Pregled
U izvješću o izgledima za poljoprivredu Unije, koje se objavljuje jedanput godišnje, predstavljeni su izgledi za velika poljoprivredna tržišta, prihode i okoliš u Uniji od danas do 2032. Izvješće se temelji na pretpostavkama o makroekonomskim uvjetima, aktualnom trgovinskopolitičkom i poljoprivrednopolitičkom okruženju i kretanjima na međunarodnim tržištima prema najnovijoj analizi izgleda OECD-a i FAO-a.
Te pretpostavke impliciraju razmjerno blage tržišne promjene, no u stvarnosti su tržišta mnogo nestabilnija. Stoga govorimo o izgledima, a ne o prognozama. Konkretnije, projekcije odgovaraju prosječnim trendovima na poljoprivrednim tržištima koji se mogu očekivati u određenom makroekonomskom okruženju pod uvjetom da se politike ne promijene.
Najnovije izdanje
The Medium-term outlook report provides an overview of the medium-term prospects for major EU agricultural markets, income and environment until 2032.

Povezane informacije
Vizualizacije podataka Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije
O izvješću

U izvješću su predstavljeni srednjoročni izgledi za Unijina poljoprivredna tržišta, prihode i okoliš do 2032. na temelju skupa koherentnih makroekonomskih pretpostavki koje su u trenutku analize smatrane najtočnijima.
Ovo je izdanje pripremljeno u okruženju koje se znatno mijenja:
- početkom 2022. oporavak nakon pandemije bolesti COVID-19 doveo je do poremećaja u opskrbi i trgovini te do povećanja cijena robe i ulaznih materijala
- zbog ruske invazije na Ukrajinu došlo je do novih ozbiljnih šokova koji su uzrokovali dodatne nesigurnosti na poljoprivrednim tržištima i u globalnoj opskrbi hranom
- sve se to nadovezuje na promjene prouzročene ekstremnim vremenskim uvjetima povezanima s klimatskim promjenama te izbijanja bolesti životinja.
U izvješću se uzimaju u obzir strateški planovi u okviru ZPP-a pojedinačnih država članica EU-a i moguća tržišna kretanja koja iz toga proizlaze. Navode se i opažanja o posljedicama:
- specifičnih ciljeva u okviru ZPP-a
- širih promjena povezanih s uvođenjem održivih metoda proizvodnje
- smanjenja energetske ovisnosti
- jačanja otpornosti sektora
- promjene načina prehrane.
Općenito, održivi rast i dalje je ključan čimbenik za buduća kretanja u poljoprivredi EU-a. Mjere koje proizlaze iz strategije „od polja do stola” i strategije za bioraznolikost uzimaju se u obzir pri odobravanju i provedbi odgovarajućeg zakonodavstva. U ostalim slučajevima kretanja povezana s tim mjerama razmatraju samo u mjeri u kojoj su uočljiva na pojedinačnim tržištima.
Izvješću je priložena analiza odabranog skupa tržišnih nesigurnosti kako bi se kvantificirao potencijal za varijacije u rezultatima. Moguće varijacije uglavnom proizlaze iz fluktuacija makroekonomskog okruženja i prinosa glavnih usjeva i mlijeka. Predstavljeni su i posebni scenariji za ekstremne vremenske uvjete i moguću manju gustoću stoke u usporedbi s trenutačnim razinama na regionalnoj razini.
Komisijino su izvješće zajednički izradili Glavna uprava za poljoprivredu i ruralni razvoj (AGRI) i Zajednički istraživački centar. Za sadržaj izvješća odgovorna je Glavna uprava AGRI.