Ekonominio tvarumo užtikrinimas
Gyvybingi ūkiai yra ES žemės ūkio pagrindas. Negalėdamas užtikrinti stabilių ir pelningų pajamų, žemės ūkis negalėtų tiekti savo esminių produktų ir teikti paslaugų visuomenei. Todėl bendra žemės ūkio politika (BŽŪP) apima keletą priemonių ūkių ekonominiam gyvybingumui užtikrinti. BŽŪP ekonominės priemonės taip pat turi būti tvarios ir orientuotos į tai, kaip gamtos ištekliai gali būti veiksmingai ir atsakingai naudojami siekiant užtikrinti deramą gyvenimą nepakenkiant aplinkai.
Besikeičiančios aplinkos ekonominiai padariniai visoje Europoje pastaraisiais metais tampa vis akivaizdesni. Dėl nestabilių oro sąlygų, tokių kaip sausros ir potvyniai, mažėja derlius ir ūkių pajamos. Todėl, siekiant apsaugoti ilgalaikį žemės ūkio ekonominį gyvybingumą, taip pat įgyvendinami BŽŪP veiksmai, kuriais saugoma aplinka.
Tvari žemės ūkio sistema priklauso nuo aktyvaus ir iniciatyvaus ūkininkavimo sektoriaus, todėl būtina užtikrinti, kad aplinką tausojantis ūkininkavimas galėtų būti ekonomiškai perspektyvus ir pelningas trumpuoju laikotarpiu.
BŽŪP siekiama užtikrinti ekonominį tvarumą:
- remiant ūkininkų pragyvenimo šaltinius įgyvendinant sąžiningą pajamų rėmimo sistemą ir užtikrinant didesnę lygybę žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandinėje;
- stiprinant pajamų rėmimo ir aplinkosaugos priemonių ryšį taikant kompleksinį paramos susiejimą ir ekologines tiesiogines išmokas;
- teikianti paramą kaimo plėtrai siekiant užtikrinti, kad aplinkosaugos praktika ir investicijos ūkininkams būtų ekonomiškai tvarios.
Platesne prasme žemės ūkis gali prisidėti prie tvarios ekonomikos, nes biomasė gali būti naudojama bioekonomikos kurui ir mažina priklausomybę nuo anglies dioksido energijos. Savo ruožtu biomasės gamyba suteikia tvarių ekonominių galimybių ūkininkams, miškininkams ir kaimo bendruomenėms.
Nauja BŽŪP užtikrins nuolatinę prieigą prie aukštos kokybės maisto ir tvirtą paramą Europos ūkininkavimo modeliui. Ji bus orientuota į devynis pagrindinius tikslus, iš kurių trys bus susiję su ES žemės ūkio ekonominiu tvarumu:
- remti perspektyvias ūkių pajamas ir patvarumą visoje ES teritorijoje, siekiant gerinti aprūpinimą maistu;
- stiprinti orientavimąsi į rinką ir didinti konkurencingumą, be kita ko, daugiau dėmesio skiriant moksliniams tyrimams, technologijoms ir skaitmeninimui;
- gerinti ūkininkų padėtį vertės grandinėje.
Daugiau informacijos
Žinių ir inovacijų vaidmuo
Žinios ir inovacijos gali padėti žemės ūkiui išlikti pelningam tiek dabar, tiek ateityje:
- moksliniai tyrimai ir inovacijos gali suteikti naujų metodų ir technologijų našumui didinti nepakenkiant aplinkai, o ūkių konsultavimo sistema gali užtikrinti, kad ūkininkai būtų informuojami apie naujausius pokyčius ir patobulinimus;
- Europos žemės ūkio inovacijų partnerystė (EIP-AGRI) skatina ir skleidžia novatoriškas idėjas, kad padėtų ūkininkams gaminti „daugiau ir geriau iš mažiau“.
Aiškinamasis raštas dėl duomenų stebėsenos ir vertinimo
Aiškinamajame rašte dėl sektorinių intervencinių priemonių duomenų stebėsenos ir vertinimo pateiktos ataskaitų teikimo dokumentų formos, kurias ES šalių kompetentingos institucijos privalo perduoti Komisijai pagal Įgyvendinimo reglamento (ES) 2022/1475 V priedą.
Susijusios nuorodos
Moksliniai tyrimai ir inovacijos
Siekiant užtikrinti ES vystymąsi, kad ji galėtų spręsti jai iškylančius uždavinius ir toliau įgyvendinti savo politikos tikslus, labai svarbų vaidmenį atlieka moksliniai tyrimai ir inovacijos.
2013–2018 m. vaisių ir daržovių sektoriaus tvarių veiklos programų strategijų vertinimo ataskaitų apibendrinimas
Reports and findings of evaluations and external studies completed on programmes, measures, and practices relating to rural areas.