A gazdasági fenntarthatósághoz vezető út
Az életképes gazdaságok központi jelentőséggel bírnak az EU mezőgazdasága számára. Ha nem lenne képes stabil és kielégítő jövedelmet biztosítani, a mezőgazdaság nem tudná létfontosságú termékekkel ellátni a társadalmat, és a nélkülözhetetlen agrárszolgáltatásoknak is híján lennénk. A közös agrárpolitika (KAP) keretében ezért az EU számos intézkedést hoz annak érdekében, hogy a gazdaságok életképességét biztosítsa. Az is elengedhetetlen, hogy a KAP gazdasági intézkedései fenntarthatóak legyenek, és arra összpontosítsanak, hogyan lehet a természeti erőforrásokat hatékonyan és felelősségteljesen felhasználni, vagyis úgy hasznosítani, hogy tisztességes megélhetést biztosítsanak, ugyanakkor a környezetet is kíméljék.
Az utóbbi években a környezeti változások egyre nyilvánvalóbb gazdasági következményekkel jártak Európa-szerte. Az aszályok, áradások és más, szélsőséges időjárási jelenségek által előidézett zavarok következtében csökkentek a terméshozamok és a mezőgazdasági termelői jövedelmek. Ezért a környezet védelmét célzó KAP-intézkedések egyúttal a mezőgazdaság hosszú távú gazdasági életképességének védelmét is szolgálják.
Nincs fenntartható mezőgazdaság a munkájuk iránt elkötelezett, tevékeny gazdálkodók nélkül. Ezért elengedhetetlen, hogy a környezetbarát gazdálkodás rövid távon is életképes és nyereséges lehessen.
A gazdasági fenntarthatóság érdekében a KAP:
- támogatja a mezőgazdasági termelők megélhetését – ebből a célból méltányos jövedelemtámogatási rendszert működtet, és gondoskodik arról, hogy nagyobb egyenlőség érvényesüljön az agrár-élelmiszeripari lánc egészében;
- megerősíti a jövedelemtámogatás és a környezetvédelmi intézkedések közötti kapcsolatot a kölcsönös megfeleltetés és a környezetbarát termelésre történő átállást ösztönző támogatások révén;
- vidékfejlesztési támogatást nyújt annak érdekében, hogy a környezetvédelmi módszerek és beruházások gazdaságilag fenntarthatók legyenek a mezőgazdasági termelők számára.
A mezőgazdaság tágabb értelemben azáltal is hozzájárulhat a gazdasági fenntarthatósághoz, hogy biomasszával látja el a bioalapú gazdaságot, csökkentve a szénalapú energiától való függőséget, a biomassza termelése pedig fenntartható gazdasági lehetőségeket kínál a mezőgazdasági termelők, az erdészek és a vidéki közösségek számára.
Az új közös agrárpolitika biztosítani fogja, hogy továbbra is hozzáférjünk jó minőségű élelmiszerekhez, és hogy az európai gazdálkodási modell erőteljes támogatásban részesüljön. Az új KAP kilenc fő célkitűzés köré szerveződik, amelyek közül az alábbi három az uniós mezőgazdaság gazdasági fenntarthatóságára összpontosít:
- az élelmezésbiztonság növelése érdekében Unió-szerte támogatni kell, hogy az agrárágazat ellenállóképes legyen, a mezőgazdasági termelők pedig olyan jövedelemben részesüljenek, mely biztosítja gazdaságuk fennmaradását;
- piacorientáltabbá és versenyképesebbé kell tenni az uniós mezőgazdaságot, és ennek érdekében nagyobb hangsúlyt kell helyezni a kutatásra, a technológiára és a digitalizációra;
- javítani kell a mezőgazdasági termelők értékláncon belüli helyzetét.
További információk
A mezőgazdaság a bioalapú gazdaságban
A tudás és az innováció szerepe
A tudás és az innováció segíthet abban, hogy a mezőgazdaság nyereséges legyen, és az is maradjon:
- a kutatás és az innováció révén olyan új technikákra és technológiákra tehetünk szert, amelyek anélkül javítják a termelékenységet, hogy további terhet rónának a környezetre, a mezőgazdasági tanácsadó rendszer segítségével pedig gondoskodni lehet arról, hogy a mezőgazdasági termelők folyamatos tájékoztatást kapjanak a legújabb fejleményekről és fejlesztésekről;
- a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó európai innovációs partnerség (EIP-AGRI) ösztönzi az innovatív ötletek megszületését és megismertetését, így segítve a mezőgazdasági termelőket abban, hogy „kevesebből többet és jobbat” állítsanak elő.
Magyarázó feljegyzés a monitoring és értékelés elvégzéséhez szükséges adatokról
A bizonyos ágazatokban végrehajtott beavatkozásokkal kapcsolatos adatokra vonatkozó magyarázó feljegyzés ismerteti azokat az információk bejelentésére szolgáló formanyomtatványokat, amelyeket az uniós országok illetékes hatóságainak az (EU) 2022/1475 végrehajtási rendelet V. mellékletével összhangban be kell nyújtaniuk a Bizottságnak.
Kapcsolódó linkek
Kutatás és innováció
A kutatás és az innováció döntő szerepet játszik abban, hogy az EU alkalmazkodni tudjon a változó keretfeltételekhez, és le tudja küzdeni az előtte álló mindenkori kihívásokat, miközben töretlenül halad előre a célkitűzései mentén.
A gyümölcs- és zöldségágazatbeli fenntartható operatív programokra (2013–18) vonatkozó stratégiákról szóló értékelő jelentések összefoglalása
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.