Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Digitalizácia poľnohospodárstva a vidieckych oblastí v EÚ

Pravidlá a opatrenia na reguláciu a podporu digitalizácie poľnohospodárstva a vidieckych oblastí.

Prehľad

Digitalizácia poľnohospodárstva a vidieckych oblastí v EÚ podporuje modernizáciu, konkurencieschopnosť a udržateľnosť poľnohospodárstva. Podporuje integráciu digitálnych technológií a prístupov založených na údajoch a zároveň zlepšuje život vidieckych komunít.

Súčasťou digitalizácie je zavádzanie digitálnych technológií poľnohospodármi a vidieckymi komunitami spolu so zlepšeným prístupom k poznatkom a odbornej príprave. Je v tom zahrnutá aj modernizácia tohto odvetvia z hľadiska infraštruktúry a riadenia. 

Poľnohospodárstvo a digitalizácia

Digitalizácia je jednou zo základných priorít Európskej komisie. Občania, najmä poľnohospodári a vidiecke spoločenstvá, budú posilnení ďalšou generáciou technológií plánovaných v digitálnej stratégii EÚ.

Digitalizácia európskeho poľnohospodárskeho odvetvia prinesie prelomovú zmenu v samotnom odvetí, a rovnako tak aj vo vidieckych oblastiach. Digitálne a dátové technológie môžu zmeniť poľnohospodárstvo tým, že pomôžu poľnohospodárom pracovať efektívnejšie a udržateľnejšie.

Zberom a spracúvaním informácií, technologickou automatizáciou a robotizáciou môžu prispieť k tomu, aby bola poľnohospodárska výroba udržateľnejšia. Môžu zvýšiť efektívnosť a konkurencieschopnosť odvetvia poľnohospodárstva a zároveň znížiť jeho environmentálnu stopu. Digitálne technológie môžu prispieť aj k rozvoju vidieckych oblastí – tým, že im zabezpečia lepšiu prístupnosť a prepojenie v súlade s dlhodobou víziou pre vidiecke oblasti EÚ.

Digitálne technológie môžu slúžiť ako podporné nástroje pre všetky špecifické ciele spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), najmä pre ciele v oblasti hospodárstva, životného prostredia, klímy a vidieka.

Cieľom Európskej únie je digitalizácia zameraná na človeka, ktorú možno vytvoriť v priaznivom prostredí. Tým sa odstráni digitálna priepasť medzi mestskými a vidieckymi oblasťami a poľnohospodárom a vidieckym komunitám to umožní účinne využívať digitálne technológie.

SPP a digitalizácia

Kľúčovým cieľom SPP na roky 2023 – 2027 je modernizovať poľnohospodárstvo a vidiecke oblasti, a to podporou a výmenou poznatkov, inováciami a digitalizáciou.

SPP podporuje komplexný prístup k digitalizácii pre poľnohospodárstvo a vidiecke oblasti, a to nielen na úrovni poľnohospodárskych podnikov, ale aj administratívy. Krajiny EÚ po prvýkrát v rámci svojich strategických plánov SPP navrhli aj stratégie digitalizácie, čím uľahčili pokrok v digitalizácii v poľnohospodárstve a vo vidieckych oblastiach. Tieto stratégie zohľadňujú jedinečnú situáciu každej krajiny. Skúmajú sa v nich možnosti zosúladenia digitálnych technológií s prierezovými i špecifickými cieľmi SPP a určujú sa požiadavky na podporu prijímania a udržateľného využívania digitálnych technológií.

Krajiny EÚ hľadajú vzájomné výhody aj s pomocou iných politických nástrojov a opatrení, čím sa zabezpečí celostný prístup k digitalizácii. Krajiny EÚ, na základe množstva zdrojov dostupných v rámci SPP, strategicky podporujú digitalizáciu, najmä v kritických oblastiach, ako je infraštruktúra, odborná príprava, rozvoj zručností a využívanie pokročilých technológií vrátane presného poľnohospodárstva.

Nástroje SPP na digitalizáciu

  • Investície, napríklad do širokopásmového pripojenia alebo inštalácie digitálnych technológií v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a vidieckych oblastiach, ako sú investície do presného poľnohospodárstva, inteligentných dedín, vidieckych podnikov a infraštruktúry informačných a komunikačných technológií, ako napríklad širokopásmové pripojenie.
  • Ekoschémy a agroenvironmentálno-klimatické záväzky na podporu technológií presného poľnohospodárstva, ktoré optimalizujú využívanie vstupov.
  • Intervencie v rámci odvetvia, ktorých cieľom je nákup digitálnych technológií v ktorejkoľvek fáze dodávateľského reťazca vrátane výmeny poznatkov alebo monitorovania kvality výrobkov.
  • Poľnohospodárske poradenské služby týkajúce sa digitalizácie v poľnohospodárstve a vo vidieckych oblastiach vrátane využívania nástroja udržateľnosti poľnohospodárskeho podniku pre živiny.
  • Spolupráca pri príprave a vykonávaní operačných skupín EIP, stratégií miestneho rozvoja a inteligentných obcí, ako ich určia krajiny EÚ.
  • Výmena poznatkov a informácií: podpora odbornej prípravy v oblasti digitálnych zručností, zvyšovanie informovanosti a znalostí o digitálnych technológiách a podpora výmeny skúseností s digitálnymi technológiami (napr. demonštračné farmy).

Celkovo sa má prostredníctvom digitálnych poľnohospodárskych technológií podporiť viac ako 274 000 poľnohospodárskych podnikov, aby sa lepšie prispôsobili novému technickému vývoju.

Digitalizácia verejných služieb

Digitalizácia verejných služieb je jednou z hlavných priorít Európskej únie, ktorej naliehavosť sa počas pandémie COVID-19 ešte zvýšila.

Modernizácia vykonávania a riadenia SPP sa zameriava na zvýšenie efektívnosti správy a monitorovania SPP a zároveň na zníženie administratívnej záťaže pre konečných príjemcov.

Ako hlavná technická zložka finančného riadenia a monitorovania spoločnej poľnohospodárskej politiky slúži integrovaný administratívny a kontrolný systém. Vopred vyplnené online žiadosti o poskytnutie podpory zjednodušujú proces podávania žiadostí pre poľnohospodárov, znižujú administratívnu zložitosť a zlepšujú dostupnosť podporných mechanizmov. Integrácia satelitných snímok a fotografií s geografickou lokalizáciou zároveň umožňuje presnejšie a spoľahlivejšie zhromažďovanie údajov.

Európska dátová stratégia

Z našich digitálnych činností, a to aj v odvetví poľnohospodárstva, sa denne generuje obrovské množstvo údajov. Tie môžu mať veľký potenciál pre hospodársky rast a riešenie spoločenských výziev.

Cieľom Európskej dátovej stratégie je vytvoriť jednotný trh s údajmi, podporovať konkurencieschopnosť a dátovú suverenitu. Podporí sa tým dátový altruizmus, najmä pokiaľ ide o údaje generované internetom vecí, čo má zásadný význam pre pokročilé poľnohospodárske technológie, napríklad presné poľnohospodárstvo. Opakované použitie údajov podporuje aj smernica o otvorených dátach a akt o súboroch údajov s vysokou hodnotou. Tieto právne predpisy majú vplyv na spoločné využívanie údajov v poľnohospodárstve a na rozvoj spoločného dátového priestoru pre poľnohospodárske údaje.

Spoločný európsky poľnohospodársky dátový priestor

Európska komisia vo svojej Európskej dátovej stratégii oznámila, že bude pracovať na vytvorení spoločného európskeho poľnohospodárskeho dátového priestoru. Tento dátový priestor by mal uľahčiť dôveryhodné zhromažďovanie a spoločné využívanie poľnohospodárskych údajov medzi súkromnými zainteresovanými stranami a verejnými orgánmi.

Možnosti financovania

Výskum, inovácie a budovanie kapacít

EÚ podporuje výskum a inovácie v oblasti digitálnej transformácie poľnohospodárstva a vidieckych oblastí.
Programy Horizont Európa a Digitálna Európa majú zásadný význam pri poskytovaní inovatívnych digitálnych riešení a zároveň umožňujú poľnohospodárom tieto technológie účinne využívať. Tieto prebiehajúce výskumné projekty a iniciatívy (PDF) tvoria spoločne základný kameň digitálnej poľnohospodárskej transformácie EÚ a podporujú udržateľnosť, konkurencieschopnosť a pokrok v tomto odvetví.

Perspektívy do budúcnosti

Aký vplyv bude mať digitalizácia na životy poľnohospodárov a vidieckych komunít v budúcnosti? 
Víziu digitálnej transformácie pomôže vytvoriť prognostická štúdia vypracovaná v spolupráci so Spoločným výskumným centrom Európskej komisie s názvom Dlhodobé dôsledky digitálnej transformácie pre poľnohospodárov a vidiecke komunity.

Záverečná správa bude uverejnená na konferencii Agri-Digital na počas Dní poľnohospodárstva a potravín EÚ 8. decembra 2023.

Podujatia