Pregled
Novi model ostvarivanja politike temelj je nove zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) koja je stupila na snagu 1. siječnja 2023. Time je napravljen pomak prema snažnoj usmjerenosti na uspješnost i rezultate te ponovnom uravnoteženju odgovornosti između država članica EU-a i Komisije, uz zadržavanje pouzdanog sustava jamstva za rashode u okviru ZPP-a. U novom modelu ostvarivanja politike uzimaju se u obzir potrebe svake države članice EU-a i daje im se dovoljno prostora za oblikovanje poljoprivredne politike. Iako se u novom modelu ostvarivanja politike prepoznaju posebnosti država članica EU-a, njime se osiguravaju i njihove zajedničke značajke.
Strateški planovi u okviru ZPP-a
Novi model ostvarivanja politike temelji se na strateškim planovima država članica EU-a u okviru ZPP-a i njihovim sustavima upravljanja koji dobro funkcioniraju. Cilj je strateških planova u okviru ZPP-a da države članice EU-a osmišljavaju i usmjeravaju svoje intervencije kako bi odgovorile na posebne potrebe i pritom ostvaruju ciljeve na razini EU-a.
Uspješnost
Zahvaljujući novom modelu ostvarivanja politike ZPP je s modela koji se temelji na usklađenosti preusmjeren na model koji se temelji na uspješnosti s jednostavnijim pristupom kojim se utvrđuju ciljne vrijednosti za politiku u cjelini, a rezultati se nastoje postići uzimajući u obzir posebne potrebe pojedine zemlje.
Stoga je utvrđen manje detaljan skup pravila na razini EU-a, što je državama članicama EU-a omogućilo da pokušaju ostvariti zajedničke ciljeve EU-a putem vlastitih strateških planova u okviru ZPP-a koji bolje odgovaraju njihovim nacionalnim i regionalnim kontekstima.
U propisima o ZPP-u sad postoji zajednički skup pokazatelja u okviru uspješnosti, praćenja i evaluacije. Pokazatelji će se pratiti u godišnjim izvješćima o uspješnosti kako bi se procijenio napredak država članica EU-a u postizanju njihovih ciljnih vrijednosti i ciljeva ZPP-a.
U okviru godišnjeg poravnanja s obzirom na uspješnost Komisija će provjeravati jesu li rashodi država članica EU-a sukladni ostvarenim rezultatima, dok će se u višegodišnjoj perspektivi pratiti postignuća država članica EU-a u pogledu ključnih etapa i ciljnih vrijednosti za postizanje rezultata.
Ta usmjerenost na uspješnost politike uzet će se u obzir i u novom pristupu jamstvu. Budući da se propisima EU-a više neće definirati detaljna pravila o usklađenosti na razini korisnika, novi izvor jamstva za provedbu ZPP-a bit će uspješnost na nacionalnoj razini.
Prihvatljivost rashoda u prema strateškom planu u okviru ZPP-a ovisit će o sustavima upravljanja zemalja koji dobro funkcioniraju, uključujući poštovanje osnovnih zahtjeva EU-a i usklađivanje rashoda s odgovarajućim rezultatima.
Komisija ima na raspolaganju instrumente za zaštitu proračuna Unije u slučaju da se u području rashoda država članica EU-a ne ostvare odgovarajući rezultati ili ako sustavi upravljanja tih zemalja ne funkcioniraju pravilno.
Ako države članice EU-a ne budu uspješne, Komisija će putem akcijskih planova s njima blisko surađivati kako bi ponovno postale uspješne i kako bi se osiguralo da u okviru ZPP-a ostvare ciljeve na razini EU-a. Moguća je i suspenzija povrata iz proračuna Unije državi članici EU-a ako akcijski plan nije proveden ili ako je očito nedovoljan za to da se stanje popravi.
Što je novo?
U okviru novog modela ostvarivanja politike države članice EU-a mogu prilagoditi potporu poljoprivredi na temelju svojih potreba i potreba svojih poljoprivrednika kako bi ispunile ciljeve ZPP-a. Time se omogućuje i smanjenje složenosti i administrativnog opterećenja.
Novim modelom ostvarivanja ciljeva promiče se pojednostavnjenje jer se državama članicama EU-a omogućuje da oblikuju vlastite sustave kontrole i kazni.
Prethodni okvir ZPP-a temeljio se na detaljnim zahtjevima na razini EU-a, uz stroge kontrole, sankcije i revizije. Tadašnja pravila bila su vrlo preskriptivna, a primjenjivala su se sve do razine poljoprivrednih gospodarstava. Međutim, s obzirom na izrazito diversificirano poljoprivredno i klimatsko okruženje u EU-u, ni pristup odozgo prema dolje ni jedinstveni pristup za sve više nisu prikladni za postizanje željenih rezultata i dodane vrijednosti za EU.
U novom modelu ostvarivanja politike u propisima EU-a utvrđeni su osnovni parametri politike (ciljevi ZPP-a, općenite vrste intervencija, osnovni zahtjevi), a države članice EU-a snose veću odgovornost te će imati veću fleksibilnost u pogledu toga kako ostvaruju dogovorene ciljeve i ciljne vrijednosti.
Kako bi stvorile dodanu vrijednost i očuvale funkcionalno unutarnje poljoprivredno tržište, države članice EU-a rade u okviru strukturiranog postupka koji je utvrđen u strateškim planovima u okviru ZPP-a i koji bi obuhvaćao intervencije za izravna plaćanja, sektore i ruralni razvoj, čime bi se osigurala usklađenost politika. Stoga će se modelom ostvarenja ciljeva i dalje osiguravati ravnopravni uvjeti tako što će ZPP ostati zajednička politika i očuvat će se njegova dva stupa. Komisija će strateške planove u okviru ZPP-a odobriti kako bi se maksimalno povećao doprinos ZPP-a prioritetima i ciljevima EU-a te postizanju klimatskih i energetskih ciljeva država članica EU-a. To je važno kako bi se zadržao zajednički pristup ostvarivanju okolišnih i klimatskih ciljeva u svim državama članicama EU-a.
Pravna osnova
Pravni temelj za zajedničku poljoprivrednu politiku utvrđen je u Ugovoru o funkcioniranju Europske unije.
ZPP za razdoblje 2023. – 2027. obuhvaćen je trima uredbama koje se primjenjuju od 1. siječnja 2023.:
- Uredba (EU) 2021/2116 o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013 o financiranju i nadzoru ZPP-a i upravljanju njime,
- Uredba (EU) 2021/2115 o utvrđivanju pravila o potpori za nacionalne strateške planove u okviru ZPP-a i o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1305/2013 i 1307/2013,
- Uredba (EU) 2021/2117 o izmjeni Uredbe (EU) 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda, (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, (EU) br. 251/2014 o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označivanju i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla aromatiziranih proizvoda od vina i (EU) br. 228/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije.
Povezane poveznice
Pregled ciljeva, povijesti i postojećih pravila zajedničke poljoprivredne politike, potpore poljoprivrednicima EU-a i sigurnosti opskrbe hranom u Europi.
EU osigurava pravednu i djelotvornu isplatu financijskih sredstava dodijeljenih u okviru ZPP-a.