Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Oznake zemljopisnog podrijetla i sustavi kvalitete

Ciljevi sustava kvalitete EU-a

Cilj je politike kvalitete EU-a zaštititi nazive određenih proizvoda radi promicanja njihovih jedinstvenih karakteristika povezanih s njihovim zemljopisnim podrijetlom i tradicionalnim umijećem i vještinama.

Nazivima proizvoda može se dodijeliti „oznaka zemljopisnog podrijetla” (OZP) ako imaju posebnu poveznicu s mjestom na kojem se proizvode. Priznavanjem oznaka zemljopisnog podrijetla jača se povjerenje potrošača i omogućuje im se da lakše prepoznaju kvalitetne proizvode, a proizvođačima se pomaže da svoje proizvode bolje plasiraju.

Proizvodi koji su u postupku razmatranja ili im je dodijeljena zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla navedeni su u registrima oznaka zemljopisnog podrijetla. U registrima se nalaze i zemljopisne specifikacije i specifikacije proizvodnje za svaki proizvod.

Oznake zemljopisnog podrijetla priznate su kao intelektualno vlasništvo i imaju sve važniju ulogu u trgovinskim pregovorima između EU-a i drugih zemalja.

Drugim sustavima kvalitete EU-a promiče se tradicionalni postupak proizvodnje ili proizvodi proizvedeni u zahtjevnim prirodnim područjima kao što su planine ili otoci.

Oznake zemljopisnog podrijetla

Oznakama zemljopisnog podrijetla utvrđuje se pravo intelektualnog vlasništva za određene proizvode kojima su svojstva na specifičan način povezana s područjem proizvodnje.

Oznake zemljopisnog podrijetla su sljedeće:

EU-ovim oznakama zemljopisnog podrijetla zaštićuju se nazivi proizvoda koji potječu iz određenih regija i imaju specifična svojstva ili im je ugled je povezan s područjem proizvodnje. Razlike između zaštićene oznake izvornosti i zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla povezane su u prvom redu s tim koliki udio sirovina za proizvod mora potjecati s određenog područja ili koliki se dio proizvodnog postupka mora odvijati u određenoj regiji. OZP je posebna oznaka za jaka alkoholna pića.

Image: Logotip zaštićene oznake izvornosti (ZOI)
Zaštićena oznaka izvornosti (ZOI)

Nazivi proizvoda registrirani kao ZOI najsnažnije su povezani s mjestom proizvodnje.

  • Proizvodi: Prehrambeni proizvodi, poljoprivredni proizvodi i vina.
  • Specifikacije: Svaki dio postupka proizvodnje, prerade i pripreme mora se odvijati na određenom području. Kad je riječ o vinima, to znači da grožđe mora potjecati isključivo sa zemljopisnog područja proizvodnje vina.
  • Primjer: Maslinovo ulje „Kalamata” (ZOI) u cijelosti se proizvodi u regiji Kalamata u Grčkoj od sorti maslina s tog područja.
  • Oznaka: Obvezna za prehrambene i poljoprivredne proizvode, neobvezna za vino.
Image: Logotip zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP)
Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP)

ZOZP naglašava odnos između određene zemljopisne regije i naziva proizvoda, pri čemu se posebna kvaliteta, ugled ili druga svojstva proizvoda uglavnom mogu pripisati njegovu zemljopisnom podrijetlu.

  • Proizvodi: Prehrambeni proizvodi, poljoprivredni proizvodi i vina.
  • Specifikacije: Za većinu proizvoda barem se jedna faza proizvodnje, prerade ili pripreme mora odvijati na tom području. Kad je riječ o vinu, to znači da najmanje 85 % upotrijebljenog grožđa mora potjecati isključivo sa zemljopisnog područja na kojem je vino stvarno proizvedeno.
  • Primjer: Šunka „Westfälischer Knochenschinken” (ZOZP) proizvodi se u Vestfaliji primjenom starih tehnika, ali upotrijebljeno meso ne potječe isključivo od životinja koje su rođene i uzgajane u toj njemačkoj regiji.
  • Oznaka: Obvezna za prehrambene i poljoprivredne proizvode, neobvezna za vina.
Image: Logotip zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP)
Oznaka zemljopisnog podrijetla za jaka alkoholna pića (OZP)

OZP štiti naziv jakog alkoholnog pića s područja države, regije ili lokaliteta ako se osobita kvaliteta proizvoda, njegov ugled ili druga svojstva uglavnom mogu pripisati njegovu zemljopisnom podrijetlu.

  • Proizvodi: Jaka alkoholna pića.
  • Specifikacije: Za većinu proizvoda barem se jedna faza destilacije ili pripreme mora odvijati na tom području. Međutim, sirovine ne moraju potjecati s istog područja.
  • Primjer: „Irish Whiskey” (OZP) proizvodi se, destilira i dozrijeva u Irskoj od 6. stoljeća, ali sirovine ne potječu isključivo iz Irske.
  • Oznaka: Neobvezna za sve proizvode.

Zajamčeno tradicionalni specijalitet

Image: Logotip zajamčeno tradicionalnog specijaliteta (ZTS)

Oznakom zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS) ističu se tradicionalni aspekti, kao što su način izrade proizvoda ili njegov sastav, bez povezanosti s konkretnim zemljopisnim područjem. Registracija naziva proizvoda kao ZTS štiti ga od krivotvorenja i zloupotrebe.

  • Proizvodi: Prehrambeni i poljoprivredni proizvodi.
  • Primjer: „Gueuze” (ZTS) tradicionalno je pivo dobiveno spontanom fermentacijom. Uglavnom se proizvodi u belgijskom glavnom gradu i oko njega. Međutim, budući da je riječ o ZTS-u, njegov je način proizvodnje zaštićen, ali bi se mogao proizvoditi i negdje drugdje.
  • Oznaka: Obvezna za sve proizvode.

Ostali sustavi

Planinski proizvod

Oznakom kvalitete „planinski proizvod” naglašavaju se posebnosti proizvoda proizvedenog u planinskim područjima sa zahtjevnim prirodnim uvjetima.

Priznavanje tih posebnosti korisno je i za poljoprivrednike i za potrošače. Poljoprivrednicima omogućuje da bolje plasiraju proizvode na tržištu, a potrošačima da lakše prepoznaju neke njihove karakteristike.

Image: panoramic view of rural alpine landscape with cows grazing in fresh green meadows
  • Proizvodi: Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi.
  • Specifikacije: Sirovine i hrana za životinje dolaze iz planinskih područja. Proizvodnja prerađenih proizvoda također bi se trebala odvijati na takvim područjima.

Izvješće: Označavanje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s planinskih poljoprivrednih gospodarstava

Proizvod najudaljenijih regija EU-a

Poljoprivreda u najudaljenijim regijama EU-a suočava se s poteškoćama zbog njihove udaljenosti i izoliranosti te teških zemljopisnih i vremenskih uvjeta. Kako bi se skrenula pozornost na poljoprivredne proizvode iz najudaljenijih regija EU-a (francuski prekomorski departmani Guadeloupe, Francuska Gijana, Réunion i Martinique te Azori, Madeira i Kanarski otoci), stvoren je poseban logotip.

Outermost regions logo
  • Proizvodi: Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi.
  • Specifikacije: Proizvedeni u najudaljenijim regijama.
  • Oznaka: Primjer logotipa za poljoprivredne i prehrambene proizvode iz najudaljenijih regija EU-a.

Dobrovoljni programi certificiranja

Dobrovoljni programi certificiranja na nacionalnoj razini ili oni kojima upravljaju privatni subjekti također mogu pomoći potrošačima da budu sigurni u kvalitetu proizvoda koje odaberu.

Osim programa EU-a, postoji i velik broj privatnih i nacionalnih sustava ili logotipa za kvalitetu hrane koji obuhvaćaju velik broj inicijativa i koji se primjenjuju u poslovanju među poduzećima ili s potrošačima.

Uz savjetovanje s dionicima, Europska komisija izradila je smjernice koje pokazuju najbolju praksu za primjenu takvih sustava.

Komunikacija Komisije: Smjernice EU-a za najbolju praksu u dobrovoljnim programima certificiranja za poljoprivredne proizvode i hranu

Uredbe o sustavima kvalitete

Komisija je donijela niz uredbi o primjeni sustava kvalitete:

Uredbe o prehrambenim i poljoprivrednim proizvodima

Uredbe o vinima

Uredbe o jakim alkoholnim pićima

Uredbe o planinskim proizvodima

Uredbe o proizvodima najudaljenijih regija

Stupanje na snagu nove uredbe o oznakama zemljopisnog podrijetla

Nova uredba o oznakama zemljopisnog podrijetla za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode, te zajamčeno tradicionalnim specijalitetima i neobveznim izrazima kvalitete za poljoprivredne proizvode stupila je na snagu 13. svibnja 2024.

Novom uredbom jača se i poboljšava postojeći sustav oznaka zemljopisnog podrijetla:

  • Uvodi se jedinstveni pravni okvir te skraćuje i pojednostavnjuje postupak registracije: objedinjena su različita pravila o postupcima i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za tri sektora (prehrambeni proizvodi, vino i jaka alkoholna pića), čime je pojednostavnjen postupak registracije oznaka zemljopisnog podrijetla.
  • Pojačava se zaštita proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla kao sastojaka i na internetu: novim pravilima pojačava se zaštita proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla koji se upotrebljavaju kao sastojci prerađenih proizvoda i zaštita proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla koji se prodaju na internetu. Novom uredbom oznake zemljopisnog podrijetla zaštićene su i u sustavu naziva domena.
  • Priznaju se održive prakse: vrednuju se mjere koje proizvođači poduzimaju za postizanje okolišne, gospodarske ili socijalne održivosti. Skupina proizvođača moći će odlučiti uvesti obvezne održive prakse za svoje proizvode i u tom će ih slučaju trebati uključiti u specifikaciju proizvoda. Proizvođači mogu na dobrovoljnoj osnovi sastaviti i izvješće o održivosti, koje će objaviti Europska komisija.
  • Osnažuju se skupine proizvođača: novim mjerama uvodi se dobrovoljni sustav priznatih skupina proizvođača proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla, koji uspostavljaju države članice. Kako bi se povećala privlačnost tog sustava, takve skupine mogu upravljati svojim oznakama zemljopisnog podrijetla, osigurati njihovu provedbu i razvijati ih kako bi ojačale svoj položaj u lancu vrijednosti.

Pozadina

  1. Listopad 2020.

    Objavljena je početna procjena učinka.

  2. Siječanj – travanj 2021.

    Provode se javna savjetovanja.

  3. 31. ožujka 2022.

    Komisija je iznijela prijedlog o jačanju oznaka zemljopisnog podrijetla EU-a.

  4. 24. listopada 2023.

    Europski parlament i Vijeće postigli su privremeni dogovor o prijedlogu.

  5. 28. veljače 2024.

    Europski parlament donosi tekst.

  6. 6. ožujka 2024.

    Vijeće donosi tekst.

  7. 11. travnja 2024.

    Potpisan je završni akt (Uredba (EU) 2024/1143).

Kako su proizvodi zaštićeni

U okviru sustava prava intelektualnog vlasništva EU-a nazivi proizvoda registriranih kao oznake zemljopisnog podrijetla zakonski su zaštićeni od imitacije i zlouporabe unutar EU-a i u zemljama izvan EU-a s kojima je potpisan poseban sporazum o zaštiti.

Za sve sustave kvalitete nadležna nacionalna tijela svake države članice EU-a poduzimaju potrebne mjere za zaštitu registriranih naziva na svojem državnom području. Ona bi također trebala spriječiti i zaustaviti nezakonitu proizvodnju ili stavljanje na tržište proizvoda za koje se upotrebljava takav naziv.

Kao oznake zemljopisnog podrijetla mogu se registrirati i neeuropski nazivi proizvoda pod uvjetom da njihova zemlja podrijetla ima bilateralni ili regionalni sporazum s EU-om koji uključuje uzajamnu zaštitu takvih naziva.

Zaštićeni su nazivi različitih proizvoda (vino, prehrambeni proizvodi i jaka alkoholna pića) proizvedenih u više zemalja izvan EU-a, kao što su Kolumbija i Južna Afrika.

Oznake zemljopisnog podrijetla za koje je podnesen zahtjev i koje su upisane u registar Unije mogu se pronaći u bazi podataka eAmbrosia (službena baza podataka o registrima oznaka zemljopisnog podrijetla EU-a), a oznake zemljopisnog podrijetla EU-a i zemalja koje nisu članice EU-a koje su zaštićene na temelju sporazuma mogu se pronaći na internetskim stranicama GIview.

Preuzimanje logotipa

26. TRAVNJA 2018.
Zaštićena oznaka izvornosti
26. TRAVNJA 2018.
Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla
26. TRAVNJA 2018.
Zajamčeno tradicionalni specijalitet

Dokumenti

Uredba (EU) 2024/1143 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. travnja 2024. o oznakama zemljopisnog podrijetla za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode, te zajamčeno tradicionalnim specijalitetima i neobveznim izrazima kvalitete za poljoprivredne proizvode, izmjeni uredaba (EU) br. 1308/2013, (EU) 2019/787 i (EU) 2019/1753 te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1151/2012

13. TRAVNJA 2022.
Administrative agreement between the Directorate-General for Agriculture and Rural Development and the European Union Intellectual Property Office

Prijedlog uredbe o oznakama zemljopisnog podrijetla EU-a za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode i sustavima kvalitete za poljoprivredne proizvode

31. OŽUJKA 2022.
Annex to the proposal for a regulation on EU geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes for agricultural products

Radni dokument službi Komisije – Sažetak izvješća o procjeni učinka Prijedloga uredbe o oznakama zemljopisnog podrijetla za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode i sustavima kvalitete

Radni dokument službi Komisije – Izvješće o procjeni učinka Prijedloga uredbe o oznakama zemljopisnog podrijetla za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode i sustavima kvalitete

18. SVIBNJA 2022.
Regulatory Scrutiny Board opinion – impact assessment report on proposal for a Regulation on geographical indications for wine, spirit drinks and agricultural products, and quality schemes