Přehled
Výhled EU v oblasti zemědělství, který je zveřejňován jednou za rok, prezentuje perspektivy vývoje nejdůležitějších zemědělských trhů Unie, zemědělských příjmů a prostředí od nynějška do roku 2032. Vychází ze souboru předpokladů týkajících se makroekonomických podmínek, dané situace v zemědělské a obchodní politice a vývoje na mezinárodním trhu podle výhledu OECD a FAO.
Tyto předpoklady naznačují relativně hladký průběh vývoje na trhu – ve skutečnosti jsou ovšem trhy obvykle mnohem proměnlivější. Výhled proto není prognózou. Přesněji řečeno, prognózy odpovídají průměrným trendům, které budou na zemědělských trzích v daném makroekonomickém prostředí pravděpodobně panovat za předpokladu, že nedojde ke změně politik.
Nejnovější vydání
The Medium-term outlook report provides an overview of the medium-term prospects for major EU agricultural markets, income and environment until 2032.

Související informace
Vizualizace dat Společného výzkumného střediska Evropské komise
O zprávě

Zpráva obsahuje střednědobý výhled pro zemědělské trhy, příjmy a prostředí v EU od nynějška do roku 2032, který vychází ze souboru ucelených makroekonomických předpokladů, jež se v době analýzy považovaly za nejvíce odpovídající.
Toto vydání bylo připraveno za výrazně se měnící situace:
- Počátkem roku 2022 vedlo oživení po covidové pandemii k narušení dodávek a obchodu a ke zvýšení cen komodit a vstupních nákladů.
- Nové závažné otřesy přinesla ruská invaze na Ukrajinu, což přineslo další nejistotu na zemědělských trzích a do celosvětového potravinového zabezpečení.
- K tomu všemu ještě přistoupily změny pozorované kvůli povětrnostním jevům s ničivými následky, souvisejícím se změnou klimatu, a kvůli ohniskům nákaz zvířat.
Zpráva zohledňuje strategické plány SZP jednotlivých zemí EU a možný následný vývoj na trhu. Obsahuje rovněž poznámky týkající se důsledků:
- specifických cílů SZP
- širších změn souvisejících s prováděním udržitelných metod produkce
- snižování energetické závislosti
- posilování odolnosti odvětví
- změn ve skladbě stravy
Celkově zůstává udržitelný růst klíčovým faktorem ovlivňujícím budoucí vývoj zemědělství EU. Opatření vyplývající ze strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Strategie v oblasti biologické rozmanitosti jsou zohledněna při schvalování a provádění odpovídajících právních předpisů. Jinak se směr, jakým se změny související s těmito opatřeními vyvíjejí, posuzuje pouze v rozsahu, který je dosud pozorovatelný na jednotlivých trzích.
Ke zprávě je připojena analýza vybraného souboru tržních nejistot za účelem vyčíslení případných odchylek ve výsledcích. Ty vyplývají zejména z výkyvů makroekonomického prostředí a výnosů z hlavních plodin a mléka. Představeny jsou rovněž konkrétní scénáře extrémních povětrnostních jevů a možné nižší intenzity hospodářských zvířat ve srovnání se současnými úrovněmi na regionální úrovni.
Tuto zprávu Komise společně vypracovaly Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova a Společné výzkumné středisko (JRC). Za její obsah odpovídá GŘ AGRI.