Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Nekalé obchodné praktiky v potravinovom reťazci

Európska únia posilňuje postavenie poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci tým, že bojuje proti nekalým obchodným praktikám.

Čo sú nekalé obchodné praktiky?

Nekalé obchodné praktiky vo vzťahoch medzi podnikmi sa odchyľujú od korektného obchodného správania a sú v rozpore so zásadami dobromyseľnosti a čestnosti. Potravinový dodávateľský reťazec je citlivý na nekalé obchodné praktiky v dôsledku výrazných nerovnováh medzi malými a veľkými hospodárskymi subjektmi. Poľnohospodári a malé subjekty v potravinovom dodávateľskom reťazci často nemajú dostatočnú vyjednávaciu silu na to, aby sa voči nim bránili.

Európska únia sa preto rozhodla zlepšiť ochranu poľnohospodárov, ako aj malých a stredných dodávateľov a stanoviť záväzné pravidlá, ktorými sa zakazujú určité nekalé obchodné praktiky.

Európsky parlament a Rada prijali 17. apríla 2019 smernicu EÚ 2019/633 o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci. Od krajín EÚ sa vyžadovalo, aby smernicu transponovali do svojho vnútroštátneho práva do 1. mája 2021 a začali ju uplatňovať o šesť mesiacov neskôr.

Táto smernica tvorí súčasť širšieho programu riadenia, ktorého cieľom je dosiahnuť efektívnejší a spravodlivejší potravinový dodávateľský reťazec. Tento program riadenia zahŕňa aj spoluprácu výrobcov a opatrenia na zvýšenie transparentnosti trhu. V záujme zlepšenia postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci bola prijatá aj stratégia Z farmy na stôl.

Boj proti nekalým obchodným praktikám

UTP

V snahe zlepšiť postavenie poľnohospodárov a malých a stredných podnikov v potravinovom dodávateľskom reťazci prijala EÚ právne predpisy, ktorými sa zakazuje 16 nekalých obchodných praktík. V tejto smernici sa rozlišuje medzi „čiernymi“ a „sivými“ praktikami. Kým čierne nekalé obchodné praktiky sa zakazujú bez ohľadu na okolnosti, sivé praktiky sú povolené, ak sa na nich dodávateľ a odberateľ dohodnú jasne a jednoznačne vopred.

Desať čiernych nekalých obchodných praktík

  • Platba za poľnohospodárske a potravinové výrobky rýchlo podliehajúce skaze po viac než 30 dňoch.
  • Platba za ostatné poľnohospodárske a potravinové výrobky po viac než 60 dňoch.
  • Rušenie objednávok poľnohospodárskych výrobkov rýchlo podliehajúcich skaze na poslednú chvíľu.
  • Jednostranné zmeny v zmluve zo strany odberateľa.
  • Platby nesúvisiace s konkrétnou transakciou.
  • Riziko straty a znehodnotenia prenesené na dodávateľa.
  • Odmietnutie písomného potvrdenia o dohode o dodávkach zo strany odberateľa napriek žiadosti dodávateľa.
  • Zneužitie obchodných tajomstiev odberateľom.
  • Odvetné obchodné opatrenia zo strany odberateľa.
  • Prenesenie nákladov na preskúmanie sťažností spotrebiteľov na dodávateľa.

Šesť sivých nekalých obchodných praktík

Tieto praktiky sa umožňujú len v prípade, že boli dohodnuté jasne a jednoznačne vopred.

  • Vrátenie nepredaných výrobkov.
  • Platba zo strany dodávateľa za skladovanie a vystavovanie výrobkov a za ich zaradenie do ponuky.
  • Platba zo strany dodávateľa za propagáciu.
  • Platba zo strany dodávateľa za marketing.
  • Platba zo strany dodávateľa za reklamu.
  • Platba zo strany dodávateľa za personál odberateľa určený na úpravu priestorov.

V smernici sa stanovuje minimálna harmonizácia nekalých obchodných praktík vo všetkých krajinách EÚ. Tým sa zabezpečia rovnaké podmienky, pokiaľ ide o praktiky, ktoré boli označené za najproblematickejšie.

Kľúčové pravidlá smernice

Ochrana slabších dodávateľov pred silnejšími odberateľmi

V smernici sa stanovuje ochrana slabších dodávateľov pred silnejšími odberateľmi, čo zahŕňa všetkých dodávateľov poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov s obratom, ktorý nepresahuje 350 miliónov EUR, s rozlíšenými úrovňami ochrany poskytovanými pod touto prahovou hodnotou. Vzťahuje sa to na poľnohospodárov, organizácie výrobcov a distribútorov pod touto prahovou hodnotou. Takisto sa to uplatňuje na dodávateľov a odberateľov so sídlom mimo EÚ za predpokladu, že jedna zo strán má sídlo v EÚ.

Transpozícia na vnútroštátnej úrovni

Krajiny EÚ by sa pri transpozícii smernice do svojho vnútroštátneho práva mohli rozhodnúť uplatniť prísnejšie pravidlá, ako sa stanovujú v smernici, a ísť nad rámec jej rozsahu pôsobnosti. Nemôžu však poskytnúť ochranu v menšom rozsahu, než je stanovený v smernici.

Komisia uverejnila v októbri 2021 predbežnú správu o stave transpozície a vykonávania smernice. Do decembra 2022 transponovali smernicu do svojich vnútroštátnych právnych predpisov všetky krajiny EÚ. Aktualizovaná správa a súvisiaci pracovný dokument útvarov Komisie, ktoré boli uverejnené v apríli 2024, poskytujú aktuálny prehľad o transpozičných opatreniach všetkých 27 členských štátov.

Orgány presadzovania práva

Každá krajina EÚ určila príslušný orgán na presadzovanie týchto pravidiel. Tieto orgány musia mať právomoc začať vyšetrovania, ako aj ukladať pokuty prevádzkovateľom, ktorí pravidlá porušujú.

KrajinaOrgán presadzovania právaKontaktné údaje
RakúskoDas Fairness-BüroE-mail: officeatfairness-buero [dot] gv [dot] at (office[at]fairness-buero[dot]gv[dot]at)
Tel.: +43 1 928 1654
BundeswettbewerbsbehördeE-mail: wettbewerbatbwb [dot] gv [dot] at (wettbewerb[at]bwb[dot]gv[dot]at)
Tel.: +43 1 245 08-0
BelgickoGR pre hospodársku kontrolu Federálnej verejnej služby pre hospodárstvo – FR/NLE-mail: utp [dot] agrifoodchainateconomie [dot] fgov [dot] be (utp[dot]agrifoodchain[at]economie[dot]fgov[dot]be)
BulharskoKomisia na ochranu hospodárskej súťažeE-mail: delovodstvoatcpc [dot] bg (delovodstvo[at]cpc[dot]bg)
ChorvátskoChorvátska agentúra pre hospodársku súťaž (Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja)E-mail: agencija [dot] ztnataztn [dot] gov [dot] hr (agencija[dot]ztn[at]aztn[dot]gov[dot]hr)
Tel.: +385 1 617 64 48
Fax: +385 1 617 64 50
CyprusOdbor poľnohospodárstva, ministerstvo poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a životného prostrediaE-mail: directoratda [dot] moa [dot] gov [dot] cy (director[at]da[dot]moa[dot]gov[dot]cy)
Tel.: +357 22 408 519
Fax: +357 22 781 425
ČeskoÚřad pro ochranu hospodářské soutěže

E-mail: postaatuohs [dot] cz (posta[at]uohs[dot]cz)
Tel.: +420 542 167 111

Medzinárodný odbor
Tel.: +420 542 167 795
Fax: +420 542 167 11

DánskoDánsky úrad pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľaE-mail: utpatkfst [dot] dk (utp[at]kfst[dot]dk)
Tel.: +45 4171 5000
EstónskoEstónsky úrad pre hospodársku súťažE-mail: infoatkonkurentsiamet [dot] ee (info[at]konkurentsiamet[dot]ee)
Tel.: +372 667 2400
FínskoFínsky ombudsman pre trh s potravinamiE-mail: etmvatetmv [dot] fi (etmv[at]etmv[dot]fi)
FrancúzskoGenerálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, ochranu spotrebiteľa a boj proti podvodom (DGCCRF)Kontakt: prostredníctvom kontaktného formulára na webovom sídle
Tel.: +33 (0) 1 44 87 17 17
NemeckoSpolkový úrad pre poľnohospodárstvo a výživu (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung – BLE)E-mail: utpatble [dot] de (utp[at]ble[dot]de)
Tel.: +49 228 6845-0
GréckoVýbor na boj proti nekalým obchodným praktikám – Ministerstvo rozvoja vidieka a potravín GréckaE-mail: apetropoulouatminagric [dot] gr (apetropoulou[at]minagric[dot]gr)
Tel.: +0302102124289
MaďarskoNEBIH (Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca)E-mail: tpfoatnebih [dot] gov [dot] hu (tpfo[at]nebih[dot]gov[dot]hu)
Tel.: +36-1-336-9000
ÍrskoOrgán na presadzovanie zákazu nekalých obchodných praktíkE-mail: utpatagrifoodregulator [dot] ie (utp[at]agrifoodregulator[dot]ie)
Tel.: +353 (0) 1 505 8607
TalianskoTalianske ministerstvo poľnohospodárskej, potravinovej a lesnej politiky – oddelenie ICQRFE-mail: icqrf [dot] capodipartimentoatpoliticheagricole [dot] it (icqrf[dot]capodipartimento[at]politicheagricole[dot]it)
Tel.: +39 06 4824047/+39 06 4884467
LotyšskoRada pre hospodársku súťaž Lotyšskej republikyE-mail: pastsatkp [dot] gov [dot] lv (pasts[at]kp[dot]gov[dot]lv)
Tel.: +371 6728 2865
LitvaAgentúra pre vidiecke podnikanie rozvoj trhov – verejná inštitúciaE-mail: infoatlitfood [dot] lt (info[at]litfood[dot]lt)
Tel.: +370 52 649035
LuxemburskoConseil de la concurrenceE-mail: infoatconcurrence [dot] public [dot] lu (info[at]concurrence[dot]public[dot]lu)
Tel.: +352 2478 4174
MaltaRada na predchádzanie nekalým obchodným praktikámE-mail: utpboard [dot] mafaatgov [dot] mt (utpboard[dot]mafa[at]gov[dot]mt)
HolandskoÚrad pre spotrebiteľov a trhy (ACM)E-mail: ACM-Postatacm [dot] nl (ACM-Post[at]acm[dot]nl)
Tel.: +31 70 7222 000
Fax: +31 70 7222 355
PoľskoUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Úrad na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľa)E-mail: uokikatuokik [dot] gov [dot] pl (uokik[at]uokik[dot]gov[dot]pl)
Tel.: + 48 22 55 60 800
PortugalskoAutoridade de Segurança Alimentar e EconómicaE-mail: correio [dot] asaeatasae [dot] pt (correio[dot]asae[at]asae[dot]pt)
Tel.: +351 217 983 600
Fax: +351 217 983 654
RumunskoConsiliul ConcurenteiE-mail: officeatconsiliulconcurentei [dot] ro (office[at]consiliulconcurentei[dot]ro)
SlovenskoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republikyE-mail: utps [dot] agrifoodatland [dot] gov [dot] sk (utps[dot]agrifood[at]land[dot]gov[dot]sk)
SlovinskoSlovinský úrad na ochranu hospodárskej súťažeE-mail: gp [dot] avkatgov [dot] si (gp[dot]avk[at]gov[dot]si)
Tel.: +386 1 478 3597
ŠpanielskoAgencia de Información y Control Alimentarios (AICA)E-mail: daicaatmapa [dot] es (daica[at]mapa[dot]es)
Tel.: +34-913478374
ŠvédskoŠvédsky orgán pre hospodársku súťažE-mail: konkurrensverketatkkv [dot] se (konkurrensverket[at]kkv[dot]se)
Tel.: +46 8 700 1600

Podnety

Táto smernica obsahuje opatrenia vrátane opatrení na ochranu sťažovateľov, ktorých cieľom je pomáhať slabším dodávateľom uplatňovať si svoje práva. Môžu si vybrať, ktorému orgánu presadzovania práva chcú podať sťažnosť: svojmu vnútroštátnemu orgánu alebo orgánu v krajine EÚ, v ktorej má odberateľ sídlo.

Hodnotenie smernice

S cieľom posúdiť účinnosť opatrení prijatých členskými štátmi bude koncom roka 2025 k dispozícii hodnotenie smernice EÚ 2019/633 na úrovni EÚ. Spoločné výskumné centrum (JRC) a Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka každoročne uskutočňujú prieskumy vo všetkých krajinách EÚ, aby mohli prispieť údajmi do tohto hodnotenia.

Výsledky z minuloročných prieskumov sú dostupné tu: výsledky prieskumov o nekalých obchodných praktikách.

Dokumenty

13. SEPTEMBRA 2023
Compliance assessment: explanatory documents, transposition and conformity checks
30. APRÍLA 2021
Brochure: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain
30. APRÍLA 2021
Factsheet: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain