Wdrażanie programów
Kraje UE wdrażają krajowe i regionalne programy rozwoju obszarów wiejskich, które są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i budżetów krajowych.
Budżet EFRROW na okres programowania 2014–2020 wyniósł około 100 mld euro. Na mocy rozporządzenia przejściowego dotyczącego WPR (przyjętego 23 grudnia 2020 r.) obowiązywanie programów rozwoju obszarów wiejskich zostało warunkowo przedłużone do roku 2021 i 2022. W latach tych na programy rozwoju obszarów wiejskich przeznaczone zostanie 26,9 mld euro z budżetu EFRROW na lata 2021–2027 oraz dodatkowe 8,1 mld euro z instrumentu odbudowy gospodarki Next Generation EU. W związku z tym przedłużeniem wiele spośród projektów ujętych w programach rozwoju obszarów wiejskich będzie realizowanych do końca 2025 r.
Począwszy od 2023 r. wszystkie nowe działania w zakresie rozwoju obszarów wiejskich zostaną włączone do krajowych planów strategicznych WPR. Bazą każdego planu krajowego będą cele społeczne, środowiskowe i gospodarcze w zakresie unijnego rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich.
Kraje
- Belgia
- Bułgaria
- Czechy
- Dania
- Niemcy
- Estonia
- Irlandia
- Grecja
- Hiszpania
- Francja
- Chorwacja
- Włochy
- Cypr
- Łotwa
- Litwa
- Luksemburg
- Węgry
- Malta
- Holandia
- Austria
- Polska
- Portugalia
- Rumunia
- Słowenia
- Słowacja
- Finlandia
- Szwecja
Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania nie jest już państwem członkowskim Unii Europejskiej. W momencie wyjścia z UE w relacjach z Wielką Brytanią rozpoczął się okres przejściowy, który zakończył się 31 grudnia 2020 r. Programy rozwoju obszarów wiejskich na bieżący okres programowania 2014–2020 będą kontynuowane w Wielkiej Brytanii do czasu ich zakończenia (około 2023 r.).