Zrównoważony rozwój gospodarczy
Rentowne gospodarstwa rolne to trzon rolnictwa UE. Stabilne i atrakcyjne dochody w rolnictwie są niezbędne, aby możliwe było dostarczanie niezbędnych produktów i usług dla społeczeństwa. Wspólna polityka rolna (WPR) obejmuje zatem szereg środków, które mają zapewnić gospodarstwom rolnym rentowność. Środki gospodarcze w ramach WPR muszą być również zrównoważone i koncentrować się na sposobach efektywnego i odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych w celu zapewnienia rolnikom godnego życia bez wyrządzania szkody środowisku naturalnemu.
W ostatnich latach skutki gospodarcze zmian w środowisku stają się coraz bardziej widoczne w całej Europie. Problemy spowodowane niestabilnymi warunkami pogodowymi, takimi jak susze i powodzie, doprowadziły do niższych plonów i spadku dochodów gospodarstw rolnych. W związku z tym działania mające chronić środowisko w ramach WPR mają również na celu długoterminową ochronę rentowności rolnictwa.
Zrównoważony system rolny opiera się na aktywnym i zaangażowanym sektorze rolnym. Rolnictwo przyjazne dla środowiska musi być zatem rentowne i opłacalne w perspektywie krótkoterminowej.
Zrównoważenie gospodarcze w WPR ma zostać osiągnięte przez:
- wspieranie środków utrzymania rolników dzięki wdrożeniu sprawiedliwego systemu wspierania dochodów i osiągnięciu większej równości w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych,
- wzmocnienie powiązań między wsparciem dochodu a środkami ochrony środowiska dzięki przestrzeganiu zasady wzajemnej zgodności i płatnościom z tytułu zazieleniania,
- zapewnienie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, tak aby praktyki i inwestycje środowiskowe były zrównoważone pod względem gospodarczym dla rolników.
W szerszym ujęciu rolnictwo może odgrywać rolę w zrównoważonej gospodarce przez udział w produkcji biomasy napędzającej biogospodarkę i ograniczanie uzależnienia od energii opartej na węglu. Z kolei produkcja biomasy stwarza zrównoważone możliwości gospodarcze dla rolników, leśników i społeczności wiejskich.
Nowa WPR ma zapewniać stały dostęp do wysokiej jakości żywności i zdecydowanie wspierać europejski model rolnictwa. Będzie zorganizowana wokół dziewięciu głównych celów, z których trzy dotyczą zrównoważenia gospodarczego rolnictwa w UE:
- wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i ich odporności w całej Unii w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego;
- zwiększenie zorientowania na rynek i poprawa konkurencyjności, w tym większe ukierunkowanie na badania naukowe, technologię i cyfryzację;
- poprawa pozycji rolników w łańcuchu wartości.
Dodatkowe informacje
Rola wiedzy i innowacji
Wiedza i innowacje mogą pomóc rolnictwu w utrzymaniu rentowności – teraz i w przyszłości:
- badania naukowe i innowacje mogą zaowocować powstaniem nowych technologii, które poprawią wydajność bez dodatkowych obciążeń dla środowiska, podczas gdy system doradztwa rolniczego może pomóc w informowaniu rolników o najnowszych ulepszeniach i osiągnięciach,
- europejskie partnerstwo innowacyjne w dziedzinie rolnictwa (EIP-AGRI) promuje i upowszechnia innowacyjne pomysły, które mogą pomóc rolnikom osiągać lepsze rezultaty przy niższych nakładach.
Nota wyjaśniająca dotycząca monitorowania i oceny danych
W nocie wyjaśniającej dotyczącej monitorowania i oceny danych w zakresie interwencji sektorowych przedstawiono formularze sprawozdawcze, które właściwe organy w krajach UE są zobowiązane przekazać Komisji zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475.
Podobne strony
Badania naukowe i innowacje
Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę, gdyż dzięki nim UE może się rozwijać, aby sprostać stojącym przed nią wyzwaniom, a jednocześnie może dalej realizować swoje cele polityczne.
Streszczenie sprawozdań z oceny strategii na rzecz zrównoważonych programów operacyjnych na lata 2013–2018 w sektorze owoców i warzyw
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.