfälischer Knochenschinken OFJ” sonkát Vesztfáliában, évszázados technikákkal állítják elő, azonban a felhasznált hús nem kizárólag e németországi területen született és tartott állatokból származik.
  • Címke: Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek esetében kötelező, borok esetében opcionális.
Image: Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) logó
A szeszes italok és ízesített borok földrajzi árujelzője

Ez a jelölés azokat a szeszes italokat vagy ízesített borokat védi, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható.

  • Termékek: Szeszes italok és ízesített borok.
  • Követelmények: Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban desztillálnak vagy készítenek el. Az alapanyagoknak azonban nem kell feltétlenül ebből a régióból származniuk.
  • Példa: Az „Irish Whiskey” elnevezésű italt a VI. századtól főzik, desztillálják és erjesztik Írországban, de az alapanyagok nem feltétlenül mind Írországból származnak.
  • Címke: Valamennyi termék esetében opcionális.

Hagyományos különleges termék

Image: Hagyományos különleges termék (HKT) logó

A hagyományos különleges termék (HKT) a hagyományos szempontokat emeli ki (pl. egy termék előállításának módja vagy összetétele), anélkül, hogy azok egy speciális földrajzi területhez kapcsolódnának. A hagyományos különleges termékként való megjelölés védi a terméket a hamisítás és a visszaélések ellen.

  • Termékek: Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek.
  • Példa: A „Gueuze HKT” nevű hagyományos sör általában a brüsszeli régióban (Belgium) készül, spontán erjesztéssel. Mivel hagyományos különleges termékről van szó, az előállítás módja védett, nem pedig az előállítás helye (tehát akár máshol is elő lehetne állítani).
  • Címke: Valamennyi termék esetében kötelező.

Egyéb rendszerek

Hegyvidéki termék

A „hegyvidéki termék” minősítés a nehéz természeti adottságú hegyvidékeken készített termékek jellegzetességeit emeli ki.

A címkének köszönhetően a fogyasztók azonosítani tudják azokat a termékeket, amelyek ilyen jellegzetességekkel rendelkeznek, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket.

Image: panoramic view of rural alpine landscape with cows grazing in fresh green meadows
  • Termékek: Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek.
  • Követelmények: A takarmány és az alapanyagok hegyvidéki termékekből származnak. A feldolgozott termékek akkor viselhetik ezt az elnevezést, ha a feldolgozás is hegyvidéki területen történik.

Jelentés: A hegyvidéki gazdálkodásból származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek címkézése

Az EU legkülső régióiból származó termékek

Az EU legkülső régióinak mezőgazdasága – a területek távolsága és szigetjellege, valamint az ezekből fakadó földrajzi és meteorológiai körülmények miatt – nehézségekkel küzd. Külön logó hivatott biztosítani, hogy az EU legkülső régióiból származó termékek szélesebb körben is ismertebbek legyenek. A következő területekről van szó: a francia tengerentúli megyék (Martinique, Mayotte, Guadeloupe, Francia Guyana és Réunion), az Azori-szigetek, Madeira és a Kanári-szigetek.

Outermost regions logo
  • Termékek: Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek.
  • Követelmények:Azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket a legkülső régiókban termeltek
  • Címke: Az EU legkülső régióiból származó élelmiszerek és mezőgazdasági termékek logója (példa).

Önkéntes tanúsítási rendszerek

Az egyes országok vagy különböző magánszereplők által létrehozott önkéntes tanúsítási rendszerek szintén segíthetik a vásárlókat, hogy minőségi termékeket vásároljanak.

Az uniós rendszereken kívül sok más, magán vagy állami élelmiszerminőségi rendszer vagy logó is létezik. Ezek a kezdeményezések széles körét fedik le, és vállalatok között, vagy a vállalatok és a fogyasztók között működnek.

Az Európai Bizottság – az érintettekkel konzultálva – útmutatót dolgozott ki az ilyen rendszerek működtetésére vonatkozó bevált gyakorlatokról.

Commission Communication: EU best practice guidelines for voluntary certification schemes for agricultural products and foodstuffs

A minőségrendszerekre vonatkozó rendeletek

A Bizottság számos rendeletet fogadott el a minőségrendszerek alkalmazásáról:

Az élelmiszerekre és mezőgazdasági termékekre vonatkozó szabályok

A borágazatra vonatkozó szabályok

A szeszes italokra vonatkozó szabályok

A hegyvidéki termékekre vonatkozó szabályok

A legkülső régiók termékeire vonatkozó szabályok

Javaslat a földrajzi árujelzők rendszerének megerősítésére

A Bizottság 2022. március 31-én rendeletjavaslatot fogadott el a borokra, a szeszes italokra és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó európai uniós földrajzi árujelzőkről és a mezőgazdasági termékek egyéb minőségrendszereiről. A javaslat elterjedtebbé kívánja tenni a földrajzi árujelzőket Unió-szerte, egyrészt hogy fellendítse a vidéki gazdaságot, másrészt hogy jobban védje a termékeket, különösen azokat, amelyeket online értékesítenek. 

A Bizottság többek között a következő intézkedésekkel szeretné megerősíteni és javítani a meglévő rendszert:

  • a fenntarthatóság növelésével, hogy a termelőknek lehetőségük legyen a termékleírásban népszerűsíteniük a társadalmi, környezeti és gazdasági fenntarthatósággal kapcsolatos intézkedéseiket;
  • a földrajzi árujelzők fokozottabb internetes védelmével, amely elsősorban az online platformokon történő értékesítésre, a rosszhiszemű bejegyzésekre és a földrajzi árujelzők doménnévrendszerben való használatára összpontosítana;
  • a termelői csoportok arra irányuló felhatalmazásával, hogy az uniós országok hamisítás elleni hatóságaihoz és vámhatóságaihoz kapott hozzáférésnek köszönhetően irányíthassák, érvényesíthessék és kidolgozhassák a földrajzi árujelzőikkel kapcsolatos ügyeket;
  • a jegyzékbe vétel lerövidítésével és egyszerűsítésével, azaz a különböző technikai és eljárási szabályok egyesítésével, aminek jóvoltából az uniós és a nem uniós szereplők ugyanazzal az eljárással kérelmezhetnék a regisztrációt.

A Bizottság javaslata széles körű konzultációra épül. A bevezető hatásvizsgálat 2020 októberében jelent meg. Ezt követően az Európai Bizottság 2021. január és április között nyilvános és célzott konzultációt tartott; ez utóbbi során az uniós országok és az érintett érdekelt felek véleményét kérte ki .

A termékek védelme

Az EU óvja a szellemitulajdon-jogokat. Ebből kifolyólag a földrajzi jelzésként bejegyzett termékek nevét védi a hamisítástól és a helytelen használattól az EU egész területén, valamint azokban a nem uniós országokban, amelyekkel megállapodást írt alá.

Az egyes tagállamok illetékes hatóságai felelnek azért, hogy területükön meghozzák az egyes minőségrendszerekbe bejegyzett nevek védelmét szolgáló intézkedéseket. Kötelesek továbbá megelőzni és megakadályozni, hogy jogtalanul állítsanak elő vagy forgalmazzanak ilyen névvel ellátott termékeket.

Nem uniós országból származó termékek nevét is be lehet jegyezni földrajzi jelzésként, ha az adott ország kötött az EU-val olyan kétoldalú vagy regionális megállapodást, amely kölcsönösen védi az ilyen neveket.

Több olyan termék neve is le van védve (bor, élelmiszer, aromás bor és szeszes ital), amelyet az Unión kívül állítanak elő, pl. Kolumbiában vagy Dél-Afrikában.

Az uniós földrajzi jelzések hivatalos adatbázisa, az eAmbrosia felsorolja azokat a termékeket, amelyek valamilyen uniós földrajzi árujelzést viselnek, míg a GIview portálon azokra a termékekre lehet rákeresni, amelyek vagy uniós földrajzi árujelzővel vagy kétoldalú megállapodások alapján az Unióban oltalom alatt álló, nem uniós földrajzi árujelzőkkel vannak ellátva.

Logó letöltése

2018. ÁPRILIS 26.
Oltalom alatt álló eredetmegjelölés
2018. ÁPRILIS 26.
Oltalom alatt álló földrajzi jelzés
2018. ÁPRILIS 26.
Hagyományos különleges termék

Dokumentumok

2022. ÁPRILIS 13.
Administrative agreement between the Directorate-General for Agriculture and Rural Development and the European Union Intellectual Property Office
2022. MÁRCIUS 30.
Proposal for a regulation on EU geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes for agricultural products
2022. MÁRCIUS 31.
Annex to the proposal for a regulation on EU geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes for agricultural products
2022. MÁJUS 5.
Commission staff working document – executive summary of impact assessment report on proposal for a Regulation on geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes
2022. MÁJUS 18.
Commission staff working document – impact assessment report on proposal for a Regulation on geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes
2022. MÁJUS 2.
Commission staff working document – annex to the impact assessment report on proposal for a Regulation on geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes
2022. MÁJUS 18.
Regulatory Scrutiny Board opinion – impact assessment report on proposal for a Regulation on geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes