Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) je založená na troch základných cieľoch, prostredníctvom ktorých chce dosiahnuť udržateľný systém poľnohospodárstva v EÚ:
- hospodárska udržateľnosť,
- environmentálna udržateľnosť
- a sociálna udržateľnosť poľnohospodárskych podnikov.
Pri úsilí o dosiahnutie týchto troch cieľov podnikajú členské štáty EÚ celý rad cielených opatrení v záujme riešenia konkrétnych potrieb danej krajiny. V tejto súvislosti potom zostavujú vlastné strategické plány SPP. V rámci týchto plánov poskytujú krajiny EÚ podporu príjmu poľnohospodárom, zabezpečujú im pomoc pri prechode na udržateľnú výrobu a prispievajú k dosiahnutiu cieľov Európskej zelenej dohody.

SPP podporuje vidiecke komunity a umožňuje, aby poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo zohrávali dôležitú úlohu v prospech širšej spoločnosti.

Cieľom SPP je riešiť zmenu klímy, chrániť prírodné zdroje a posilniť biodiverzitu v EÚ.




Pravidlá a opatrenia na reguláciu a podporu digitalizácie poľnohospodárstva a vidieckych oblastí.
Vízia pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo
Vízia uznáva zásadnú úlohu poľnohospodárov v našom živote a jej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť a atraktívnosť agropotravinárskeho sektora.
Načrtávajú sa v ňom základné podmienky na zabezpečenie toho, aby toto odvetvie prosperovalo, inovovalo a naďalej prinášalo prospech spoločnosti v súčasnosti, budúcnosti a v roku 2040.

Hlavné témy
Cieľom SPP je chrániť biodiverzitu prostredníctvom udržateľných poľnohospodárskych postupov.
SPP zabezpečuje zodpovedné hospodárenie s pôdou, vodou a vzduchom v celej EÚ.
Táto misia bude zohrávať dôležitú úlohu pri prechode na zdravšiu pôdu v EÚ.
Súvisiace odkazy
Zvyšovanie udržateľnosti potravinového dodávateľského reťazca EÚ z farmy po stôl: v záujme spravodlivého, zdravého potravinového systému šetrného k životnému prostrediu.
V Dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti sa stanovujú okruhy opatrení, na ktoré sa treba zamerať, aby sa zlepšilo postavenie vidieckych oblastí EÚ, zvýšila ich prepojenosť a odolnosť a zabezpečila sa ich prosperita.
Podpora poľnohospodárskych postupov, ktoré prispievajú k plneniu cieľov EÚ v oblasti životného prostredia a klímy.
Ekologické poľnohospodárstvo je poľnohospodárska metóda, ktorej cieľom je vyrábať potraviny s použitím prírodných látok a procesov, ktoré majú obmedzený vplyv na životné prostredie.
