Постигане на икономическа устойчивост
Жизнеспособните земеделски стопанства са в центъра на селското стопанство в ЕС. Без способността за осигуряване на стабилни и възнаграждаващи доходи селското стопанство не би било в състояние да доставя основните си продукти и услуги за обществото. Затова Общата селскостопанска политика (ОСП) включва няколко мерки за гарантиране на икономическата жизнеспособност на земеделските стопанства. Икономическите мерки на ОСП също трябва да бъдат устойчиви и да се съсредоточат върху начините, по които природните ресурси могат да се използват ефективно и отговорно за осигуряването на достоен жизнен стандарт, без да се причинява вреда на околната среда.
Икономическите последици от променящата се околна среда стават все по-очевидни в цяла Европа през последните години. Смущенията, причинени от нестабилните метеорологични условия, като например сушите и наводненията, доведоха до по-ниски добиви и спад в доходите на земеделските стопанства. Затова действията на ОСП, които опазват околната среда, са въведени и за защита на дългосрочната икономическа жизнеспособност на селското стопанство.
Устойчивата система на селското стопанство разчита на активен и ангажиран селскостопански сектор и е наложително екологосъобразното селско стопанство да може да бъде икономически жизнеспособно и рентабилно в краткосрочен план.
ОСП има за цел да постигне икономическа устойчивост чрез:
- подпомагане на поминъка на земеделските стопани чрез прилагане на справедлива система за подпомагане на доходите и постигане на по-голямо равенство във веригата за доставки на селскостопански хранителни продукти;
- укрепване на връзката между подпомагането на доходите и мерките за опазване на околната среда чрез кръстосано съответствие и преки плащания за екологизиране;
- предоставяне на помощ за развитие на селските райони, за да се гарантира, че екологичните практики и инвестиции са икономически устойчиви за земеделските стопани.
В по-широк смисъл селското стопанство може да играе роля в една устойчива икономика, като допринася за използването на биомаса в биоикономиката и намалява зависимостта от енергия от въглеродни източници. От своя страна производството на биомаса предлага устойчиви икономически възможности за земеделските стопани, горските стопани и селските общности.
Новата ОСП ще гарантира непрекъснат достъп до висококачествени храни и силна подкрепа за европейския селскостопански модел. Тя ще бъде структурирана около девет ключови цели, три от които са съсредоточени върху икономическата устойчивост на селското стопанство на ЕС:
- подпомагане за достатъчно надеждни земеделски доходи и устойчивост в целия Съюз с цел подобряване на продоволствената сигурност;
- засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността, включително по-голям акцент върху научните изследвания, технологиите и цифровизацията;
- подобряване на позицията на земеделските стопани във веригата за създаване на стойност.
За повече информация
Селското стопанство в биоикономиката
Ролята на знанията и иновациите
Знанията и иновациите могат да помогнат на селското стопанство да бъде рентабилно както в настоящето, така и в бъдеще:
- научните изследвания и иновациите могат да предоставят нови техники и технологии за подобряване на производителността, без да оказват допълнителен натиск върху околната среда, докато системата за съвети в селското стопанство може да гарантира, че земеделските стопани са информирани за последните развития и подобрения;
- Европейското партньорство за иновации в областта на селското стопанство (ЕПИ-АГРИ) насърчава и разпространява новаторски идеи, за да помогне на земеделските стопани да произвеждат „повече и по-добре от по-малко“.
Обяснителна бележка относно мониторинга на данните и оценките
В обяснителната бележка относно мониторинга на данните и оценките на секторните интервенции са представени формулярите, представляващи документите за докладване, които компетентните органи в държавите от ЕС са длъжни да предават на Комисията в съответствие с приложение V към Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1475.
Връзки по темата
Научни изследвания и иновации
Научните изследвания и иновациите играят решаваща роля, за да се гарантира, че ЕС се развива, за да отговори на предизвикателствата, пред които е изправен, като същевременно продължава да постига целите на своята политика.
Обобщение на докладите за оценка на стратегиите за устойчиви оперативни програми за периода 2013—2018 г. в сектора на плодовете и зеленчуците
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.