Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Negodīga tirdzniecības prakse pārtikas piegādes ķēdē

Eiropas Savienība nostiprina lauksaimnieku pozīcijas pārtikas piegādes ķēdē, vēršoties pret negodīgu tirdzniecības praksi.

Kas ir negodīga tirdzniecības prakse

Negodīga tirdzniecības prakse (NTP) ir tādi uzņēmumu darījumi ar uzņēmumiem, kas atšķiras no labas komercprakses un ir pretrunā labticībai un godprātībai darījumos. Pārtikas piegādes ķēdi negodīga tirdzniecības prakse skar tāpēc, ka spēku samērs starp maziem un lieliem dalībniekiem ir ļoti nevienāds. Bieži lauksaimniekiem un mazajiem pārtikas piegādes ķēdes dalībniekiem nepietiek spēju aizstāvēt savas intereses un tādējādi aizsargāties pret šādu praksi.

Tāpēc Eiropas Savienība nolēma uzlabot lauksaimnieku, kā arī mazo un vidējo piegādātāju aizsardzību un paredzēt obligātus noteikumus, kas aizliedz konkrētus negodīgas tirdzniecības prakses veidus.

Eiropas Parlaments un Padome 2019. gada 17. aprīlī pieņēma Direktīvu (ES) 2019/633 par negodīgu tirdzniecības praksi lauksaimniecības un pārtikas piegādes ķēdē. ES valstīm direktīva valsts tiesību aktos bija jātransponē līdz 2021. gada 1. maijam un jāsāk to piemērot sešus mēnešus vēlāk.

Tā ir daļa no plašākas pārvaldības programmas, kuras mērķis ir uzlabot pārtikas piegādes ķēdes efektivitāti un taisnīgumu un kura ietver arī ražotāju sadarbību un pasākumus tirgus pārredzamības uzlabošanai. Arī stratēģija “No lauka līdz galdam” palīdz uzlabot lauksaimnieku stāvokli pārtikas piegādes ķēdē.

Cīņa pret negodīgu tirdzniecības praksi

UTP

Lai uzlabotu lauksaimnieku, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu pozīcijas pārtikas piegādes ķēdē, ES ir pieņēmusi tiesību aktu, kas aizliedz 16 negodīgas tirdzniecības prakses veidus. Šajā direktīvā ir nošķirta “melnā” un “pelēkā” prakse. “Melnā” negodīgas tirdzniecības prakse ir aizliegta jebkādos apstākļos, bet “pelēkā” prakse ir atļauta, ja piegādātājs un pircējs par to iepriekš skaidri un nepārprotami vienojas.

Desmit “melnās” negodīgas tirdzniecības prakses veidi

  • Par ātrbojīgiem lauksaimniecības un pārtikas produktiem samaksāts vēlāk nekā 30 dienu laikā
  • Par citiem agropārtikas produktiem samaksāts vēlāk nekā 60 dienu laikā
  • Ātrbojīgu agropārtikas produktu pasūtījumi atcelti pēdējā brīdī
  • Pircējs izdarījis vienpusējas izmaiņas līgumā
  • Maksājumi nav saistīti ar konkrētu darījumu
  • Zaudējumu un bojājumu risks nodots piegādātājam
  • Pircējs atsakās rakstiski apstiprināt piegādes līgumu, neraugoties uz piegādātāja lūgumu
  • Pircējs ļaunprātīgi izmanto komercnoslēpumus
  • Pircējs veicis komerciālus pretpasākumus
  • Klientu sūdzību izskatīšanas izmaksu segšana tiek uzlikta piegādātājam

Seši “pelēkās” negodīgas tirdzniecības prakses veidi

Pieļaujami tikai tad, ja par tiem iepriekš skaidri un nepārprotami panākta vienošanās.

  • Nepārdotās preces tiek atdotas atpakaļ
  • Piegādātājs maksā par glabāšanu, izvietošanu vai iekļaušanu sortimentā
  • Piegādātājs maksā par noieta veicināšanu
  • Piegādātājs maksā par tirgvedību
  • Piegādātājs maksā par reklāmu
  • Piegādātājs maksā par pircēja personālu, kas iekārto telpas

Direktīva nodrošina noteikumu par negodīgu tirdzniecības praksi minimālo saskaņošanu visās ES valstīs. Saskaņošana nodrošinās vienlīdzīgus konkurences apstākļus attiecībā uz tiem prakses veidiem, kas atzīti par visproblemātiskākajiem.

Direktīvas galvenie noteikumi

Vājāku piegādātāju aizsardzība pret spēcīgākiem pircējiem

Direktīva aizsargā vājākus piegādātājus pret spēcīgākiem pircējiem, aptverot visus lauksaimniecības un pārtikas produktu piegādātājus, kuru apgrozījums ir līdz 350 miljoniem EUR, un paredzot diferencētu aizsardzības līmeni tiem, kuru apgrozījums ir mazāks par šo robežvērtību. Tas attiecas uz lauksaimniekiem, ražotāju organizācijām un izplatītājiem, kuru apgrozījums ir mazāks par šo robežvērtību. Tas attiecas arī uz piegādātājiem un pircējiem ārpus ES, ja viena no pusēm atrodas ES.

Transponēšana valstu tiesību aktos

Transponējot direktīvu savos tiesību aktos, ES valstis varēja izvēlēties rīkoties stingrāk, nekā noteikts direktīvā, un pārsniegt direktīvas darbības jomu. Taču tās nedrīkstēja sniegt mazāku aizsardzību, nekā paredzēts direktīvā.

Komisija 2021. gada oktobrī publicēja starpposma ziņojumu par direktīvas transponēšanas un īstenošanas stāvokli. Līdz 2022. gada decembrim direktīvu savos tiesību aktos bija transponējušas visas ES dalībvalstis. Atjaunināts ziņojums un saistīts dienestu darba dokuments, kas publicēts 2024. gada aprīlī, tagad sniedz ieskatu visu 27 dalībvalstu veiktajā izvēlē attiecībā uz transponēšanu.

Izpildiestādes

Katra ES valsts ir norīkojusi kompetentu iestādi šo noteikumu izpildes panākšanai. Šīm iestādēm ir jābūt pilnvarotām gan sākt izmeklēšanu, gan sodīt tirgus dalībniekus, kas pārkāpj noteikumus.

ValstsIzpildiestādeKontaktinformācija
AustrijaDas Fairness-BüroE-pasta adrese: officeatfairness-buero [dot] gv [dot] at (office[at]fairness-buero[dot]gv[dot]at)
Tālrunis: +43 1 928 1654
BundeswettbewerbsbehördeE-pasta adrese: wettbewerbatbwb [dot] gv [dot] at (wettbewerb[at]bwb[dot]gv[dot]at)
Tālrunis: +43 1 245 08-0
BeļģijaEkonomikas federālā valsts dienesta Ekonomikas inspekcijas ģenerāldirektorāts — FR / NLE-pasta adrese: utp [dot] agrifoodchainateconomie [dot] fgov [dot] be (utp[dot]agrifoodchain[at]economie[dot]fgov[dot]be)
BulgārijaKonkurences aizsardzības komisijaE-pasta adrese: delovodstvoatcpc [dot] bg (delovodstvo[at]cpc[dot]bg)
HorvātijaHorvātijas Konkurences aģentūra (Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja)E-pasta adrese: agencija [dot] ztnataztn [dot] gov [dot] hr (agencija[dot]ztn[at]aztn[dot]gov[dot]hr)
Tālrunis: +385 1 617 64 48
Fakss: +385 1 617 64 50
KipraLauksaimniecības, lauku attīstības un vides ministrijas Lauksaimniecības departamentsE-pasta adrese: directoratda [dot] moa [dot] gov [dot] cy (director[at]da[dot]moa[dot]gov[dot]cy)
Tālrunis: +357 22 408 519
Fax: +357 22 781 425
ČehijaKonkurences aizsardzības birojs

E-pasta adrese: postaatuohs [dot] cz (posta[at]uohs[dot]cz)
Tālrunis: +420 542 167 111

Starptautisko jautājumu birojs
Tālrunis: +420 542 167 795
Fakss: +420 542 167 11

DānijaDānijas Konkurences un patērētāju iestādeE-pasta adrese: utpatkfst [dot] dk (utp[at]kfst[dot]dk)
Tālrunis: +45 4171 5000
IgaunijaIgaunijas Konkurences iestādeE-pasta adrese: infoatkonkurentsiamet [dot] ee (info[at]konkurentsiamet[dot]ee)
Tālrunis: +372 667 2400
SomijaSomijas Pārtikas tirgus ombudsE-pasta adrese: etmvatetmv [dot] fi (etmv[at]etmv[dot]fi)
FrancijaKonkurences, patērētāju lietu un krāpniecības kontroles ģenerāldirektorāts (DGCCRF)Kontakti: izmantojot saziņas veidlapu tīmekļa vietnē
Tālrunis: +33 (0) 1 44 87 17 17
VācijaFederālais lauksaimniecības un pārtikas birojs (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung — BLE)E-pasta adrese: utpatble [dot] de (utp[at]ble[dot]de)
Tālrunis: +49 228 6845-0
GrieķijaGrieķijas Lauku attīstības un pārtikas ministrijas Negodīgas tirdzniecības prakses apkarošanas komitejaE-pasta adrese: apetropoulouatminagric [dot] gr (apetropoulou[at]minagric[dot]gr)
Tālrunis: +0302102124289
UngārijaNEBIH (Valsts pārtikas aprites drošuma birojs)E-pasta adrese: tpfoatnebih [dot] gov [dot] hu (tpfo[at]nebih[dot]gov[dot]hu)
Tālrunis: +36-1-336-9000
ĪrijaNegodīgas tirdzniecības prakses (UTP) izpildiestādeE-pasta adrese: utpatagrifoodregulator [dot] ie (utp[at]agrifoodregulator[dot]ie)
Tālrunis: +353 (0) 1 505 8607
ItālijaItālijas Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas (ICQRF) departamentsE-pasta adrese: icqrf [dot] capodipartimentoatpoliticheagricole [dot] it (icqrf[dot]capodipartimento[at]politicheagricole[dot]it)
Tālrunis: +39 06 4824047 / +39 06 4884467
LatvijaLatvijas Konkurences padomeE-pasta adrese: pastsatkp [dot] gov [dot] lv (pasts[at]kp[dot]gov[dot]lv)
Tālrunis: +371 6728 2865
LietuvaLauku uzņēmējdarbības un tirgu attīstības aģentūra, valsts iestādeE-pasta adrese: infoatlitfood [dot] lt (info[at]litfood[dot]lt)
Tālrunis: +370 52 649035
LuksemburgaConseil de la concurrenceE-pasta adrese: infoatconcurrence [dot] public [dot] lu (info[at]concurrence[dot]public[dot]lu)
Tālrunis: +352 2478 4174
MaltaNegodīgas tirdzniecības prakses padomeE-pasta adrese: utpboard [dot] mafaatgov [dot] mt (utpboard[dot]mafa[at]gov[dot]mt)
NīderlandePatērētāju un tirgu iestāde (ACM)E-pasta adrese: ACM-Postatacm [dot] nl (ACM-Post[at]acm[dot]nl)
Tālrunis: +31 70 7222 000
Fakss: +31 70 7222 355
PolijaUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Konkurences un patērētāju tiesību aizsardzības birojs)E-pasta adrese: uokikatuokik [dot] gov [dot] pl (uokik[at]uokik[dot]gov[dot]pl)
Tālrunis: + 48 22 55 60 800
PortugāleAutoridade de Segurança Alimentar e EconómicaE-pasta adrese: correio [dot] asaeatasae [dot] pt (correio[dot]asae[at]asae[dot]pt)
Tālrunis: +351 217 983 600
Fakss: +351 217 983 654
RumānijaConsiliul ConcurenteiE-pasta adrese: officeatconsiliulconcurentei [dot] ro (office[at]consiliulconcurentei[dot]ro)
SlovākijaSlovākijas Republikas Lauksaimniecības un lauku attīstības ministrijaE-pasta adrese: utps [dot] agrifoodatland [dot] gov [dot] sk (utps[dot]agrifood[at]land[dot]gov[dot]sk)
SlovēnijaSlovēnijas Konkurences aizsardzības aģentūraE-pasta adrese: gp [dot] avkatgov [dot] si (gp[dot]avk[at]gov[dot]si)
Tālrunis: +386 1 478 3597
SpānijaAgencia de Información y Control Alimentarios (AICA)E-pasta adrese: daicaatmapa [dot] es (daica[at]mapa[dot]es)
Tālrunis: +34-913478374
ZviedrijaZviedrijas Konkurences iestādeE-pasta adrese: konkurrensverketatkkv [dot] se (konkurrensverket[at]kkv[dot]se)
Tālrunis: +46 8 700 1600

Sūdzības

Direktīvā ir ietverti tādi pasākumi kā sūdzību iesniedzēju aizsardzība, un mērķis ir palīdzēt vājākiem piegādātājiem īstenot savas tiesības. Tie var izvēlēties, kurai izpildiestādei iesniegt sūdzību: savas valsts iestādei vai tās ES valsts iestādei, kurā atrodas pircējs.

Direktīvas izvērtēšana

Lai novērtētu dalībvalstu veikto pasākumu iedarbīgumu, līdz 2025. gada beigām tiks sagatavots Direktīvas (ES) 2019/633 ES līmeņa izvērtējums. Lai iegūtu informāciju šā izvērtējuma vajadzībām, Kopīgais pētniecības centrs (JRC) un Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts veic ikgadējus apsekojumus visās ES valstīs.

Iepriekšējo gadu apsekojumu rezultāti ir pieejami šeit: UTP apsekojumu rezultāti.

Dokumenti

2023. GADA 13. SEPTEMBRIS
Compliance assessment: explanatory documents, transposition and conformity checks
2021. GADA 30. APRĪLIS
Brochure: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain
2021. GADA 30. APRĪLIS
Factsheet: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain