Doseganje gospodarske trajnosti
Kmetije, ki so sposobne preživeti, so v središču kmetijstva v EU. Brez zmožnosti zagotavljanja stabilnega in spodbudnega dohodka kmetijstvo ne bi moglo oskrbovati družbe z osnovnimi proizvodi in storitvami. Skupna kmetijska politika (SKP) zato vključuje več ukrepov za zagotovitev gospodarske sposobnosti preživetja kmetij. Gospodarski ukrepi SKP morajo biti tudi trajnostni in osredotočeni na učinkovito in odgovorno rabo naravnih virov, da se zagotovi dostojno življenje brez povzročanja škode okolju.
Gospodarske posledice spreminjajočega se okolja v zadnjih letih v Evropi postajajo vse bolj očitne. Posledici motenj, ki jih povzročajo nestabilne vremenske razmere, kot so suše in poplave, sta manjši pridelek in upad dohodka kmetij. Zato so ukrepi SKP za varstvo okolja namenjeni tudi doseganju dolgoročne gospodarske sposobnosti preživetja kmetijstva.
Trajnostni sistem kmetijstva je odvisen od dejavnega in angažiranega kmetijskega sektorja, zato mora biti okolju prijazno kmetijstvo kratkoročno gospodarsko uspešno in donosno.
Cilj SKP je doseči gospodarsko trajnost. V ta namen:
- podpira preživetje kmetov z izvajanjem pravičnega sistema dohodkovne podpore in doseganjem večje enakosti v agroživilski preskrbovalni verigi;
- krepi povezave med dohodkovno podporo in okoljskimi ukrepi z navzkrižno skladnostjo in zelenimi neposrednimi plačili;
- zagotavlja podporo za razvoj podeželja, da se zagotovi, da so okoljske prakse in naložbe za kmete gospodarsko trajnostne.
V širšem smislu lahko kmetijstvo prispeva k trajnostnemu gospodarstvu tako, da z biomaso spodbuja biogospodarstvo in zmanjšuje odvisnosti od energije, ki temelji na ogljiku. Proizvodnja biomase pa zagotavlja trajnostne gospodarske priložnosti za kmete, gozdarje in podeželske skupnosti.
Nova SKP bo zagotovila stalen dostop do visokokakovostne hrane in močno podporo evropskemu kmetijskemu modelu. Zasnovana bo tako, da bo omogočila doseči devet ključnih ciljev, od katerih so trije osredotočeni na gospodarsko trajnost kmetijstva EU:
- podpora vzdržnim dohodkom kmetij in odpornosti po vsej Uniji za povečanje prehranske varnosti;
- krepitev tržne usmerjenosti in povečanje konkurenčnosti, tudi z večjim poudarkom na raziskavah, tehnologiji in digitalizaciji;
- izboljšanje položaja kmetov v vrednostni verigi.
Več informacij
Vloga znanja in inovacij
Znanje in inovacije lahko pomagajo kmetom ohranjati donosnost:
- raziskave in inovacije lahko zagotovijo nove tehnike in tehnologije za izboljšanje produktivnosti, ne da bi pri tem dodatno obremenile okolje, sistem kmetijskega svetovanja pa lahko zagotovi, da so kmetje obveščeni o najnovejšem razvoju in izboljšavah;
- evropsko partnerstvo za inovacije na področju kmetijske produktivnosti in trajnosti (EIP-AGRI) spodbuja in razširja inovativne zamisli, da bi kmetom pomagalo pri proizvodnji „več in boljše z manj“.
Pojasnilo v zvezi s spremljanjem in vrednotenjem podatkov
Pojasnilo v zvezi s spremljanjem in vrednotenjem podatkov o sektorskih intervencijah vsebuje obrazce, ki sestavljajo dokumente o poročanju, ki jih morajo pristojni organi v državah EU posredovati Komisiji v skladu s Prilogo V k Izvedbeni uredbi (EU) 2022/1475.
Sorodne povezave
Raziskave in inovacije
Raziskave in inovacije imajo ključno vlogo pri zagotavljanju, da bo Evropska unija kos izzivom, s katerimi se spoprijema, in da bo hkrati še naprej uresničevala svoje cilje na področju politik.
Povzetek poročil o vrednotenju v zvezi s strategijami za trajnostne operativne programe 2013–2018 v sektorju sadja in zelenjave
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.