Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Wino

Wsparcie i ochrona unijnych plantatorów winorośli, producentów wina, handlowców i konsumentów poprzez politykę, prawodawstwo, etykietowanie, środki handlowe i monitorowanie rynku.

Informacje ogólne

Unia Europejska jest wiodącym producentem wina na świecie. W latach 2020–2025 średnia roczna produkcja wynosiła 157 mln hektolitrów. W 2023 r. stanowiły one 44 % światowych obszarów uprawy winorośli, ponad 60 % produkcji i 48 % konsumpcji. Wino jest trzecim co do wielkości sektorem rolno-spożywczym UE pod względem wywozu – w 2024 r. wyeksportowano 7,3% wartości produktów rolno-spożywczych (monitorowanie unijnego handlu produktami rolno-spożywczymi, luty 2025 r.). Całkowita wartość eksportowana win z UE stanowi dwie trzecie światowego handlu winem.

Sektor wina odgrywa kluczową rolę w unijnym sektorze rolno-spożywczym, wspierając obszary wiejskie, zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Pomaga przeciwdziałać wyludnianiu się obszarów wiejskich poprzez tworzenie stabilnych miejsc pracy i utrzymanie lokalnych gospodarek oraz przyczynia się do ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego i krajobrazów.

Od czasu pierwszej wspólnej organizacji rynku w 1962 r. rynek wina znacznie się rozwinął. Ramy polityczne również ewoluowały, aby wspierać nowe zmiany, wymagania i wyzwania. Ostatnia reforma sektora wina przyjęta w 2008 r., zmieniona i uwzględniona w jednolitej wspólnej organizacji rynku w 2013 r., przewidywała następujące trzy cele, które zostały zasadniczo osiągnięte:

  • zwiększenie konkurencyjności unijnych producentów wina – wzmocnienie wiodącej pozycji i reputacji europejskich win oraz odzyskanie udziału w rynku zarówno w UE, jak i poza nią;
  • uproszczenie, doprecyzowanie i zwiększenie skuteczności zasad zarządzania rynkiem w celu osiągnięcia lepszej równowagi między podażą a popytem;
  • zachowanie najlepszych tradycji uprawy winorośli w Europie oraz zwiększenie jej roli społecznej i środowiskowej na obszarach wiejskich.

Oprócz ogólnych celów polegających na harmonizacji, usprawnieniu i uproszczeniu prawodawstwa w kilku aktach prawnych przewidziano przepisy, które pomagają w funkcjonowaniu rynku win z UE.

Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2018/273 ustanowiono system uporządkowanego wzrostu winnic w UE poprzez system zezwoleń na nasadzenia winorośli w latach 2016–2030, umożliwiający konkurencyjnym producentom zwiększenie produkcji w określonych granicach. Rozporządzeniem (UE) 2021/2117 przedłużono stosowanie systemu zezwoleń do 2045 r., przy czym w 2028 r. i 2040 r. Komisja ma przeprowadzić dwa przeglądy śródokresowe w celu oceny funkcjonowania systemu i, w stosownych przypadkach, przedstawienia wniosków.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 reguluje niepowtarzalny zharmonizowany system etykietowania i prezentacji win z UE oraz ochronę najbardziej tradycyjnych win i ich powiązań z obszarami i terytoriami produkcji za pomocą nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/934 ma na celu zapewnienie jakości produktów sektora wina poprzez określenie dozwolonych praktyk enologicznych i ograniczeń mających zastosowanie do produkcji i konserwacji produktów sektora wina w UE.

Unijny sektor wina musi teraz dostosować się do nowych realiów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, aby zachować konkurencyjność i zrównoważony charakter. Należy również ponownie dostosować ramy polityczne, aby towarzyszyły wymaganej transformacji. Pod koniec 2024 r. grupa wysokiego szczebla ds. polityki w zakresie wina przedstawiła zalecenia uzgodnione ze wszystkimi państwami UE i z zadowoleniem przyjęte przez sektor, proponując ukierunkowane działania polityczne mające na celu sprostanie wyzwaniom stojącym przed sektorem wina i skupienie się na trzech kluczowych wyzwaniach stojących przed sektorem wina:

  • dostosowanie produkcji wina do malejącego i zmieniającego się popytu,
  • zwiększenie odporności sektora na wyzwania rynkowe i klimatyczne oraz
  • oraz dostosowanie się do tendencji konsumenckich w UE i na świecie w celu wykorzystania nowych możliwości rynkowych.

Pełen zestaw zaleceń można znaleźć w zaleceniach politycznych dotyczących przyszłości unijnego sektora wina opublikowanych w grudniu 2024 r.

Zalecenia polityczne dotyczące przyszłości unijnego sektora wina – Grupa Wysokiego Szczebla ds. Polityki Winorośli
17 grudnia 2024

Kluczowe zalecenia przełożono na wniosek dotyczący zmiany rozporządzeń (UE) nr 1308/2013, (UE) 2021/2115 i (UE) nr 251/2014 w odniesieniu do niektórych zasad rynkowych i środków wsparcia sektorowego w sektorze wina oraz w odniesieniu do aromatyzowanych produktów sektora wina.

Reformy unijnego rynku wina

Unijna organizacja rynku wina rozpoczęła działalność bardzo otwartą, bez ograniczeń dotyczących nasadzeń i bardzo niewielu instrumentów regulacji rynku, co miało na celu skonfrontowanie się z rocznymi wahaniami produkcji. Później ograniczyła swobodę nasadzeń, łącząc ją z praktycznie gwarantowaną sprzedażą, generując w ten sposób poważną nadwyżkę strukturalną.

  1. 2013

    Reforma przyjęta przez UE miała na celu harmonizację, usprawnienie i uproszczenie przepisów WPR przyjętych w trakcie poprzednich reform.

  2. 2008

    Reforma przyjęta przez UE obejmowała cele dotyczące zwiększenia konkurencyjności i renomy wina w UE, uproszczenia zasad zarządzania rynkiem oraz zachowania najlepszej tradycji uprawy winorośli w UE, a także zwiększenia jej roli społecznej i środowiskowej na obszarach wiejskich.

  3. 1999

    Reforma wzmocniła cel, jakim jest osiągnięcie lepszej równowagi między podażą a popytem, co umożliwi producentom dostosowanie produkcji do rynku wymagającego wyższej jakości, oraz poprawa konkurencyjności w perspektywie długoterminowej – zwłaszcza w obliczu zwiększonej globalnej konkurencji w następstwie negocjacji w sprawie międzynarodowych umów handlowych – poprzez finansowanie restrukturyzacji dużej części obecnych winnic.

  4. lata 80. XX w.

    Pod koniec lat 80. XX w. wzmocniono zachęty finansowe do rezygnacji z winnic w celu ograniczenia produkcji.

  5. 1976-78

    Organizacja rynku stała się bardzo interwencjonistyczna wraz z zakazem sadzenia i obowiązkiem destylacji nadwyżki.

  6. 1962

    Pierwsza wspólna organizacja rynku (WOR)

Programy wsparcia dla sektora wina

Programy wsparcia dla sektora wina wprowadzone w ramach reformy wspólnej organizacji rynku wina z 2008 r. obejmowały początkowo 13 środków. Reforma wspólnej organizacji rynku z 2013 r. położyła kres wspieraniu destylacji alkoholu spożywczego, destylacji w sytuacji kryzysowej i wzbogacania za pomocą skoncentrowanego moszczu.

W ramach rekompensaty wprowadzono jako nowy środek innowacje w sektorze wina mające na celu rozwój nowych produktów, procesów i technologii dotyczących produktów winiarskich. Ponadto rozszerza działania promocyjne w krajach UE w celu informowania konsumentów o odpowiedzialnej konsumpcji wina oraz o systemach UE obejmujących nazwy pochodzenia i oznaczenia geograficzne.

Rozszerzono również restrukturyzację i przekształcanie winnic na ponowne sadzenie winnic, w przypadku gdy jest to konieczne po obowiązkowym karczowaniu ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych.

Kraje UE produkujące wino mogą obecnie oferować wsparcie dla następujących środków:

  • promocja w krajach spoza UE,
  • informowanie konsumentów o odpowiedzialnej konsumpcji i unijnych systemach jakości,
  • restrukturyzacja i przekształcanie winnic, w tym ponowne sadzenie ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych,
  • zielone zbiory,
  • fundusze wspólnego inwestowania,
  • ubezpieczenie zbiorów,
  • inwestycje w przedsiębiorstwa,
  • innowacje mające na celu rozwój nowych produktów, procesów i technologii,
  • destylacja produktów ubocznych.

Roczne przydziały środków z budżetu UE są ustalane przez poszczególne kraje UE, z uwzględnieniem przesunięć dla niektórych krajów UE do systemu płatności jednolitych.

Roczne wsparcie UE dla sektora wina (w mln EUR)
 200920102011201220132014-16Od 2017 r.
Bułgaria16212227272727
Czechy3445555
Niemcy23313239393939
Grecja14192024242424
Hiszpania214284279358353210210
Francja172227224284280281281
Chorwacja     1211
Włochy238298294341337337337
Cypr3445555
Litwa0.030.040.050.050.050.050.05
Luksemburg0.30.50.50.60.6  
Węgry17232429292929
Malta0.20.30.30.40.4  
Austria8111114141414
Portugalia38525366656565
Rumunia42424242424848
Słowenia4556666
Słowacja3445555
Wielka Brytania0.20.20.20.30.3  

Zezwolenia na nasadzenia winorośli

Zezwolenia na nasadzenia winorośli obowiązują od początku 2016 r. Umożliwiają one państwom UE zarządzanie systemem bezpłatnych, niezbywalnych zezwoleń na nasadzenia na szczeblu krajowym.

W przepisach określono również mechanizm ochronny dla nowych nasadzeń: zezwolenia są ograniczone do maksymalnie 1 % wzrostu powierzchni winorośli w danym kraju UE rocznie, z możliwością stosowania przez kraje – w należycie uzasadnionych przypadkach – limitów wzrostu na szczeblu krajowym lub regionalnym lub w odniesieniu do obszarów z nazwą pochodzenia lub oznaczeniem geograficznym lub bez nich.

W przypadku gdy wnioski plantatorów winorośli wykraczają poza obszar udostępniony przez państwo UE, przydział może zostać dokonany proporcjonalnie lub zgodnie z jednym lub kilkoma kryteriami pierwszeństwa wybranymi przez to państwo. Pozostałe prawa do sadzenia z poprzedniego systemu można przekształcić w zezwolenia do dnia 31 grudnia 2022 r. Po tej dacie obszar odpowiadający pozostałym nieprzetworzonym starym prawom do sadzenia może zostać udostępniony przez państwa UE jako dodatkowe zezwolenia na nasadzenia.

Informacje na temat wnioskowanych i udzielonych zezwoleń na nasadzenia oraz obszarów uprawy winorośli – 2021 r.
10 lutego 2022

Umowy handlowe

Aby ułatwić handel między UE a państwami trzecimi, Komisja Europejska prowadzi dwustronne i wielostronne negocjacje na podstawie dokumentu negocjacyjnego Rady Europejskiej, którego wynikiem są umowy dwustronne i umowy o wolnym handlu.

Wielkość wywozu wina

W 2024 r. UE pozostała największym światowym eksporterem wina, odpowiadając za połowę całkowitego światowego wywozu. Pomimo nieznacznego spadku w ostatnich latach UE utrzymuje średni udział 50 % w całkowitym światowym eksporcie wina, a następnie Chile (13,5 %) i Australia (11,43 %).

Chronione nazwy win

Baza danych eAmbrosia składa się z rejestru nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych chronionych w UE, a także wykazów oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia państw trzecich chronionych w UE zgodnie z dwustronnymi umowami w sprawie handlu winem.

88 % winnic w UE zajmuje się produkcją win objętych chronioną nazwą pochodzenia (ChNP) i chronionym oznaczeniem geograficznym (ChOG).

Określenia tradycyjne chronione w UE w odniesieniu do wina

Określenia tradycyjne to określenia tradycyjnie stosowane do przekazywania konsumentom informacji na temat produkcji lub metod leżakowania, koloru, rodzaju miejsca lub szczególnego wydarzenia historycznego związanego z winem o chronionej nazwie pochodzenia lub chronionym oznaczeniu geograficznym. Niektóre określenia tradycyjne są tradycyjnie stosowane w celu wskazania, że wino posiada chronioną nazwę pochodzenia lub chronione oznaczenie geograficzne.

Specyfikacje dotyczące określeń tradycyjnych chronionych w UE znajdują się w sekcji bazy danych eAmbrosia dotyczącej określeń tradycyjnych.

W art. 112 i 113 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 ustanowiono ogólne zasady stosowania i ochrony określeń tradycyjnych. W rozporządzeniu (UE) 2019/33 i rozporządzeniu (UE) 2019/34 ustanowiono procedury unijnej ochrony określeń tradycyjnych.

Powiązane informacje

Oznaczenia geograficzne i systemy jakości

Monitorowanie rynku

Obserwatorium rynku wina zawiera najnowsze monitorowanie rynku produkcji, zapasów, handlu, obszarów i konsumpcji. Zawiera również informacje na temat unijnych i krajowych programów wsparcia dla sektora wina na potrzeby analizy i oceny.

Produkcja wina i moszczu

W ostatnich latach produkcja wina w UE borykała się ze znaczną zmiennością ze względu na skutki zmiany klimatu. Wolumeny wahały się od szczytowego poziomu 170 mln hektolitrów (mHl) w latach 2020–2021 do niskiego poziomu 143 mln hektolitrów w latach 2024–2025, co stanowi poziom o 10,4 % niższy od średniej z poprzednich pięciu lat. Pomimo tych wyzwań UE pozostaje wiodącym producentem wina na świecie, odpowiadającym za ponad 60 % światowej produkcji (dane OIV Średnia globalna produkcja w latach 2019–2023 (255 mHl)).

Komitety

Sektorowe komitety zarządzające zastąpiono jednym komitetem zarządzającym ds. wspólnej organizacji rynków rolnych.

Grupy dialogu obywatelskiego wspierają Komisję Europejską i pomagają w prowadzeniu regularnego dialogu z zainteresowanymi stronami na temat wszystkich kwestii związanych ze wspólną polityką rolną, w tym z rozwojem obszarów wiejskich, i jej wdrażaniem.

Grupa wysokiego szczebla ds. polityki w zakresie wina została utworzona w odpowiedzi na wnioski europejskiego sektora wina. Służy on jako forum umożliwiające sprostanie wyzwaniom związanym z nowymi realiami, przed którymi stoi sektor, oraz zbadanie możliwych rozwiązań.

Podstawy prawne

Sektor wina jest regulowany przez zbiór przepisów składających się z rozporządzenia podstawowego, rozporządzeń delegowanych, rozporządzeń wykonawczych oraz uzupełnionych wytycznymi i interpretacjami prawnymi.

Wykazy win to tabele zawierające:

  • dane kontaktowe odpowiedzialnych organów urzędowych i organów w sektorze wina;
  • informacje na temat obszarów winnic i rejestru;
  • odmian winorośli dopuszczonych do produkcji i etykietowania.

Publikacja tych wykazów jest wymagana na mocy prawodawstwa UE i skierowana do zainteresowanych stron w UE i poza nią.

Powiązane informacje

Przepisy dotyczące wina

Unijny wykaz win