A hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal sújtott területek
A hátrányos természeti adottságú vagy egyéb sajátos hátrányokkal sújtott területek azok, amelyek gazdasági célú művelése a természetes körülmények miatt nehézségekbe ütközik. Annak érdekében, hogy ezek a területek ne néptelenedjenek el, az Európai Unió a vidékfejlesztési és a jövedelemtámogatási rendszeren keresztül is nyújt segítséget.
A hátrányos természeti adottságú területek azonosításának kritériumai
A hátrányos természeti adottságú területeken nyújtott kifizetésekre való jogosultsághoz a kérdéses területnek az alábbi három kategória egyikébe kell tartoznia:
- hegyvidéki területek, vagyis magasan fekvő vagy meredek hegyoldalakkal tűzdelt tájak;
- jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területek, amelyek minősítése nyolc biofizikai kritériumon és az ún. finomítás módszerén alapul;
- egyéb, sajátos hátrányokkal sújtott területek, melyek az ország kiterjedésének legfeljebb 10%-át teszik ki; a minősítés kritériumait az egyes uniós országok maguk határozzák meg.
Az uniós tagállamok az így kijelölt területeket a vidékfejlesztési és a jövedelemtámogatási kifizetések keretében egyaránt figyelembe veszik.
Hegyvidéki területek
Egy mezőgazdasági terület akkor minősül hegyvidékinek, ha:
- olyan magasan fekszik, ahol a földművelés nehézkes;
- meredek lejtői megnehezítik a szokásos mezőgazdasági gépek használatát;
- a 62. szélességi körtől északra fekszik.
Jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területek
Jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területek azok, ahol bizonyos körülmények megnehezítik a gazdálkodást. Egy terület akkor minősül ilyen hátrányok által érintettnek, ha az alábbi körülmények valamelyike sújtja:
- alacsony hőmérséklet,
- szárazság,
- túlzott talajnedvesség,
- a talaj korlátozott vízelvezető képessége,
- kedvezőtlen szerkezet és kövesség,
- csekély gyökerezési mélység,
- kedvezőtlen kémiai tulajdonságok,
- meredek lejtés.
E területek kapcsán ún. finomítást is kell végezni, vagyis meg kell vizsgálni, hogy nem történt-e olyan jelentős fejlesztés, amelynek következtében e körülmények már nem érintik hátrányosan a földművelést. Ilyen fejlesztés például az, ha a túlzottan nedves talajt lecsapolják.
Sajátos hátrányokkal rendelkező területek
A sajátos hátrányokkal rendelkező területek azok, amelyeket a fent említettektől eltérő tényezők érintenek kedvezőtlenül. Ezek azok a területek, ahol nagy a veszélye a mezőgazdasági tevékenységek megszűnésének, pedig az aktív gazdálkodás valamilyen szempontból fontos, pl.:
- a környezet megőrzéséhez vagy javításához;
- a tájkép fenntartásához;
- a terület idegenforgalmi értékének megőrzéséhez;
- a partvonal védelméhez.
Az uniós tagállamok maguk jelölik ki az ilyen, sajátos hátrányokkal küzdő területeket, amelyek teljes kiterjedése nem haladhatja meg az adott ország összterületének 10%-át.
Vidékfejlesztési támogatás a hátrányos természeti adottságú területeken
A tagállamok nyújthatnak vidékfejlesztési kifizetéseket a hátrányos természeti adottságú területeken, hogy ellensúlyozzák azt az anyagi különbséget, amely a gazdálkodásban a jól művelhető területek és a hátrányos helyzetű területek között tapasztalható.
Jövedelemtámogatás a hátrányos természeti adottságú területeken
Az uniós országok dönthetnek úgy, hogy egyedi jövedelemtámogatást nyújtanak a hátrányos természeti adottságú területek számára. Jelenleg csak Dánia és Szlovénia él ezzel a lehetőséggel. Az egyes országokban a jövedelemtámogatásra előirányzott összeg 5%-a használható kiegészítő támogatások nyújtására a hátrányos természeti adottságú területeken gazdálkodók számára.