A G20-ak szerepe
A 2008-as pénzügyi válságot követően a világ vezetői többoldalú megoldásokat kerestek, és megtartották Washingtonban a G20-ak vezetőinek első csúcstalálkozóját. A G20-csoport tagjai együttesen a globális GDP kb. 90%-át, a világkereskedelem 80%-át, a világ népességének kétharmadát, az összes mezőgazdasági földterület hozzávetőleg 60%-át és a mezőgazdasági termékek világkereskedelmének mintegy 80%-át képviselik.
A 2008-as krízis után a G20-ak közösen úgy döntöttek, hogy gazdaságösztönző, nem pedig protekcionista intézkedésekkel fogják elősegíteni, hogy gazdaságaik minél gyorsabban kilábaljanak a recesszióból. Ez rávilágított arra, hogy a legfontosabb szereplők csak egymással együttműködve tudják kezelni a gyorsan változó világban felbukkanó kihívásokat, és biztosítani a – globális biztonságot és jólétet megalapozó – gazdasági és pénzügyi rendszerek stabilitását és folytonosságát.
A G20-csoport tagjai:
- Argentína
- Ausztrália
- Brazília
- Kanada
- Kína
- Franciaország
- Németország
- Olaszország
- India
- Indonézia
- Japán
- Mexikó
- Koreai Köztársaság
- Oroszország
- Szaúd-Arábia
- Dél-Afrika
- Törökország
- Egyesült Királyság
- Egyesült Államok
- Európai Unió
Az EU a G20-csoportban
Az Európai Unió teljes jogú tagja a G20-csoportnak. Ugyanez mondható el három tagállamáról: Franciaországról, Németországról és Olaszországról. Spanyolország állandó vendégként vesz részt a csoport ülésein.
Az EU-t az Európai Bizottság elnöke és az Európai Tanács elnöke képviseli a G20-ak csúcstalálkozóin.
Tekintve, hogy az EU lakossága a világ népességének 6%-át teszi ki, a csoport csúcstalálkozóin csak Kína és India lép fel több ember képviseletében, mint az Unió. A G20-ak tárgyalóasztalánál az EU a második legnagyobb gazdasági hatalom: a teljes globális bruttó hazai termék 18,5%-át állítja elő, amit egyedül a világ bruttó hazai termékének 24%-át megtermelő Amerikai Egyesült Államok gazdasági teljesítménye szárnyal túl.
Középpontban a mezőgazdaság
A G20-ak mezőgazdasági miniszterei mindegyik éves csúcstalálkozót megelőzően összeülnek, megbeszéléseik végén pedig nyilatkozatot adnak ki. Az ebben kiemelt legfontosabb témák támpontul szolgálnak a vezetők számára a csúcstalálkozó folyamán. A közös témák közül az elmúlt évtizedben megrendezett találkozókon a következők kaptak kiemelt figyelmet: az innováció (különösen az infokommunikációs technológiákkal kapcsolatos innováció) szerepe a mezőgazdaságban, az egészséges talajok megőrzése, a fenntartható vízgazdálkodás, valamint az agrárkereskedelem és -beruházások hatékony lebonyolítása.
Az utóbbi években, különösen a koronavírus-világjárvány nyomán, az alábbi szakpolitikai területek kerültek a figyelem előterébe:
- az élelmiszerrendszerek fenntartható átalakítása;
- a regionális és globális élelmezésbiztonság időállóságának biztosítása mind az átmeneti sokkhatásokkal, mind pedig a hosszú távú kihívásokkal szemben, az éghajlatváltozást is ideértve;
- az élelmiszer-veszteség és -pazarlás elleni küzdelem;
- digitális innováció a mezőgazdaságban és a minőségi adatok jobb felhasználása a szakpolitikai döntéshozatal előmozdítása érdekében (lásd pl. az AMIS-t, a G20-ak mezőgazdasági piaci információs rendszerét);
- az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendjének támogatása és a globális egészségszemlélet térhódításának előmozdítása az egészségügyi veszélyek – köztük az antimikrobiális rezisztencia – fokozódásának megelőzése érdekében;
- fenntartható kereskedelem, felelős beruházások és átláthatóság az agrár-élelmiszeripari piacokon.
Fontos dátumok
A legutóbbi és a soron következő G20-as csúcstalálkozók házigazdái:
- 2020 – Szaúd-Arábia
- 2021 – Olaszország
- 2022 – Indonézia
- 2023 – India
- 2024 – Brazília
Kapcsolódó linkek
The European Commission coordinates the response to crises affecting or threatening to affect food supply and food security in the EU and around the world.
Az Európai Bizottság Unió-szerte ösztönzi a fenntarthatóságot a mezőgazdaságban, az erdészetben és a vidéki térségekben. Az Európai Bizottság ösztönzi a fenntarthatóságot.
A KAP a növényvédő szerek és a műtrágya használatának csökkentésével és a biogazdálkodás ösztönzésével hozzájárul az élelmiszer-termelés környezeti hatásának csökkentéséhez.
The common agricultural policy aims to protect and enhance agricultural biodiversity in the EU.
Climate change poses a number of challenges for agriculture in the EU. The CAP helps farmers to meet these challenges and contribute to the solutions.
A kutatás és az innováció döntő szerepet játszik abban, hogy az EU alkalmazkodni tudjon a változó keretfeltételekhez, és le tudja küzdeni az előtte álló mindenkori kihívásokat, miközben töretlenül halad előre a célkitűzései mentén.