Dosažení hospodářské udržitelnosti
Základem zemědělství v EU jsou životaschopné zemědělské podniky. Bez schopnosti zajistit stabilní a slušný příjem nemůže zemědělství společnosti dodávat základní produkty a služby. Společná zemědělská politika (SZP) proto zahrnuje několik opatření k zajištění hospodářské životaschopnosti zemědělských podniků. Hospodářská opatření SZP musí být rovněž udržitelná a musí se zaměřit na to, jak lze přírodní zdroje účinně a odpovědně využívat k zajištění důstojného životního stylu, aniž by se to negativně odrazilo na životním prostředí.
Hospodářské důsledky měnícího se prostředí se v posledních letech v Evropě stále více projevují. Narušení způsobené nestabilními povětrnostními podmínkami, jako jsou sucha a povodně, vedlo k nižším výnosům a poklesu příjmů zemědělských podniků. Proto opatření SZP na ochranu životního prostředí rovněž chrání dlouhodobou hospodářskou životaschopnost zemědělství.
Udržitelný systém zemědělství závisí na aktivním přístupu zemědělského odvětví. Je tudíž nutné zajistit, aby zemědělství šetrné k životnímu prostředí bylo v krátkodobém horizontu ekonomicky životaschopné a ziskové.
Cílem SZP je dosáhnout hospodářské udržitelnosti těmito opatřeními:
- podpora obživy zemědělců zavedením spravedlivého systému podpory příjmů a dosažením větší rovnosti v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci
- posílení vazby mezi podporou příjmů a opatřeními v oblasti životního prostředí prostřednictvím podmíněnosti a ekologických plateb
- podpora rozvoje venkova s cílem zajistit, aby environmentální postupy a investice byly pro zemědělce ekonomicky udržitelné.
V širším smyslu může zemědělství sehrát v udržitelném hospodářství důležitou roli produkcí biomasy, která přispěje k chodu biohospodářství a sníží závislost na energii z uhlíku. Produkce biomasy následovně nabídne zemědělcům, lesníkům a venkovským komunitám udržitelné ekonomické příležitosti.
Nová SZP bude i nadále zajišťovat dodávky vysoce kvalitních potravin a nepřestane být silnou oporou evropskému modelu zemědělství. Její struktura se bude opírat o devět klíčových cílů, z nichž tři se zaměří na hospodářskou udržitelnost zemědělství EU:
- podpora ekonomicky udržitelných příjmů a odolnosti zemědělských podniků v celé Unii v zájmu lepšího potravinového zabezpečení
- posílení tržní orientace a zvýšení konkurenceschopnosti včetně většího důrazu na výzkum, technologie a digitalizaci
- lepší postavení zemědělců v hodnotovém řetězci.
Další informace
Úloha vědeckých poznatků a inovací
Vědecké poznatky a inovace mohou zemědělskému odvětví pomoci zachovat si ziskovost nyní i v budoucnu:
- výzkum a inovace mohou poskytnout nové metody a technologie ke zvýšení produktivity, aniž by to představovalo další zátěž pro životní prostředí, zatímco zemědělský poradenský systém může zajistit, aby byli zemědělci informováni o nejnovějším vývoji událostí a nejmodernějších poznatcích
- evropské inovační partnerství v oblasti zemědělství (EIP-AGRI) podporuje a šíří inovativní nápady, které zemědělcům pomáhají produkovat více a lépe s menší spotřebou zdrojů.
Vysvětlující poznámka ke sledování a hodnocení údajů
Ve vysvětlující poznámce ke sledování a hodnocení údajů o odvětvových intervencích jsou uvedeny formuláře pro podávání zpráv, které musí příslušné orgány v zemích EU vyplněné předávat Komisi v souladu s přílohou V prováděcího nařízení (EU) 2022/1475.
Související odkazy
Výzkum a inovace
Má-li být EU schopna reagovat na současné výzvy a zároveň pokračovat v plnění svých politických cílů, musí se opírat o výzkum a inovace.
Shrnutí hodnotících zpráv o strategiích pro udržitelné operační programy v období 2013–2018 v odvětví ovoce a zeleniny
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.