Системата за контрол на биологичното производство
Всяка държава от Европейския съюз определя компетентен орган, който носи крайната отговорност за гарантиране на спазването на правилата на ЕС по отношение на биологичните продукти. Обикновено това са министерство на земеделието или министерство на общественото здраве.
Този компетентен орган може да делегира своята роля на:
- един или повече частни контролни органи;
- един или повече публични контролни органи;
- комбинация от частни и публични органи за контрол.
Независимо от избраната система компетентният орган носи крайната отговорност за одита на системата за инспекции в рамките на своята област на компетентност.
Веднъж годишно държавите от ЕС докладват на Европейската комисия за резултатите от контрола, извършен по отношение на операторите в сектора на биологичното земеделие, и за мерките, предприети в случай на неспазване на правилата.
Информационна система за биологично земеделие (OFIS)
база данни, съдържаща разрешения за съставки и информация за контролните и надзорните органи.
Ролята на Европейската комисия
Европейската комисия упражнява надзор върху държавите от ЕС, за да гарантира, че те изпълняват своите задължения. Това спомага за изграждането на доверие сред потребителите в ЕС, тъй като те могат да са сигурни, че биологичните стоки са били подложени на строг контрол, независимо от коя държава от ЕС произхождат.
Комисията използва докладите, представени от държавите от ЕС, и извършва редовни одити, за да гарантира, че се упражнява подходящ контрол.
Информация по темата
Одиторски доклади на Комисията
Контролът на практика
Земеделските стопани, преработвателите или търговците трябва да бъдат проверявани от контролен или надзорен орган, преди да могат да предлагат своите продукти на пазара като биологични. След като бъдат проверени и за тях е установено, че отговарят на изискванията, те получават сертификат, удостоверяващ спазването на изискванията на ЕС.
Освен това, независимо дали се занимават с биологично земеделие или не, земеделските стопани трябва да спазват редица законодателни актове за защита на общественото здраве, здравето на животните и растенията, околната среда и хуманното отношение към животните. В допълнение всички земеделски стопани, получаващи подпомагане на доходите, трябва да спазват законоустановените изисквания за управление (ЗИУ) по силата на законодателството за системата за кръстосано спазване, което отразява спазването от тяхна страна на законодателството на ЕС в областта на храните и околната среда.
Освен това всички производители на храни трябва да спазват общото законодателство в областта на храните, което включва законодателството относно етикетирането. За специфични продукти могат да се прилагат и допълнителни правила, като например изисквания за по-подробно етикетиране. Тези разпоредби са задължителни за производителите на биологични продукти, които освен това трябва да спазват специфични правила за биологичното производство.
Документи
- 30 HОЕМВРИ 2021 Г.
- español(287.26 KB - PDF)
- čeština(385.75 KB - PDF)
- dansk(259.59 KB - PDF)
- Deutsch(301.26 KB - PDF)
- eesti(278.2 KB - PDF)
- ελληνικά(335.59 KB - PDF)
- English(650.68 KB - PDF)
- français(287.71 KB - PDF)
- hrvatski(371.8 KB - PDF)
- italiano(276.67 KB - PDF)
- latviešu(371.63 KB - PDF)
- lietuvių(403.82 KB - PDF)
- magyar(372.84 KB - PDF)
- Malti(430.67 KB - PDF)
- Nederlands(311.84 KB - PDF)
- polski(407.66 KB - PDF)
- português(291.37 KB - PDF)
- română(379.24 KB - PDF)
- slovenčina(375.18 KB - PDF)
- slovenščina(365.93 KB - PDF)
- suomi(274.26 KB - PDF)
- svenska(284.15 KB - PDF)
Одити
- 21 MАРТ 2025 Г.
- 21 MАРТ 2025 Г.
- 21 MАРТ 2025 Г.
- 21 MАРТ 2025 Г.