Siirry pääsisältöön
Euroopan komission logo
Maatalous ja maaseudun kehittäminen

Viini

Tuetaan ja suojellaan EU:n rypäleiden viljelijöitä, viininvalmistajia, kauppiaita ja kuluttajia politiikan, lainsäädännön, merkintöjen, kaupan toimenpiteiden ja markkinoiden seurannan avulla.

Yleiskatsaus

Euroopan unioni on maailman johtava viinintuottaja. Vuosina 2020–2025 keskimääräinen vuosituotanto oli 157 miljoonaa hehtolitraa. Vuonna 2023 sen osuus maailman viininviljelyalueista oli 44 prosenttia, tuotannosta yli 60 prosenttia ja kulutuksesta 48 prosenttia. Viini on viennin perusteella EU:n kolmanneksi suurin maatalouselintarvikeala, jonka osuus maatalouselintarvikkeiden arvosta oli 7,3 prosenttia vuonna 2024 (EU:n maatalouselintarvikkeiden kaupan seuranta, helmikuu 2025). EU:n viinien viennin kokonaisarvo on kaksi kolmasosaa maailman viinikaupasta.

Viinialalla on keskeinen rooli EU:n maatalouselintarvikealalla, ja se tukee maaseutualueita sekä sosiaalisesti että taloudellisesti. Se auttaa torjumaan maaseudun väestökatoa luomalla pysyviä työpaikkoja ja ylläpitämällä paikallista taloutta ja edistää Euroopan kulttuuriperinnön ja maisemien säilyttämistä.

Viinimarkkinat ovat kehittyneet huomattavasti sen jälkeen, kun ensimmäinen yhteinen markkinajärjestely (YMJ) otettiin käyttöön vuonna 1962. Politiikkakehystä on myös kehitetty tukemaan uusia kehityskulkuja, vaatimuksia ja haasteita. Vuonna 2008 hyväksytyssä viimeisimmässä viinialan uudistuksessa, jota tarkistettiin ja joka sisällytettiin vuoden 2013 yhteiseen markkinajärjestelyyn, asetettiin seuraavat kolme tavoitetta, jotka saavutettiin yleisesti ottaen:

  • EU:n viinintuottajien kilpailukyvyn parantaminen – eurooppalaisten viinien johtoaseman ja maineen vahvistaminen ja markkinaosuuden palauttaminen sekä EU:ssa että sen ulkopuolella
  • yksinkertaistetaan, selkeytetään ja tehostetaan markkinoiden hallintaa koskevia sääntöjä kysynnän ja tarjonnan välisen tasapainon parantamiseksi
  • säilytetään eurooppalaisen viininviljelyn parhaat perinteet ja vahvistetaan sen sosiaalista ja ympäristöön liittyvää roolia maaseutualueilla.

Lainsäädännön yhdenmukaistamista, virtaviivaistamista ja yksinkertaistamista koskevien yleisten tavoitteiden lisäksi useissa säädöksissä säädetään säännöistä, jotka helpottavat EU:n viinimarkkinoiden toimintaa.

Komission delegoidulla asetuksella (EU) 2018/273 on perustettu EU:n viinitarhojen hallittua kasvua koskeva järjestelmä viini-istutusten lupajärjestelmällä vuosina 2016–2030, jotta kilpailukykyiset tuottajat voivat lisätä tuotantoaan tietyissä rajoissa. Asetuksella (EU) 2021/2117 jatkettiin lupajärjestelmän soveltamista vuoteen 2045, ja komission on määrä tehdä vuosina 2028 ja 2040 kaksi väliarviointia, joissa arvioidaan järjestelmän toimintaa ja tehdään tarvittaessa ehdotuksia.

Komission delegoidulla asetuksella (EU) 2019/33 säännellään EU:n viinien ainutlaatuista yhdenmukaistettua merkintä- ja esittelyjärjestelmää sekä perinteisimpien viinien ja niiden ja niiden tuotantoalueiden välisten yhteyksien suojelua alkuperänimitysten, maantieteellisten merkintöjen ja perinteisten merkintöjen avulla.

Komission delegoidulla asetuksella (EU) 2019/934 pyritään varmistamaan rypäletuotteiden laatu määrittelemällä rypäletuotteiden tuotantoon ja säilyttämiseen EU:ssa sovellettavat sallitut viininvalmistusmenetelmät ja rajoitukset.

EU:n viinialan on nyt mukauduttava uusiin taloudellisiin, sosiaalisiin ja ympäristöön liittyviin realiteetteihin pysyäkseen kilpailukykyisenä ja kestävänä. Myös toimintapoliittista kehystä on mukautettava uudelleen tarvittavan siirtymän tukemiseksi. Vuoden 2024 lopussa viinipolitiikkaa käsittelevä korkean tason työryhmä esitti suosituksia, joista oli sovittu kaikkien EU-maiden kanssa ja joita viiniala piti myönteisinä ja joissa ehdotettiin kohdennettuja politiikkatoimia viinialan haasteisiin vastaamiseksi ja keskityttiin kolmeen viinialan keskeiseen haasteeseen:

  • viinintuotannon mukauttaminen vähenevään ja muuttuvaan kysyntään,
  • parantaa alan kykyä selviytyä markkina- ja ilmastohaasteista ja
  • ja mukautuminen kuluttajien suuntauksiin EU:ssa ja maailmanlaajuisesti, jotta voidaan tarttua uusiin markkinamahdollisuuksiin.

Kaikki suositukset ovat joulukuussa 2024 julkaistuissa EU:n viinialan tulevaisuutta koskevissa toimintapoliittisissa suosituksissa.

EU:n viinialan tulevaisuutta koskevat toimintapoliittiset suositukset – viinipolitiikkaa käsittelevä korkean tason työryhmä
17. joulukuuta 2024

Keskeiset suositukset on muunnettu ehdotukseksi asetusten (EU) N:o 1308/2013, (EU) 2021/2115 ja (EU) N:o 251/2014 muuttamisesta viinialan ja maustettujen viinituotteiden tiettyjen markkinasääntöjen ja alakohtaisten tukitoimenpiteiden osalta.

EU:n viinimarkkinoiden uudistukset

EU:n viinialan markkinajärjestely on käynnistynyt hyvin avoimeksi, eikä istutuksia ole rajoitettu eikä markkinoiden sääntelyvälineitä ole juurikaan. Tavoitteena on vastata tuotannon vuotuisiin vaihteluihin. Myöhemmin se rajoitti istutusvapautta ja yhdisti sen käytännössä taattuun myyntiin, mikä aiheutti vakavaa rakenteellista ylijäämää.

  1. 2013

    EU:n hyväksymän uudistuksen tavoitteena oli yhdenmukaistaa, virtaviivaistaa ja yksinkertaistaa aiempien uudistusten yhteydessä hyväksyttyjä YMP:n säännöksiä.

  2. 2008

    EU:n hyväksymään uudistukseen sisältyi tavoitteita, jotka koskivat kilpailukyvyn parantamista ja EU:n viinin maineen parantamista, markkinoiden hallinnointia koskevien sääntöjen yksinkertaistamista sekä EU:n viininviljelyn parhaiden perinteiden säilyttämistä ja sen sosiaalisen ja ympäristöön liittyvän roolin vahvistamista maaseutualueilla.

  3. 1999

    Uudistuksella vahvistettiin tavoitetta saavuttaa parempi tasapaino tarjonnan ja kysynnän välillä, jotta tuottajat voivat mukauttaa tuotantonsa korkeampaa laatua vaativiin markkinoihin, ja parannettiin kilpailukykyä pitkällä aikavälillä – erityisesti kun otetaan huomioon kansainvälisten kauppasopimusneuvottelujen seurauksena lisääntynyt maailmanlaajuinen kilpailu – rahoittamalla nykyisten viinitarhojen rakenneuudistusta.

  4. 1980-luku

    Viinitarhoista luopumiseen tarkoitettuja taloudellisia kannustimia vahvistettiin 1980-luvun lopulla tuotannon vähentämiseksi.

  5. 1976-78

    Markkinajärjestely muuttui hyvin interventionistiseksi istutuskiellon ja ylijäämän tislausvelvoitteen myötä.

  6. 1962

    Ensimmäinen yhteinen markkinajärjestely

Viinialan tukiohjelmat

Viinialan yhteisen markkinajärjestelyn vuoden 2008 uudistuksen yhteydessä käyttöön otettuihin viinialan tukiohjelmiin sisältyi alun perin 13 toimenpidettä. Vuonna 2013 toteutetulla YMJ:n uudistuksella lopetettiin tuki juotavaksi tarkoitetun alkoholin tislaukselle, erityiselle tislaukselle ja väkevöimiselle käyttämällä tiivistettyä rypäleen puristemehua.

Korvauksena se otti käyttöön uutena toimenpiteenä viinialan innovaation, jonka tarkoituksena on kehittää viinialan tuotteita koskevia uusia tuotteita, prosesseja ja teknologioita. Lisäksi siinä laajennetaan menekinedistämistoimia EU-maissa, jotta kuluttajille voidaan tiedottaa vastuullisesta viininkulutuksesta ja alkuperänimityksiä ja maantieteellisiä merkintöjä koskevista EU:n järjestelmistä.

Siinä myös laajennettiin viinitilojen rakenneuudistus ja uusiin lajikkeisiin siirtyminen koskemaan viinitarhojen uudelleenistutusta silloin, kun se on tarpeen terveyteen tai kasvinterveyteen liittyvistä syistä tehdyn pakollisen raivauksen vuoksi.

Viiniä tuottavat EU-maat voivat tällä hetkellä tarjota tukea seuraaviin toimenpiteisiin:

  • menekinedistäminen EU:n ulkopuolisissa maissa,
  • kuluttajille tiedottaminen vastuullisesta kulutuksesta ja EU:n laatujärjestelmistä,
  • viinitilojen rakenneuudistus ja uusiin lajikkeisiin siirtyminen, mukaan lukien uudelleenistutus terveyteen tai kasvinterveyteen liittyvistä syistä,
  • raakana korjaaminen,
  • sijoitusrahastot,
  • satovakuutus,
  • sijoitukset yrityksiin,
  • innovointi, jolla pyritään kehittämään uusia tuotteita, prosesseja ja teknologioita,
  • sivutuotteiden tislaus.

Vuosittaiset määrärahat EU:n talousarviosta vahvistetaan EU-maittain ottaen huomioon joidenkin EU-maiden siirrot tilatukijärjestelmään.

EU:n vuotuinen tuki viinialalle (miljoonaa euroa)
 200920102011201220132014-16Vuodesta 2017 alkaen
Bulgaria16212227272727
Tšekki3445555
Saksa23313239393939
Kreikka14192024242424
Espanja214284279358353210210
Ranska172227224284280281281
Kroatia     1211
Italia238298294341337337337
Kypros3445555
Liettua0.030.040.050.050.050.050.05
Luxemburg0.30.50.50.60.6  
Unkari17232429292929
Malta0.20.30.30.40.4  
Itävalta8111114141414
Portugali38525366656565
Romania42424242424848
Slovenia4556666
Slovakia3445555
Yhdistynyt0.20.20.20.30.3  

Viiniköynnösten istutusluvat

Viiniköynnösten istutuslupia on sovellettu vuoden 2016 alusta lähtien. Niiden avulla EU-maat voivat hallinnoida vapaiden, ei-siirrettävien istutuslupien järjestelmää kansallisella tasolla.

Säännöissä esitetään myös suojamekanismi uusia istutuksia varten: sallitaan enintään yhden prosentin kasvu EU-maan viiniköynnöspinta-alalla vuodessa, ja maat voivat asianmukaisesti perustelluissa tapauksissa soveltaa kasvurajoituksia kansallisella tai alueellisella tasolla tai alueilla, joilla on tai ei ole alkuperänimitystä tai maantieteellistä merkintää.

Jos viininviljelijöiden hakemukset ylittävät EU-maan käyttöön asettaman pinta-alan, määrärahat voidaan jakaa suhteellisesti ja/tai kyseisen maan valitseman yhden tai useamman ensisijaisuusperusteen mukaisesti. Edellisen järjestelmän jäljellä olevat istutusoikeudet voidaan muuntaa luviksi 31 päivään joulukuuta 2022 saakka. Kyseisen päivämäärän jälkeen EU-maat voivat asettaa saataville lisäistutusluvina alueen, joka vastaa jäljellä olevia vanhoja istutusoikeuksia, joita ei ole muunnettu.

Tiedot haetuista ja myönnetyistä istutusluvista ja istutetuista viinialueista – 2021
10. helmikuuta 2022

Kauppasopimukset

EU:n ja EU:n ulkopuolisten maiden välisen kaupan helpottamiseksi Euroopan komissio käy kahden- ja monenvälisiä neuvotteluja kahden- ja vapaakauppasopimuksiin johtavien Eurooppa-neuvoston neuvotteluohjeiden pohjalta.

Viinin viejien määrä

Vuonna 2024 EU oli edelleen maailman suurin viininviejä, ja sen osuus maailman kokonaisviennistä oli puolet. Viime vuosina tapahtuneesta hienoisesta laskusta huolimatta EU:n osuus maailman viinin kokonaisviennistä on edelleen keskimäärin 50 prosenttia. Seuraavina tulevat Chile (13,5 %) ja Australia (11,43 %).

Suojatut viinien nimitykset

eAmbrosia-tietokanta koostuu EU:ssa suojattujen alkuperänimitysten ja maantieteellisten merkintöjen rekisteristä sekä luetteloista EU:n ulkopuolisten maiden maantieteellisistä merkinnöistä ja alkuperänimityksistä, jotka on suojattu EU:ssa viinikauppaa koskevien kahdenvälisten sopimusten mukaisesti.

EU:n viinitarhoista 88 prosenttia on tarkoitettu suojatulla alkuperänimityksellä (SAN) ja suojatulla maantieteellisellä merkinnällä (SMM) varustettujen viinien tuotantoon.

EU:ssa viinien osalta suojatut perinteiset merkinnät

Perinteiset merkinnät ovat merkintöjä, joita perinteisesti käytetään välittämään kuluttajille tietoa suojatulla alkuperänimityksellä tai maantieteellisellä merkinnällä varustetun viinin tuotanto- tai vanhentamismenetelmistä, väristä, paikasta tai tietystä historiallisesta tapahtumasta. Joitakin perinteisiä merkintöjä käytetään perinteisesti osoittamaan, että viinillä on suojattu alkuperänimitys tai maantieteellinen merkintä.

EU:ssa suojattuja perinteisiä merkintöjä koskevat eritelmät ovat perinteisiä merkintöjä koskevassa eAmbrosia-tietokannan osiossa.

Asetuksen (EU) N:o 1308/2013 112 ja 113 artiklassa vahvistetaan perinteisten merkintöjen käyttöä ja suojaa koskevat yleiset säännöt. Asetuksessa (EU) 2019/33 ja asetuksessa (EU) 2019/34 vahvistetaan menettelyt perinteisten merkintöjen suojaamiseksi EU:ssa.

Privacy statement – Traditional Terms protected in the European Union for wine
3. maaliskuuta 2026

Asiaan liittyvät tiedot

Maantieteelliset merkinnät ja laatujärjestelmät

Markkinoiden seuranta

Viinimarkkinoiden seurantakeskus sisältää viimeisimmän markkinaseurannan tuotannosta, varastoista, kaupasta, alueista ja kulutuksesta. Se sisältää myös tietoja EU:n ja kansallisista viinialan tukiohjelmista analysointia ja arviointia varten.

Viinin ja rypäleen puristemehun tuotanto

EU:n viinintuotanto on viime vuosina kärsinyt merkittävästä epävakaudesta ilmastonmuutoksen vaikutusten vuoksi. Määrät ovat vaihdelleet vuosien 2020–2021 huipusta 170 miljoonasta hehtolitrasta (mHl) 143 miljoonaan hehtolitraan vuosina 2024–2025, mikä on 10,4 prosenttia alle edellisen viiden vuoden keskiarvon. Näistä haasteista huolimatta EU on edelleen maailman johtava viinintuottaja, jonka osuus maailmanlaajuisesta tuotannosta on yli 60 prosenttia (OIV-tiedot: Maailmanlaajuinen tuotannon keskiarvo 2019–2023 (255 mHl)).

Valiokunnat

Alakohtaiset hallintokomiteat on korvattu yhdellä maatalouden yhteisen markkinajärjestelyn hallintokomitealla.

Kansalaisvuoropuheluryhmät avustavat Euroopan komissiota ja auttavat käymään säännöllistä vuoropuhelua sidosryhmien kanssa kaikista yhteiseen maatalouspolitiikkaan, myös maaseudun kehittämiseen, ja sen täytäntöönpanoon liittyvistä asioista.

Viinipolitiikkaa käsittelevä korkean tason työryhmä perustettiin vastauksena Euroopan viinialan pyyntöihin. Se toimii foorumina, jolla voidaan vastata alan uusien realiteettien asettamiin haasteisiin ja tutkia mahdollisia ratkaisuja.

Oikeusperustat

Viinialaa säännellään lainsäädännöllä, joka koostuu perusasetuksesta, delegoiduista asetuksista ja täytäntöönpanoasetuksista ja jota täydennetään suuntaviivoilla ja oikeudellisilla tulkinnoilla.

Viiniluettelot ovat taulukoita, jotka sisältävät:

  • vastuussa olevien virallisten elinten ja viinialan viranomaisten yhteystiedot;
  • tiedot viinitarhojen pinta-aloista ja rekisteri;
  • tuotantoon ja merkintöihin hyväksytyt viiniköynnöslajikkeet.

EU:n lainsäädännössä edellytetään näiden luetteloiden julkaisemista, ja ne on suunnattu sidosryhmille EU:ssa ja sen ulkopuolella.

Asiaan liittyvät tiedot

Viinilainsäädäntö

EU:n viiniluettelo

Luettelo poikkeuksista viinin haihtuvien happojen enimmäispitoisuuteen
13. lokakuuta 2025