
2021 m. kovo mėn. priimtame Ekologinės gamybos plėtros veiksmų plane laikomasi požiūrio, kad tam, kad būtų paskatų plėtoti ekologinę gamybą, turėtų didėti ekologiškų produktų vartojimo paklausa. Todėl, be kita ko, reikia didinti visuomenės informuotumą apie ekologinės gamybos ypatumus ir naudą.
Šiuo tikslu Veiksmų plane numatoma kasmet teikti apdovanojimus, kuriais būtų pripažįstami laimėjimai ekologinės vertės kūrimo grandinėje.
Žiūrėkite visą 2022 m. rugsėjo 23 d. Briuselyje įvykusios pirmosios ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų ceremonijos įrašą. Tai tik vienas iš daugelio įvairių ES ekologiškų produktų dienos renginių.
Susipažinkite su nugalėtojais
ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimai – tai 8 apdovanojimai, skiriami 7 skirtingose kategorijose. Jais išreiškiamas pripažinimas skirtingiems ekologinės gamybos vertės grandinės subjektams, parengusiems puikų novatorišką tvarų ir įkvepiantį projektą, suteikiantį realią pridėtinę vertę ekologinei gamybai ir vartojimui. Šie apdovanojimai yra nefinansiniai.
Apdovanojimų ceremonija buvo surengta 2022 m. rugsėjo 23-ąją – ES ekologiškų produktų dieną. Nugalėtojai apdovanojimų atsiimti buvo pakviesti į Briuselyje vykusį renginį. Prie šio renginio prisidėjo Europos Komisijos, Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto, Regionų komiteto, COPA-COGECA ir „IFOAM Organics Europe“ atstovai. Pateikdami geriausios praktikos pavyzdžių, nugalėtojai galėjo savo projektus pristatyti plačiajai visuomenei.

Award categories and awards
The EU organic awards scheme comprises 7 categories and 8 individual awards. They acknowledge different actors along the organic value chain, which developed an excellent, innovative, sustainable and inspiring project producing real added value for organic production and consumption.
The objective of this award is to reward a farmer (one female and one male). This award is organised by COPA-COGECA and IFOAM Organics Europe.
The objective of this award is to reward a region. This award is organised by the European Committee of the Regions.
The objective of this award is to reward a city. This award is organised by European Committee of the Regions.
The objective of this award is to reward a “bio district”. This award is organised by the European Committee of the Regions.
The objective of this award is to reward a Small and Medium-sized Enterprise (SME) processing organic products. This award is organised by the European Economic and Social Committee.
The objective of this award is to reward an SME food retailer selling organic products. This award is organised by the European Economic and Social Committee.
The objective of this award is to reward an SME restaurant/food service restaurant (standalone or part of a hotel) and/or food service (caterer or canteen) proposing organic certified references in their menu. This award is organised by the European Economic and Social Committee.
These awards are non-financial and will be handed on or around 23 September, which is EU Organic Day. For the second edition, the award ceremony will take place on 25 September 2023.
Kodėl svarbu dalyvauti?
Norite prisidėti prie didesnio visuomenės informuotumo apie ekologinę gamybą ES? Norite prisidėti prie didesnio ekologiškų produktų įperkamumo ir (arba) prieinamumo ES? Esate parengę ir įgyvendinę, o gal šiuo metu įgyvendinate atitinkamą puikų novatorišką tvarų ir atkartojamą projektą? Norite, kad apie šį projektą sužinotų daugiau žmonių?
Jei bent į vieną iš šių klausimų atsakėte „taip“, vertėtų svarstyti pateikti paraišką kitų metų ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimams. Jei laimėsite, gausite nefinansinį savo projekto pripažinimo apdovanojimą ir sulauksite didesnio visuomenės dėmesio. Tad nesvarbu, ar esate:
- ekologiniu ūkininkavimu besiverčiantis ūkininkas;
- miestas ar regionas, tiekiantis ekologišką maistą pacientams ar moksleiviams arba kitaip skatinantis ekologinę gamybą ar
- ekologiško maisto grandinėje dalyvaujanti įmonė, taikanti unikalius metodus,
– kviečiame pateikti paraišką skirti ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimą.
Paraiškų teikimas
2022 m. ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų paraiškų teikėjų buvo paprašyta:
- susipažinti su skirtingais šios svetainės skirsniais, ypač dėl tinkamumo ir atrankos kriterijų;
- pasirinkti pageidaujamą apdovanojimo kategoriją;
- paraiškas pateikti internetu nuo 2022 m. kovo 25 d. iki birželio 8 d.;
- atsakyti į uždarus orientacinius klausimus, kai kurie iš jų susiję su keturiais ekologinės gamybos principais ir tvarumo ramsčiais, kad vertinimo komisija gautų daugiau informacijos apie pareiškėjus.
Organizatoriai, atrankos kriterijai, finalininkai
Šiame skyriuje rasite informacijos apie 2022 m. ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų skyrimo procedūrą.
ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimus drauge organizuoja Europos Komisija, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, Europos regionų komitetas, COPA-COGECA ir „IFOAM Organics Europe“.
Vertinimo komisiją, kuri priima sprendimą dėl galutinių nugalėtojų, sudarė atstovai iš:
- Europos Komisijos,
- Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto,
- Europos regionų komiteto,
- COPA-COGECA,
- „IFOAM Organics Europe“,
- Europos Parlamento ir
- Europos Sąjungos Tarybos.
Application, selection criteria
Application process
Applicants for the 2023 EU organic awards are asked to:
- read the different sections of this website, in particular the eligibility criteria and the selection criteria;
- choose the award category they wished to enter;
- apply online from 25 March until 14 May 2023;
- provide answers to closed guiding questions (some relating to the four principles of organic and the sustainability pillars), to help the jury to obtain more information about the applicants.
Paraiškas gali teikti visi ekologinės vertės kūrimo grandinėje dalyvaujantys subjektai ar institucijos, parengę dėmesio vertą projektą, kuriuo prisidedama prie didesnio ekologinių produktų įperkamumo ir (arba) prieinamumo ES. Projekto vykdytojai turi būti įsisteigę arba gyventi ES. Paraiškos turi būti teikiamos viena iš oficialiųjų ES kalbų, o projektai turi būti vykdomi ES.
ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų paraiškos turi atitikti šiuos tinkamumo kriterijus:
a) paraiškos buvo pateiktos 2022 m. kovo 25 d. – birželio 8 d. iki 23:59:59 val. (Vidurio Europos vasaros laiku);
b) paraiška turi būti parengta viena iš oficialiųjų ES kalbų;
c) pareiškėjai turi būti juridiniai arba fiziniai asmenys, įsisteigę arba gyvenantys vienoje iš 27 ES valstybių narių;
d) pateikiamas projektas turi būti vykdomas ES ir jame turi būti aiškiai nurodyta viena iš septynių 2022 m. apdovanojimų kategorijų / vienas iš aštuonių apdovanojimų. Tas pats projektas negali būti teikiamas dėl kelių apdovanojimų kategorijų / apdovanojimų. Vienas paraiškos teikėjas gali prašyti skirti tik vieną apdovanojimą. Dėl vieno apdovanojimo galima teikti ne daugiau kaip vieną paraišką;
e) projektas turėtų būti arba jau įgyvendintas iki galo, arba tiek, kad vertinimo komisija galėtų jį įvertinti (t. y., fizinio jo įgyvendinimo pažanga turėtų būti pakankamai didelė, kad būtų galima matyti, kiek pasiekti tikslai);
f) konkretūs kiekvienos apdovanojimų kategorijos tinkamumo kriterijai:
- geriausia ekologiniu ūkininkavimu besiverčianti ūkininkė ir geriausias ekologiniu ūkininkavimu besiverčiantis ūkininkas – sertifikuotas pagal Reglamentą (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo;
- geriausias ekologiškas regionas – specialių tinkamumo kriterijų nėra;
- geriausias ekologiškas miestas – specialių tinkamumo kriterijų nėra;
- geriausias ekologiją puoselėjantis regionas – ekologiją puoselėjantis regionas apibrėžiamas kaip geografinė vietovė, kurioje ūkininkai, visuomenė, turizmo veiklos vykdytojai, asociacijos ir valdžios institucijos sudaro susitarimą dėl tvaraus vietos išteklių valdymo vadovaujantis ekologiniais principais ir metodais;
- geriausia ekologiška MVĮ – įmonė, sertifikuota pagal Reglamentą (ES) 2018/848, atitinkanti MVĮ apibrėžtį (įmonė, kurioje dirba mažiau kaip 250 darbuotojų ir kurios metinė apyvarta neviršija 50 mln. EUR ir (arba) bendras metinis balansas neviršija 43 mln. EUR) ir kurios gamyba (ekologiški produktai ar perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktai) yra 100 proc. ekologinė;
- geriausias ekologiškų maisto produktų mažmenininkas – įmonė, sertifikuota pagal Reglamentą (ES) 2018/848 ir prekiaujanti tik ekologiškomis sertifikuotomis prekėmis (ekologiškais produktai ar perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktais, išskyrus ne maisto produktus arba maisto produktus, kurių ekologiškų nebūna);
- geriausias ekologiškas restoranas – restoranas, kuris, kai tai įmanoma, siūlo tik ekologiškus sertifikuotus produktus (ekologiškus produktus ar perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktus, pagal Reglamentą (ES) 2018/848).
ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų vertinimo komisija visas reikalavimus atitinkančias paraiškas vertins pagal toliau nurodytus horizontaliuosius apdovanojimų skyrimo kriterijus.
- Kokybė. Apdovanojimo gavėjas turi būti parengęs puikią iniciatyvą, suteikiančią tikrą pridėtinę vertę ekologinei gamybai. Tai reiškia gerus projekto rezultatus ir poveikį atsižvelgiant į jo pradinius tikslus. Turi būti matomas projektų poveikis atitinkamoje vietovėje ir teritorijoje ir jų rezultatai, atsižvelgiant į pradžioje nustatytus tikslus.
- Projekto novatoriškumas pasirinktoje apdovanojimų kategorijoje. Tai neturėtų būti įprastinės veiklos projektai – juose turėtų atsispindėti nauji požiūriai, būti taikomi nauji organizaciniai metodai arba jais turėtų būti siekiama naujų (arba gerokai) geresnių ekologinės gamybos rezultatų. Kiekvienos kategorijos novatoriškumo vertinimo kriterijai išsamiau aprašyti specialiame jai skirtame skirsnyje.
- Projekto tvarumo ramsčiai (aplinkos, socialinis ir ekonominis). Reikia parodyti, kad projektai yra tvarūs ir kokios jų perspektyvos būti savarankiška iniciatyva arba projektu.
- Projekto perkeliamumas ir galimybė jį pakartoti bet kur ES. Reikia parodyti, kad projektas yra gerosios praktikos pavyzdys platesniame (ES) kontekste ir kad jis įkvepia arba gali įkvėpti veikti kitose vietose. Taip pat turėtų būti parodyti geri būdai skleisti informaciją apie projekto tikslus ir rezultatus.
Organisers
The EU organic awards are jointly organised by the European Commission, the European Economic and Social Committee, the European Committee of the Region, COPA-COGECA and IFOAM Organics Europe.
The jury deciding on the final winners comprised representatives of:
- The European Commission,
- The European Economic and Social Committee,
- The European Committee of the Regions,
- COPA-COGECA,
- IFOAM Organics Europe,
- The European Parliament and
- The Council of the European Union.
Tvarkaraštis
- 2022 m. kovo 25 d.
Paraiškų dėl apdovanojimų teikimo laikotarpio pradžia
- 2022 m. birželio 8 d.
Paraiškų dėl apdovanojimų teikimo laikotarpio pabaiga – 2022 m. birželio 8 d. (23:59:59 val.Vidurio Europos vasaros laiku)
- 2022 m. rugsėjo mėn.
Sprendimas dėl apdovanojimų
- 2022 m. rugsėjo 23 d.
Apdovanojimų ceremonija
Meet the winners of the 2022 edition
The awards ceremony was organised on the EU Organic day on 23 September 2022. The winners were invited to an event in Brussels to collect their awards. This event involved representatives of the European Commission, the European Parliament, the Council of the European Union, the European Economic and Social Committee, the Committee of the Regions, COPA-COGECA and IFOAM Organics Europe. Providing examples of best practices, the winners were able to explain their project to a broader public.
Watch the full recording of the inaugural EU organic awards ceremony that took place in Brussels, as one of a range of activities and events to mark EU organic day.
The Commission unveiled the eight winners of the first ever EU organic awards to celebrate excellence and innovation along the European organic value chain.
Kas yra ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimai?
Augant ekologinio ūkininkavimo, akvakultūros ir maisto gamybos apimtims, naudojama mažiau cheminių trąšų, pesticidų ir antimikrobinių medžiagų, daromas teigiamas poveikis mūsų klimatui, aplinkai, biologinei įvairovei ir gyvūnų gerovei. Taigi ekologinė gamyba atlieka labai svarbų vaidmenį siekiant Europos žaliojo kurso, strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijos tikslų. Dėl to Komisija iškėlė tikslą iki 2030 m. pasiekti, kad 25 proc. ES žemės ūkio paskirties žemės būtų ūkininkaujama ekologiškai ir gerokai padidėtų ekologinės akvakultūros mastas.
Komisija 2021 m. kovo mėn. priėmė Ekologinės gamybos plėtros veiksmų planą, kuriame numatyta kasmet skirti apdovanojimus. Šiais apdovanojimais siekiama įvertinti geriausius ir novatoriškiausius ekologinės gamybos subjektus, prisidedančius prie žemės ūkio poveikio aplinkai ir klimatui mažinimo.
Ekologinis ūkininkavimas, akvakultūra ir maistas ES
Reglamento (ES) 2018/848 1 konstatuojamoje dalyje nurodyta, kad „ekologinė gamyba yra bendra ūkio valdymo ir maisto gamybos sistema, kurioje derinama geriausia aplinkos ir klimato srities praktika, didelė biologinė įvairovė, gamtos išteklių išsaugojimas ir aukštų gyvūnų gerovės standartų bei aukštų gamybos standartų taikymas, atsižvelgiant į vis daugėjančių vartotojų paklausą produktams, pagamintiems naudojant natūralias medžiagas ir procesus“.
Ekologinės gamybos mastas ES didėja. 2019 m. 8,5 proc. ES žemės ūkio paskirties žemės buvo taikoma ekologinio ūkininkavimo sistema. Tai sudarė 13,8 mln. hektarų, taigi 45,8 proc. daugiau negu 2012 m., kai tokia sistema buvo taikoma 9,5 mln. hektarų. Remiantis „Eurostato“ ekologinio ūkininkavimo statistiniais duomenimis, tarp šalių, kuriose yra daugiausia ES žemės ūkio paskirties žemės, kurioje ūkininkaujama ekologiškai, paminėtina Ispanija (2,4 mlrd. ha, 17,4 proc. ES dalis), Prancūzija (2,2 mlrd. ha, 16,2 proc. ES dalis), Italija (2,0 mlrd. ha, 14,5 proc. dalis) ir Vokietija (1,3 mlrd. ha, 9,4 proc. ES dalis).
Visoje vertės grandinėje ES veiklą vykdė beveik 344 000 ekologiškų produktų gamintojų ir daugiau kaip 78 000 ekologiškų produktų perdirbėjų. Ekologiniu ūkininkavimu besiverčiantys ūkininkai gauna naudą dėl geresnių ekologiškų produktų kainų rinkoje bei dėl galutinių vartotojų sparčiai augančios ekologiškų produktų paklausos. 2019 m. ES rinkos dalis pasaulinėje rinkoje (106,4 mlrd. EUR) sudarė 38,8 mlrd. EUR; ji užėmė antrą vietą po JAV rinkos, kuri sudarė 48,2 mlrd. FIBL statistiniais duomenimis, didžiosios rinkos ES yra Vokietija (12,0 mlrd. EUR) ir Prancūzija (11,3 mlrd. EUR).
FIBL duomenimis, vieno vartotojo išlaidos ekologiškiems produktams didžiausios Danijoje (344 EUR, tai sudaro 12 proc. sumos, išleidžiamos maisto produktams) ir Liuksemburge (264 EUR, 8 proc. maisto produktams išleidžiamos sumos).
Vartotojų informuotumas apie ES ekologinės gamybos logotipą didėja. 2020 m. šį logotipą atpažino 56 proc. „Eurobarometro“ apklausos respondentų (palyginti su 27 proc. 2017 m.). 80 proc. apklausos dalyvių mano, kad ekologiški produktai labiau tausoja aplinką, juos gaminant laikomasi aukštesnių gyvūnų gerovės standartų.
Dokumentai
- Parsisiųsdintiбългарски(683.03 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiespañol(663.02 KB - PDF)
- Parsisiųsdintičeština(672.33 KB - PDF)
- Parsisiųsdintidansk(568.3 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiDeutsch(571.21 KB - PDF)
- Parsisiųsdintieesti(557.55 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiελληνικά(667.01 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiEnglish(669.75 KB - PDF)
- Parsisiųsdintifrançais(669.45 KB - PDF)
- Parsisiųsdintihrvatski(569.1 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiitaliano(657.51 KB - PDF)
- Parsisiųsdintilatviešu(568.18 KB - PDF)
- Parsisiųsdintimagyar(672.24 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiMalti(680.09 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiNederlands(665.64 KB - PDF)
- Parsisiųsdintipolski(674.8 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiportuguês(668.78 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiromână(565.61 KB - PDF)
- Parsisiųsdintislovenčina(675.57 KB - PDF)
- Parsisiųsdintislovenščina(565.16 KB - PDF)
- Parsisiųsdintisuomi(553.11 KB - PDF)
- Parsisiųsdintisvenska(664.93 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiбългарски(704.22 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiespañol(690.21 KB - PDF)
- Parsisiųsdintičeština(701.9 KB - PDF)
- Parsisiųsdintidansk(695.78 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiDeutsch(603.59 KB - PDF)
- Parsisiųsdintieesti(584.48 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiελληνικά(690.53 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiEnglish(693.64 KB - PDF)
- Parsisiųsdintifrançais(697.68 KB - PDF)
- Parsisiųsdintihrvatski(598.33 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiitaliano(583.42 KB - PDF)
- Parsisiųsdintilatviešu(577.67 KB - PDF)
- Parsisiųsdintimagyar(719.38 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiMalti(711.22 KB - PDF)
- ParsisiųsdintiNederlands(697.48 KB - PDF)
- Parsisiųsdintipolski(711.06 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiportuguês(695.6 KB - PDF)
- Parsisiųsdintiromână(595.51 KB - PDF)
- Parsisiųsdintislovenčina(706.51 KB - PDF)
- Parsisiųsdintislovenščina(592.86 KB - PDF)
- Parsisiųsdintisuomi(576.44 KB - PDF)
- Parsisiųsdintisvenska(692.71 KB - PDF)
Susijusios nuorodos
Ekologinis ūkininkavimas
Ekologinio ūkininkavimo taisyklės, politika, ekologinės gamybos sertifikatai, parama ir kriterijai.
Glaustai apie ekologinį ūkininkavimą
Glaustai apie ES ekologinę politiką, ekologinės gamybos logotipą, ekologinei gamybai taikomus teisės aktus. Taip pat dažnai užduodami klausimai.
Organic action plan
This plan will drive investment and innovation in organic farming and boost demand for organic food. It includes the launch of the EU organic awards.