Nepoštene trgovačke prakse - Europska komisija
Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom

Europska unija jača položaj poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom i bori se protiv nepoštenih trgovačkih praksi.

Što su nepoštene trgovačke prakse

Nepoštene trgovačke prakse poslovne su prakse koje odstupaju od dobrog poslovnog ponašanja i protivne su načelima dobre vjere i poštenog poslovanja. Lanac opskrbe hranom osjetljiv je na nepoštene trgovačke prakse zbog velikih neravnoteža između malih i velikih gospodarskih subjekata. Poljoprivrednici i mali gospodarski subjekti u lancu opskrbe hranom često nemaju dovoljnu pregovaračku moć da se obrane od tih praksi.

Europska unija stoga je odlučila poboljšati zaštitu poljoprivrednika, ali i malih i srednjih dobavljača, te propisati obvezna pravila kojima se zabranjuju određene nepoštene trgovačke prakse.

Europski parlament i Vijeće 17. travnja 2019. donijeli su Direktivu EU 2019/633 o nepoštenim trgovačkim praksama u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima. Države članice EU-a tu su direktivu morale prenijeti u nacionalno zakonodavstvo do 1. svibnja 2021. i početi je primjenjivati šest mjeseci kasnije.

To je dio šireg plana upravljanja, čiji je cilj postizanje učinkovitijeg i pravednijeg lanca opskrbe hranom koji uključuje i suradnju proizvođača i mjere za povećanje transparentnosti tržišta.

Suzbijanje nepoštenih trgovačkih praksi

UTP

Radi poboljšanja položaja poljoprivrednika te malih i srednjih poduzetnika u lancu opskrbe hranom Unija je donijela propise kojima se zabranjuje 16 nepoštenih trgovačkih praksi. U toj se direktivi razlikuju „crne” i „sive” prakse. Crne nepoštene trgovačke prakse zabranjene su bez obzira na okolnosti, ali siva praksa dopuštena je ako se dobavljač i kupac o njima unaprijed jasno i nedvosmisleno dogovore.

Deset crnih nepoštenih trgovačkih praksi

  • Plaćanja za pokvarljive poljoprivredne i prehrambene proizvode nakon više od 30 dana
  • Plaćanja za ostale poljoprivredne i prehrambene proizvode nakon više od 60 dana
  • Kratak rok za otkazivanje narudžbi pokvarljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
  • Kupac jednostrano mijenja ugovor
  • Plaćanja koja nisu povezana s određenom transakcijom
  • Prijenos rizika od gubitka i propadanja na dobavljača
  • Kupac unatoč zahtjevu dobavljača odbija pisane potvrde ugovora o opskrbi
  • Kupac zloupotrebljava poslovne tajne dobavljača
  • Komercijalna odmazda kupca
  • Prijenos troškova ispitivanja pritužbi potrošača na dobavljača

Šest sivih nepoštenih trgovačkih praksi

One su dopuštene samo ako su unaprijed dogovorene na jasan i nedvosmislen način.

  • Povrat neprodanih proizvoda
  • Dobavljač plaća za skladištenje, izlaganje i uvrštavanje u ponudu
  • Dobavljač plaća za promidžbu
  • Dobavljač plaća za marketing
  • Dobavljač plaća za oglašavanje
  • Dobavljač plaća za osoblje kupca koje oprema prostor

Direktivom se predviđa minimalno usklađivanje u pogledu nepoštenih trgovačkih praksi u svim državama članicama EU-a. Time će se osigurati jednaki uvjeti kad je riječ o praksama koje su utvrđene kao najproblematičnije.

Glavna pravila Direktive

Zaštita slabijih dobavljača od snažnijih kupaca

Direktivom se predviđa zaštita slabijih dobavljača od snažnijih kupaca, što uključuje sve dobavljače poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s prometom do 350 milijuna EUR, uz različite razine zaštite koje su predviđene ispod tog praga. To se odnosi na poljoprivrednike, organizacije proizvođača i distributere ispod praga. To se odnosi i na dobavljače i kupce izvan EU-a, pod uvjetom da se jedna od stranaka nalazi unutar EU-a.

Prenošenje u nacionalno zakonodavstvo

Pri prenošenju Direktive u nacionalno zakonodavstvo države članice EU-a mogle bi odlučiti da budu strože od Direktive i idu iznad njezina područja primjene. Međutim, ne bi mogle pružiti manju zaštitu od one predviđene Direktivom.

Komisija je u listopadu 2021.objavila privremeno izvješće o stanju u pogledu prenošenja i provedbe Direktive. Sve države članice prenijele su tu Direktivu u nacionalne propise do prosinca 2022. Ažurirano izvješće i povezani radni dokument službi, objavljeni u travnju 2024., sada pružaju uvid u odluke o prenošenju u svih 27 država članica.

Provedbena tijela

Svaka država članica EU-a odredila je nadležno tijelo za provedbu tih pravila. Ta tijela moraju imati ovlasti za pokretanje istraga i izricanje kazni gospodarskim subjektima koji krše pravila.

Pritužbe

Direktiva sadržava mjere, uključujući zaštitu podnositeljâ pritužbi, kako bi se slabijim dobavljačima pomoglo da ostvare svoja prava. Mogu odabrati provedbeno tijelo kojem žele podnijeti pritužbu: nacionalno tijelo ili tijelo države članice EU-a u kojoj se nalazi kupac.

Evaluacija Direktive

Kako bi se procijenila djelotvornost mjera koje poduzimaju države članice, krajem 2025. bit će dostupna evaluacija Direktive EU-a 2019/633 na razini EU-a. Za potrebe evaluacije Zajednički istraživački centar (JRC) i Glavna uprava za poljoprivredu i ruralni razvoj provode godišnja istraživanja u svim državama članicama EU-a.

Rezultati istraživanja iz prethodnih godina dostupni su ovdje: Rezultati istraživanja o nepoštenim trgovačkim praksama.

Dokumenti

  • 13. RUJNA 2023.
Compliance assessment: explanatory documents, transposition and conformity checks
  • 30. TRAVNJA 2021.
Brochure: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain
  • 30. TRAVNJA 2021.
Factsheet: Directive on unfair trading practices in the agriculture and food supply chain

Novosti