Dosiahnutie hospodárskej udržateľnosti
Životaschopné poľnohospodárske podniky sú základným pilierom poľnohospodárstva v EÚ. Bez možnosti zabezpečiť stabilné a výnosné príjmy by poľnohospodárstvo nebolo schopné poskytovať spoločnosti základné produkty a služby. Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) preto zahŕňa niekoľko opatrení na zabezpečenie hospodárskej životaschopnosti poľnohospodárskych podnikov. Hospodárske opatrenia SPP musia byť takisto udržateľné a musia klásť dôraz na efektívne a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov v záujme zabezpečenia dôstojného života bez poškodzovania životného prostredia.
V celej Európe sa v posledných rokoch čoraz viac prejavujú hospodárske dôsledky meniaceho sa životného prostredia. Narušenia spôsobené nestabilnými poveternostnými podmienkami, napríklad suchá či záplavy, vedú k nižším výnosom a poklesu príjmov poľnohospodárskych podnikov. Cieľom opatrení SPP na ochranu životného prostredia je preto aj ochrana dlhodobej hospodárskej životaschopnosti poľnohospodárstva.
Udržateľný systém poľnohospodárstva závisí od aktívneho a angažovaného prístupu odvetvia poľnohospodárskej výroby a je nesmierne dôležité, aby bolo ekologické poľnohospodárstvo v krátkodobom horizonte ekonomicky životaschopné a ziskové.
Cieľom SPP je zabezpečiť hospodársku udržateľnosť a na ten účel:
- podporuje živobytie poľnohospodárov zavedením spravodlivého systému podpory príjmov a dosiahnutím väčšej rovnosti v agropotravinárskom dodávateľskom reťazci,
- posilňuje prepojenie medzi podporou príjmov a environmentálnymi opatreniami prostredníctvom krížového plnenia a priamych platieb za ekologizáciu,
- poskytuje podporu na účely rozvoja vidieka s cieľom zabezpečiť, aby boli environmentálne postupy a investície pre poľnohospodárov hospodársky udržateľné.
V širšom zmysle môže poľnohospodárstvo zohrávať v udržateľnom hospodárstve dôležitú úlohu tým, že poskytuje biomasu pre biohospodárstvo a znižuje závislosť od energie na báze fosílnych palív. Produkcia biomasy zase ponúka udržateľné hospodárske príležitosti pre poľnohospodárov, lesníkov a vidiecke spoločenstvá.
V novej SPP sa zabezpečí stály prístup ku kvalitným potravinám a silná podpora pre európsky model poľnohospodárstva. Jej základnú štruktúru bude tvoriť deväť kľúčových cieľov, pričom tri z nich budú zamerané na hospodársku udržateľnosť poľnohospodárstva EÚ:
- podpora hospodársky udržateľných poľnohospodárskych príjmov a odolnosti na celom území Únie v záujme zlepšenia potravinovej bezpečnosti,
- posilnenie orientácie na potreby trhu a zvýšenie konkurencieschopnosti vrátane intenzívnejšieho zamerania sa na výskum, technológiu a digitalizáciu,
- zlepšenie postavenia poľnohospodárov v hodnotovom reťazci.
Ďalšie informácie
Poľnohospodárstvo v biohospodárstve
Úloha znalostí a inovácií
Znalosti a inovácie môžu poľnohospodárstvu pomôcť zachovať si ziskovosť v súčasnosti aj v budúcnosti:
- výskum a inovácie môžu poskytnúť nové techniky a technológie na zlepšenie produktivity bez toho, aby to predstavovalo ďalšiu záťaž pre životné prostredie, a vďaka poľnohospodárskemu poradenskému systému môžu poľnohospodári získavať aktuálne informácie o najnovšom vývoji a zlepšeniach,
- európske partnerstvo v oblasti inovácií v sektore poľnohospodárstva (EIP-AGRI) podporuje a šíri inovačné nápady s cieľom pomôcť poľnohospodárom produkovať „viac a lepšie s menšou spotrebou zdrojov“.
Vysvetľujúca poznámka k monitorovaniu a hodnoteniu údajov
Vo vysvetľujúcej poznámke k monitorovaniu a hodnoteniu údajov o sektorových intervenciách sa uvádzajú formuláre na podávanie správ, ktoré sú príslušné orgány v krajinách EÚ povinné zasielať Komisii v súlade s prílohou V k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2022/1475.
Súvisiace odkazy
Výskum a inovácie
Ak má byť EÚ schopná zvládať výzvy, ktorým čelí, a zároveň pokračovať v plnení svojich politických cieľov, potrebuje mať oporu vo výskume a inováciách.
Súhrn hodnotiacich správ o stratégiách pre udržateľné operačné programy na roky 2013 – 2018 v sektore ovocia a zeleniny
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.