Преглед
В България селскостопанският сектор играе важна роля за икономиката. Около 4 % от брутната добавена стойност (БДС) и над 6 % от общата заетост в страната се генерират от селскостопанския сектор. Освен това секторът допринася положително за търговския баланс. Голяма част от стойността на селскостопанското производство в България идва от растениевъдството: зърнените и индустриалните култури (маслодайни семена, протеинови култури и тютюн) са най-важните култури. България демонстрира потенциал за износ на розово и лавандулово масло, мед, свинско месо и домашни птици.

Цел и стратегия
Стратегията на България е насочена към насърчаване на устойчивото развитие на селскостопанския сектор чрез подпомагане за достатъчно надежден земеделски доход и повишаване на конкурентоспособността. В стратегията се предвиждат различни интервенции за подобряване на условията на живот и труд в селските райони и за посрещане на нуждите на младите и на дребните земеделски стопани. Планът също така ще подкрепя устойчивите селскостопански практики и предвижда значителен принос за опазването на природните ресурси, включително чрез насърчаване на инвестициите, насочени към тях.

- Информационен документ
- 29 Януари 2025 г.
Преглед на ключовите елементи и решения, определени от България в нейния одобрен стратегически план по ОСП за изпълнението на ОСП за периода 2023—27 г.
- At a glance: Bulgaria's CAP Strategic Plan(2.53 MB - PDF)
Пълният стратегически план и неговите изменения са достъпни на уебстраницата на националните органи: Стратегически план по ОСП на България. За пълнотата на информацията, предоставена чрез връзката, отговорност носят единствено компетентните национални органи.
Годишни доклади за качеството на изпълнението
България представя изпълнението, разходите, крайните продукти и резултатите, постигнати със стратегическия план, в годишния доклад за качеството на изпълнението. Той обхваща както качествен, така и количествен преглед на изпълнението на плана.
Годишен доклад на България за качеството на изпълнението за 2023 г. на националния уебсайт. За пълнотата на информацията, предоставена чрез връзката, отговорност носят единствено компетентните национални органи.
Хронология
- 31 май 2024 г.
Комисията одобри второто изменение на стратегическия план по ОСП, внесено от България.
- 31 май 2024 г.
Комисията одобрява първото изменение от страна на България на стратегическия план по ОСП.
- 7 декември 2022 г.
Комисията одобрява стратегическия план по ОСП на България.
- 22 ноември 2022 г.
България представя преработено предложение в отговор на забележките на Комисията по първия проект.
- 9 юни 2022 г.
Kоментари на България по писмото с коментари на Комисията.
- 23 май 2022 г.
Комисията изпраща писмо с коментари относно стратегическия план на България по ОСП.
- 25 февруари 2022 г.
България представя първото си предложение за стратегически план по ОСП.
- 30 март 2021 г.
Комисията публикува работен документ на службите на Комисията, съдържащ препоръки за стратегическия план по ОСП на България.
Правно основание
Регламент (ЕС) 2021/2115 за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на общата селскостопанска политика (стратегически планове по ОСП).
Документи
Конкретни искания за преразглеждане на стратегическия план по ОСП
- 20 ЮЛИ 2023 Г.
Решение за изпълнение
- 9 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
- 9 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
Писма с коментари
- 12 ЮЛИ 2022 Г.
- 12 ЮЛИ 2022 Г.
- 12 ЮЛИ 2022 Г.
Работни документи на службите на Комисията
Работен документ на службите на Комисията SWD2020 (369) ― България
- 30 MАРТ 2021 Г.
Връзки по темата
Стратегическите планове по ОСП на национално равнище съчетават широк набор от местни и европейски цели за постигане на осезаеми целеви резултати.
Преглед на целите, историята и настоящите правила на общата селскостопанска политика, която подпомага земеделските стопани в ЕС и продоволствената сигурност на Европа.
Основни елементи на общата селскостопанска политика за периода 2023—2027 г.
Информация за изпълнението и прилагането на общата селскостопанска политика (ОСП) във всяка страна от ЕС.