Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Výdavky na SPP

Grafy s informáciami o tom, ako sa využíva rozpočet SPP, a štatistické publikácie o odvetví poľnohospodárstva.

Výdavky na SPP v rámci celkových výdavkov EÚ

Tento graf znázorňuje vývoj výdavkov na spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP) v priebehu rokov ako istý podiel z rozpočtu EÚ. Tento podiel sa za posledných 40 rokov znížil zo 65,5 % v roku 1981 na približne 23,5 % v roku 2022. Uvedený pokles pokračoval aj po postupných rozšíreniach EÚ.

Klesajúci trend podielu SPP na výdavkoch EÚ je spôsobený najmä reformami SPP a rastúcim podielom ostatných politík EÚ na výdavkoch EÚ. Výraznejšie zníženie v rokoch 2021 a 2022 súvisí s dodatočnými celkovými výdavkami EÚ na fondy nástroja Next Generation EU.

Zdroj: Výdavky na SPP: Európska komisia, GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (finančná správa). Výdavky EÚ: Európska komisia, GR pre rozpočet

Výdavky na SPP a proces reformy SPP

Tento graf znázorňuje vývoj výdavkov na SPP a zmenu politiky.

  • V 80. rokoch 20. storočia boli výdavky na SPP určené najmä na podporu cien prostredníctvom trhových mechanizmov (verejné nákupy, označované aj ako intervencia, a vývozné dotácie), ktoré sa do konca desaťročia v dôsledku poľnohospodárskych prebytkov zvýšili.
  • V rámci reformy SPP z roku 1992 bola podpora trhových cien znížená a nahradená podporou výrobcov vo forme priamych platieb. Zvýšili sa aj výdavky na opatrenia na rozvoj vidieka.
  • V reformnom procese pokračovala aj Agenda 2000. Ako druhý pilier bola zavedená politika rozvoja vidieka.
  • V rámci reformy z roku 2003 bola väčšina priamych platieb od súčasnej produkcie oddelená, keďže vychádzali z predchádzajúcich príjmov poľnohospodárov. Výdavky na rozvoj vidieka sa naďalej zvyšovali.
  • Kontrolou stavu z roku 2008 sa pokračovalo v procese reformy SPP a ďalej sa znižovala podpora trhu.
  • Reforma z roku 2013 sa držala trhovo orientovaného procesu reformy a zároveň posilnila prepojenie oddelenej priamej podpory s opatreniami v oblasti životného prostredia a klímy.
  • Napriek postupným rozšíreniam sa celkové výdavky na SPP ako podiel hrubého domáceho produktu (HDP) v skutočnosti znížili z 0,54 % v 90. rokoch 20. storočia na 0,36 % v roku 2022. Odchod Spojeného kráľovstva viedol v roku 2021 k relatívnemu zvýšeniu na 0,38 % HDP EÚ.

Zdroje: Výdavky na SPP: Európska komisia, GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (finančná správa). Rozpočet na rok 2023: GR pre rozpočet. HDP: Eurostat. Ročné výdavky v bežných cenách
* 2023: rozpočtové sumy.

Výdavky na SPP a proces reformy SPP po roku 2013

Tento graf znázorňuje vývoj výdavkov na SPP od roku 1980.

Zdroje: Výdavky na SPP za minulé roky: Európska komisia, GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (finančná správa). Rozpočet na rok 2023: GR pre rozpočet. HDP: Eurostat a Global Insight
* 2023: rozpočtové sumy.

Podiel priamych platieb a celkových dotácií na čistej pridanej hodnote v nákladoch faktorov v poľnohospodárstve (priemer za obdobie 2017 – 2021)

Čistá pridaná hodnota v nákladoch faktorov v poľnohospodárstve predstavuje príjem vytváraný poľnohospodárskou činnosťou, ktorý sa používa na zaplatenie: 

  • požičaných/prenajatých výrobných faktorov (kapitál, mzdy a nájomné za pôdu) a
  • vlastných výrobných faktorov (vlastná práca, kapitál a pôda).

Táto koncepcia príjmu je vhodná na hodnotenie vplyvu zmien vo výške verejnej podpory (t. j. priamych platieb) na schopnosť poľnohospodárov uhrádzať kapitál, vyplácať mzdy a nájomné, ako aj zaplatiť vlastné výrobné faktory. Tento ukazovateľ príjmov umožňuje porovnanie, keďže podiel vlastných a vonkajších výrobných faktorov sa medzi jednotlivými krajinami EÚ často výrazne líši.

Možno konštatovať, že:

  • Mnohí výrobcovia z EÚ sú do veľkej miery závislí od verejnej podpory (napr. priame platby, fondy na rozvoj vidieka). Priemerný podiel priamych platieb v EÚ na čistej pridanej hodnote v nákladoch faktorov v poľnohospodárstve v rokoch 2017 – 2021 predstavoval 23 %. To však zakrylo značné rozdiely medzi krajinami EÚ, a to na škále od 20 % či menej na Cypre, v Taliansku, na Malte, v Holandsku a Španielsku až po viac ako 40 % v Českej republike, Estónsku, Lotyšsku, Litve, na Slovensku a vo Švédsku. Po zohľadnení všetkých dotácií dosiahla celková únijná podpora príjmov v poľnohospodárstve v priemere 32 % príjmov v poľnohospodárstve v EÚ.
  • Tieto veľké rozdiely v podiele verejnej podpory príjmov v poľnohospodárstve odrážajú súčasné rozdelenie podpory medzi krajinami EÚ (najmä na základe rozdielov v štruktúre poľnohospodárskych podnikov v každej z nich). Zároveň to odráža špecializáciu krajín EÚ na rôzne sektory a rozdiely v konkurencieschopnosti poľnohospodárstva v celej EÚ.

Zdroje: Výdavky na SPP: Európska komisia, GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (finančná správa).
* Tieto členské štáty dostali v roku 2021 platby z nástroja Next Generation EU.