Távoli fekvéssel és szigetjelleggel összefüggő támogatási program (POSEI) - Európai Bizottság
Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

A POSEI program

A távoli fekvésű, szigetjellegű vagy kedvezőtlen éghajlatú legkülső régiók támogatása

A POSEI program céljai

A távoli fekvéssel és szigetjelleggel összefüggő támogatási program (POSEI) az Európai Unió legkülső régióit támogatja. Ezeknek a távoli régióknak a fejlődését több tényező is súlyosan hátráltatja, így például a távoli fekvésük, elszigeteltségük, kis méretük, kedvezőtlen domborzati, illetve éghajlati viszonyaik, valamint az, hogy gazdaságuk néhány termék exportjától függ.

A POSEI mozaikszó a program francia megnevezéséből származik: „Programme d'Options Spécifiques à l'Éloignement et l'Insularité”.

Legkülső régiók

Az EU legkülső régiói a következők:

  • Franciaország: Guadeloupe, Francia Guyana, Martinique, Réunion, Saint-Martin és Mayotte;
  • Portugália: az Azori-szigetek és Madeira;
  • Spanyolország: a Kanári-szigetek.

A legkülső régiók az EU szerves részét képezik.

A mezőgazdaság támogatása

Az EU a legkülső régiók sajátos jellegzetességei és az ezekből adódó nehézségek miatt támogatja e régiók mezőgazdaságát. A POSEI program révén az EU:

  • gondoskodni kíván arról, hogy rendelkezésre álljanak az emberi fogyasztásra szánt alapvető mezőgazdasági termékek, mérsékelve a távoli fekvésből fakadó többletköltségeket – anélkül, hogy ez kárt okozna a helyi termelésnek;
  • biztosítani akarja az állattenyésztés és a diverzifikált növénytermesztés, ezen belül a helyi termékek előállításának, feldolgozásának és forgalmazásának fejlődését;
  • fenn kívánja tartani és meg akarja szilárdítani a hagyományos mezőgazdasági tevékenységek, ezen belül a helyi termények és termékek előállításának, feldolgozásának és forgalmazásának versenyképességét.

A legkülső régióknak köszönhetően az EU nagyon nagy tengeri területtel, szélesebb körű biológiai sokféleséggel és változatosabb gazdasággal rendelkezik. Ezek a régiók különleges mezőgazdasági termékekkel – pl. rummal, nádcukorral, banánnal – és más egzotikus gyümölcsökkel és zöldségekkel látják el az európai fogyasztókat. A legkülső régiók ráadásul fontos szerepet játszhatnak az EU és a szomszédos nem uniós országok közötti kapcsolatokban.

2023 júniusában az Európai Bizottság online konzultációt indított a legkülső régiók és a kisebb égei-tengeri szigetek mezőgazdaságát segítő uniós támogatási programokról. A nyilvános konzultáció célja, hogy az érdekelt felek és az érdeklődő magánszemélyek kifejthessék véleményüket a POSEI és a kisebb égei-tengeri szigeteket támogató program (SAI) 2014 és 2020 közötti végrehajtásáról, és ezáltal tényszerű adalékkal szolgáljanak az Európai Bizottság által végzett értékeléshez.

Finanszírozás

Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap költségvetéséből finanszírozott POSEI-intézkedések között szerepelnek a következők:

  • egyedi ellátási intézkedések, amelyek célja az emberi fogyasztásra, feldolgozásra vagy mezőgazdasági alapanyagként való felhasználásra szánt alapvető termékekkel való ellátás költségeinek enyhítése;
  • a helyi mezőgazdasági termelés támogatására irányuló intézkedések.

A POSEI programra szánt (éves) pénzügyi előirányzatok összege Spanyolország esetében 268,42 millió euró, Franciaország esetében 278,41 millió euró, Portugália esetében pedig 106,21 millió euró.

  • 2016. DECEMBER 15.
Report on the implementation of POSEI

Jogalap

A következő jogszabályok szólnak a POSEI végrehajtásáról:

  • az Európai Unió működéséről szóló szerződés 349. cikke, mely rögzíti a legkülső régiók meghatározását;
  • az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU rendelet.

Események

Hírek