Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Jak funguje podpora příjmu

Přehled přímých plateb pro zemědělce

Cíle podpory příjmu zemědělců

Evropská unie poskytuje zemědělcům podporu příjmu nebo „přímé platby“ z těchto důvodů: 

  • fungují jako záchranná síť a zvyšují ziskovost zemědělské činnosti
  • zajišťují potravinové zabezpečení v Evropě
  • přispívají k výrobě bezpečných, zdravých a cenově dostupných potravin
  • odměňují zemědělce za to, že poskytují veřejné statky, za něž jim trh obvykle neplatí (jako je péče o krajinu a životní prostředí)

Zemědělci dostávají podporu příjmu obvykle na základě velikosti svého hospodářství v hektarech. Všechny země EU musí na podporu udržitelných zemědělských postupů (tzv. ekoschémat) nabízet základní platbu, platbu na ochranu klimatu, péči o životní prostředí a za řádné zacházení se zvířaty. Jelikož se k tomu země EU zavázaly, jsou tyto platby často označovány jako povinné. Ekoschémata jsou povinná pro země EU, ale pro zemědělce jsou dobrovolná. 

Kromě toho se mohou země EU rozhodnout, že budou poskytovat další platby, které se zaměřují na konkrétní odvětví nebo druh zemědělské činnosti. Existují tak zvláštní schémata, jejichž cílem je více pomáhat malým a středním zemědělským podnikům, mladým zemědělcům, zemědělcům, kteří působí v oblastech s přírodním omezením nebo v odvětvích, jež se potýkají s obtížemi. 

Nová SZP: 2023–27

Dne 2. prosince 2021 přijaly Evropský parlament a Rada EU reformu společné zemědělské politiky (SZP) platnou pro období 2023–2027.

Každá země EU uplatňuje novou SZP na období 2023–27 za pomoci strategického plánu, který si sama stanovila. V každém plánu je zkombinována široká škála cílených intervencí zaměřených na konkrétní potřeby dané země Unie. Jejich realizace přinese hmatatelné výsledky v plnění cílů na úrovni EU.

Související informace

Základní podpora příjmu pro udržitelnost

Ekoschémata

Mladí zemědělci

Další režimy podpory

Podmínění podpory dodržováním pravidel

Unie váže většinu podpor přijmu poskytovaných zemědělcům na dvě hlavní kritéria:

  • Počet obhospodařovaných hektarů, nikoli objem produkce. Chtějí-li zemědělci zvýšit svůj zisk, musí reagovat na požadavky trhu. Oddělení plateb od vyrobeného množství zabraňuje nadprodukci.
  • Respektování životního prostředí, zdraví rostlin a zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, které přispívá k udržitelnému zemědělství. To se až do roku 2022 označovalo jako „podmíněnost“. V SZP na období 2023–2027 se toto označení změnilo na „ zvýšenou podmíněnost“. Zemědělcům, kteří předpisy EU nedodržují, mohou být platby kráceny nebo zcela odebrány. 

Související informace

Podmíněnost

Udržitelné zemědělství

Společná zemědělská politika (SZP) 2023–27

Proč potřebují zemědělci podporu

Potravinové zabezpečení má v Evropě zásadní význam. Jedním z cílů SZP, jak je také uvedeno v článku 39 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), je zajistit odpovídající životní úroveň zemědělského obyvatelstva, a to zejména zvýšením individuálních příjmů zemědělců. Průměrný příjem v zemědělství je výrazně pod průměrem příjmů v ostatních odvětvích ekonomiky EU. 

Podnikání v zemědělství přináší nejen značná rizika, ale i náklady, protože je více závislé na počasí a klimatu než jiná odvětví. Mezi poptávkou spotřebitele a dobou, kdy ji jsou zemědělci schopni uspokojit, panuje nevyhnutelná časová prodleva – vypěstování většího množství pšenice nebo produkce většího množství mléka vyžaduje čas a investice.  

Zemědělci EU jsou také pod tlakem rostoucího světového obchodu s potravinářskými výrobky a jeho liberalizace. Vývoj na světových trzích zvyšuje konkurenci, ale vytváří rovněž nové příležitosti pro evropské zemědělsko-potravinářské odvětví. Globalizace a výkyvy v nabídce a poptávce navíc v posledních letech zintenzivnily kolísání cen na zemědělských trzích, což obavy zemědělců ještě více zvyšuje. 

Tyto podnikatelské nejistoty v zemědělství a význam zajištění potravinářské výroby v EU odůvodňují důležitou úlohu, kterou hraje veřejný sektor při zajišťování záchranné sítě v oblasti příjmů zemědělců.

Podpora příjmu v praxi

Každý rok musí zemědělci předložit žádost o podporu, v níž přiznají veškeré zemědělské pozemky ve svém držení.  

I když jsou základní pravidla, jimiž se řídí podpora příjmu, stanovena na úrovni EU, na svém území je provádějí jednotlivé členské státy. Vnitrostátní orgány jsou odpovědné za správu a kontrolu podpory příjmu zemědělců ve své zemi („sdílené řízení“). 

Podle právního rámce EU disponuje každý stát určitou mírou flexibility v tom, jak tyto platby přiděluje, jelikož je nutné zohlednit podmínky pro zemědělství v daném státě. Tyto podmínky jsou na území Unie velmi rozdílné. 

Související informace

Správa finančních prostředků SZP

Podmínky podpory

Aby mohli zemědělci podporu příjmu získat, musí dodržovat několik podmínek způsobilosti. 

Obecně platí, že zemědělci musí splňovat řadu kritérií. 

  • Jejich hospodářství se musí nacházet na území EU.
  • Musí být splněny minimální požadavky na získání podpory příjmu. Podpora příjmu se neposkytuje na částky nižší než 100 až 500 eur (v závislosti na zemi EU) nebo pokud je plocha, na kterou lze poskytnout podporu, menší než 0,3 až 5 ha.
  • Musí vykonávat zemědělskou činnost (výrobu, chov nebo pěstování zemědělských produktů apod. nebo udržovat půdu v dobrém zemědělském stavu) na zemědělské ploše (zahrnující ornou půdu, trvalé kultury a trvalé travní porosty), kterou mají v držení. 
  • Musí odpovídat definici „aktivního zemědělce“. Požadavky jsou specifikovány zeměmi EU a týkají se minimální úroveň zemědělské činnosti, seznamů nezpůsobilých hospodářských činností, vícestranně zaměřených zemědělců a zemědělců na částečný úvazek a také snížení administrativní zátěže. 

Související informace

Pravidla EU týkající se podpory příjmů pro zemědělce

25. LEDNA 2024
Eligibility for direct payments of the common agricultural policy 2023-27
27. ZÁŘÍ 2018
Active Farmer - Decisions taken by Member States following the entry into force of the omnibus regulation - April 2018

Výše dostupné podpory

Podporu příjmu čerpá přibližně 6 milionů zemědělských podniků v celé EU a tato podpora je často významnou složkou jejich příjmu ze zemědělství. V posledních 10 letech tvořila podpora příjmu v průměru téměř polovinu příjmů zemědělců. 

Výše podpory příjmu se může v jednotlivých zemědělských podnicích značně lišit, a to v závislosti na zemi EU nebo regionu. 

Unie používá mechanismus tzv. vnějšího sbližování, jehož cílem je postupně upravit platby na podporu příjmu na hektar v každé zemi, a to buď směrem nahoru, nebo směrem dolů, aby se tyto platby přiblížily průměru EU. 

Zemím Unie, kde je průměrná platba nižší než 90 % průměru EU, se jejich rozpočet zvýšil až o polovinu rozdílu mezi jejich současnou sazbou a 90% průměrem EU. Platby v roce 2023 činily nejméně 200 EUR/ha a v roce 2027 se zvýší na 215 EUR/ha. 

Náklady na podporu příjmu

Na období 2023–2027 činí plánovaný rozpočet EU na podporu příjmů téměř 188 miliard eur.

Související informace

Stručný přehled SZP: jak je financována

Právní základ

Podporu příjmu v zemědělství, kterou poskytuje EU, upravují následující pravidla:

Dokumenty

13. KVĚTNA 2024
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2022
29. ČERVNA 2023
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2021
17. KVĚTNA 2023
Decisions taken by Member States for direct payments 2017-22 – December 2022
17. KVĚTNA 2023
Decisions taken by Member States for direct payments 2015-21 – June 2021
6. LEDNA 2023
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2020
23. ČERVENCE 2021
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2019
2. ČERVENCE 2020
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2018
16. ZÁŘÍ 2019
Summary report on the implementation of direct payments (except greening) in claim year 2017
15. KVĚTNA 2019
Decisions taken by Member States for direct payments 2015-20 – December 2018
27. ZÁŘÍ 2018
Direct payments: Financial mechanisms in the new system – 2013 CAP reform (June 2016)
27. ZÁŘÍ 2018
Decisions taken by Member States for direct payments 2015-20 – June 2016
27. ZÁŘÍ 2018
Summary report on the implementation of direct payments in claim year 2016
27. ZÁŘÍ 2018
Summary report on the implementation of direct payments for claim year 2015
24. ŘÍJNA 2018
Direct payments post 2014 – decisions taken by Member States by 1 August 2014

Akce

Aktuality