Az uniós minőségrendszerek rendeltetése
Az uniós minőségrendszerek bizonyos termékek elnevezését hivatottak oltalmazni, a földrajzi eredetükhöz vagy hagyományos előállítási módjukhoz kapcsolódó sajátosságaik promóciója céljából.
Egy termékelnevezés akkor ismerhető el földrajzi jelzésként, ha a termék konkrétan ahhoz a helyhez kötődik, ahol készül. A földrajzi jelzések segítségével a fogyasztók könnyebben tudják azonosítani azokat a termékeket, amelyek jó minőségűek és amelyekben megbízhatnak, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket.
A földrajzi árujelzők nyilvántartásai felsorolják azokat a termékeket, amelyek elnevezését földrajzi jelzéseként ismerték el vagy amelyek vonatkozásában az ilyen elismerést mérlegelik. A nyilvántartások tartalmazzák az egyes termékek leírását és földrajzi eredetét.
A szellemi tulajdonként elismert földrajzi jelzések egyre fontosabb szerepet játszanak az EU és az unión kívüli országok közötti kereskedelmi tárgyalásokban.
Az EU olyan minőségrendszereket is bevezetett, amelyekkel a hagyományos módon előállított termékeket vagy a nehéz természeti adottságú környezetben (hegyvidéken vagy szigeteken) előállított termékeket jelöli.
Földrajzi jelzések
A földrajzi jelzéssel ellátott termékek, melyek minősége az előállítás helyétől függ, szellemitulajdonjog-védelem alatt állnak.
Ide tartoznak az alábbi földrajzi jelzések:
- OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés (élelmiszer és bor)
- OFJ – oltalom alatt álló földrajzi jelzés (élelmiszer és bor)
- FJ – földrajzi jelzés (szeszes italok)
Az EU földrajzi jelzései azoknak a termékeknek a nevét védik, amelyek egy konkrét régióból származnak és különleges minőségűek vagy amelyek ismertsége az előállításuk helyszínéhez kapcsolódik. Az OEM és az OFJ közötti különbség elsősorban arra vonatkozik, hogy az alapanyagok mely hányada származik az adott régióból, illetve hogy a termék előállítása milyen mértékben történik az adott régióban. A földrajzi jelzés (FJ) szeszes italokra vonatkozik.
- Oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM)
Az OEM-ként bejegyzett terméknevek azok, amelyek a legszorosabban kapcsolódnak a termék előállítása szerinti helyhez.
- Termékek: élelmiszerek, mezőgazdasági termékek és borok
- Specifikációk: Az ilyen termékeket egy konkrét területen kell előállítani, feldolgozni vagy elkészíteni. Borok esetében ez azt jelenti, hogy a szőlőnek egy bizonyos földrajzi területről kell származnia.
- Például: A „Kalamata OEM” nevű olívaolajat teljes mértékben Görögország Kalamata régiójában állítják elő, az ott termő olajbogyók felhasználásával.
- Címke: élelmiszerek és mezőgazdasági termékek esetében kötelező, a bor esetében választható
- Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ)
Az OFJ jelölés az adott földrajzi hely és a termék neve közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Olyan termékekről van itt szó, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható.
- Termékek: élelmiszerek, mezőgazdasági termékek és borok
- Specifikációk: Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban állítanak elő, dolgoznak fel vagy készítenek el. Borok esetében ez azt jelenti, hogy a felhasznált szőlő legalább 85%-ának egy bizonyos földrajzi területről kell származnia.
- Például: A „Westfälischer Knochenschinken OFJ” sonkát Vesztfáliában, évszázados technikákkal állítják elő, azonban a felhasznált hús nem kizárólag e németországi területen született és tartott állatokból származik.
- Címke: élelmiszerek és mezőgazdasági termékek esetében kötelező, a bor esetében választható
- Szeszes italok földrajzi jelzése (FJ)
Ez a jelölés azokat a szeszes italokat védi, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható.
- Termékek: szeszes italok
- Specifikációk: Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban desztillálnak vagy készítenek el. Az alapanyagoknak azonban nem kell feltétlenül ebből a régióból származniuk.
- Például: Az „Irish Whiskey” elnevezésű italt a VI. századtól főzik, desztillálják és érlelik Írországban, de az alapanyagok nem feltétlenül mind Írországból származnak.
- Címke: minden termék esetében opcionális
Hagyományos különleges termék
A hagyományos különleges termék (HKT) a hagyományos szempontokat emeli ki (pl. egy termék előállításának módja vagy összetétele), anélkül, hogy azok egy speciális földrajzi területhez kapcsolódnának. A hagyományos különleges termékként való megjelölés védi a terméket a hamisítás és a visszaélések ellen.
- Termékek: élelmiszerek és mezőgazdasági termékek
- Például: A Gueuze HKT spontán erjesztéssel nyert hagyományos sör. Elsősorban Brüsszelben (Belgium) és környékén állítják elő. Mivel hagyományos különleges termékről van szó, az előállítás módja védett, nem pedig az előállítás helye (tehát akár máshol is elő lehetne állítani).
- Címke: minden termék esetében kötelező
Egyéb rendszerek
Hegyvidéki termék
A „hegyvidéki termék” minősítés a nehéz természeti adottságú hegyvidékeken készített termékek jellegzetességeit emeli ki.
A címkének köszönhetően a fogyasztók azonosítani tudják azokat a termékeket, amelyek ilyen jellegzetességekkel rendelkeznek, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket.
- Termékek: élelmiszerek és mezőgazdasági termékek
- Specifikációk: A takarmány és az alapanyagok hegyvidéki termékekből származnak. A feldolgozott termékek akkor viselhetik ezt az elnevezést, ha a feldolgozás is hegyvidéki területen történik.
Jelentés: A hegyvidéki gazdálkodásból származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek címkézése
Az EU legkülső régióiból származó termékek
Az EU legkülső régióinak mezőgazdasága – a területek távolsága és szigetjellege, valamint az ezekből fakadó földrajzi és meteorológiai körülmények miatt – nehézségekkel küzd. Külön logó hivatott biztosítani, hogy az EU legkülső régióiból származó termékek szélesebb körben is ismertebbek legyenek. A következő területekről van szó: a francia tengerentúli megyék (Martinique, Mayotte, Guadeloupe, Francia Guyana és Réunion), az Azori-szigetek, Madeira és a Kanári-szigetek.
- Termékek: élelmiszerek és mezőgazdasági termékek
- Specifikációk: Azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket a legkülső régiókban termeltek.
- Címke: az EU legkülső régióiból származó élelmiszerek és mezőgazdasági termékek logója (példa)
Önkéntes tanúsítási rendszerek
Az egyes országok vagy különböző magánszereplők által létrehozott önkéntes tanúsítási rendszerek szintén segíthetik a vásárlókat, hogy minőségi termékeket vásároljanak.
Az uniós rendszereken kívül sok más, magán vagy állami élelmiszerminőségi rendszer vagy logó is létezik. Ezek a kezdeményezések széles körét fedik le, és vállalatok között, vagy a vállalatok és a fogyasztók között működnek.
Az Európai Bizottság – az érintettekkel konzultálva – útmutatót dolgozott ki az ilyen rendszerek működtetésére vonatkozó bevált gyakorlatokról.
A minőségrendszerekre vonatkozó rendeletek
A Bizottság számos rendeletet fogadott el a minőségrendszerek alkalmazásáról:
Az élelmiszerekre és mezőgazdasági termékekre vonatkozó szabályok
A borágazatra vonatkozó szabályok
A szeszes italokra vonatkozó szabályok
Hatályba lép a földrajzi árujelzőkről szóló új rendelet
2024. május 13-án hatályba lépett a borok, a szeszes italok és a mezőgazdasági termékek földrajzi árujelzőiről, valamint a hagyományos különleges termékekről és a mezőgazdasági termékek minőségére utaló választható kifejezésekről szóló új rendelet.
Az új rendelet az alábbiak révén erősíti és javítja a földrajzi jelzések jelenlegi rendszerét:
- Egységes jogi keretet és rövidebb, egyszerűsített nyilvántartásba vételi eljárást vezet be: három ágazat (élelmiszerek, borok és szeszes italok) földrajzi árujelzőkre vonatkozó eltérő szabályai egységesülnek, aminek eredményeként egyetlen, egységesített eljárás keretében lehet majd bejegyezni a földrajzi árujelzőket.
- Növeli az összetevőként használt földrajzi jelzések oltalmát és online védelmét: az új szabályok növelik a feldolgozott termékek összetevőjeként használt földrajzi jelzések és az interneten értékesített, földrajzi jelzéssel ellátott termékek oltalmát. Az új rendelet a doménnevek területén is megerősíti a földrajzi jelzések védelmét.
- Elismeri a fenntartható gyakorlatokat: a termelők könnyebben fogják tudni értékre váltani a környezeti, gazdasági vagy társadalmi fenntarthatóságra irányuló tevékenységeiket. A termelői csoportok dönthetnek úgy, hogy termékeik tekintetében kötelezővé tesznek bizonyos fenntartható gyakorlatokat. Ebben az esetben ezeket bele kell foglalni a termékleírásba. A termelők önkéntes alapon fenntarthatósági jelentést is készíthetnek, amelyet az Európai Bizottság közzétesz.
- Erősíti a termelői csoportok szerepét: az új rendelet bevezeti a földrajzi árujelzővel ellátott, elismert termelői csoportok önkéntes rendszerét, amelyet a tagállamok hoznak létre. A rendszer vonzerejének növelése érdekében ezek a csoportok jogosultak földrajzi árujelzőik kezelésére, érvényesítésére és fejlesztésére az értékláncon belüli helyzetük megerősítése érdekében.
Előzmények
- 2020. október
A Bizottság bevezető hatásvizsgálatot tesz közé.
- 2021. január– április
Nyilvános konzultációkra kerül sor.
- 2022. március 31.
A Bizottság javaslatot terjeszt elő az uniós földrajzi jelzések megerősítésére.
- 2023. október 24.
Az Európai Parlament és a Tanács ideiglenes megállapodásra jut a javaslat tárgyában.
- 2024. február 28.
Az Európai Parlament elfogadja a jogszabály szövegét.
- 2024. március 6.
A Tanács elfogadja a jogszabály szövegét.
- 2024. április 11.
Aláírják a végleges jogi aktust ((EU) 2024/1143 rendelet).
A termékek védelme
Az EU óvja a szellemitulajdon-jogokat. Ennek részeként a földrajzi jelzésként bejegyzett termékneveket védi a hamisítástól és a helytelen használattól az EU egész területén, valamint azokban a nem uniós országokban, amelyekkel megállapodást írt alá.
Az egyes tagállamok illetékes hatóságai felelnek azért, hogy területükön meghozzák az egyes minőségrendszerekbe bejegyzett nevek védelmét szolgáló intézkedéseket. Kötelesek továbbá megelőzni és megakadályozni, hogy jogtalanul állítsanak elő vagy forgalmazzanak ilyen névvel ellátott termékeket.
Nem uniós országból származó termékek nevét is be lehet jegyezni földrajzi jelzésként, ha az adott ország kötött az EU-val olyan kétoldalú vagy regionális megállapodást, amely kölcsönösen védi az ilyen neveket.
Több olyan termék (bor, élelmiszer és szeszes ital) neve is le van védve, amelyet az Unión kívül állítanak elő, pl. Kolumbiában vagy Dél-Afrikában.
Az uniós földrajzi jelzések hivatalos adatbázisa, az eAmbrosia felsorolja azokat a termékeket, amelyek valamilyen uniós földrajzi jelzést viselnek, míg a GIview portálon azokra a termékekre lehet rákeresni, amelyek vagy uniós földrajzi jelzéssel vagy kétoldalú megállapodások alapján az Unióban oltalom alatt álló, nem uniós földrajzi jelzésekkel vannak ellátva.
Logó letöltése
- 2018. ÁPRILIS 26.
- български(3.38 MB - ZIP)
- español(3.64 MB - ZIP)
- čeština(10.74 MB - ZIP)
- dansk(3.74 MB - ZIP)
- Deutsch(3.74 MB - ZIP)
- eesti(3.6 MB - ZIP)
- ελληνικά(3.65 MB - ZIP)
- English(3.66 MB - ZIP)
- français(3.65 MB - ZIP)
- Gaeilge(5.04 MB - ZIP)
- hrvatski(4.75 MB - ZIP)
- italiano(3.65 MB - ZIP)
- latviešu(3.68 MB - ZIP)
- lietuvių(3.66 MB - ZIP)
- Malti(5.02 MB - ZIP)
- Nederlands(3.72 MB - ZIP)
- polski(3.57 MB - ZIP)
- português(3.69 MB - ZIP)
- română(3.6 MB - ZIP)
- slovenčina(3.56 MB - ZIP)
- slovenščina(3.56 MB - ZIP)
- suomi(3.61 MB - ZIP)
- svenska(3.7 MB - ZIP)
- 2018. ÁPRILIS 26.
- български(3.73 MB - ZIP)
- español(3.74 MB - ZIP)
- čeština(3.71 MB - ZIP)
- dansk(3.81 MB - ZIP)
- Deutsch(3.78 MB - ZIP)
- eesti(3.71 MB - ZIP)
- ελληνικά(3.73 MB - ZIP)
- English(3.77 MB - ZIP)
- français(3.78 MB - ZIP)
- Gaeilge(5.1 MB - ZIP)
- hrvatski(6.92 MB - ZIP)
- italiano(3.69 MB - ZIP)
- latviešu(3.82 MB - ZIP)
- lietuvių(3.7 MB - ZIP)
- Malti(3.69 MB - ZIP)
- Nederlands(3.83 MB - ZIP)
- polski(3.7 MB - ZIP)
- português(3.74 MB - ZIP)
- română(3.73 MB - ZIP)
- slovenčina(3.66 MB - ZIP)
- slovenščina(3.68 MB - ZIP)
- suomi(3.79 MB - ZIP)
- svenska(3.76 MB - ZIP)
- 2018. ÁPRILIS 26.
- български(3.79 MB - ZIP)
- español(3.71 MB - ZIP)
- čeština(3.61 MB - ZIP)
- dansk(3.71 MB - ZIP)
- Deutsch(3.7 MB - ZIP)
- eesti(3.78 MB - ZIP)
- ελληνικά(3.67 MB - ZIP)
- English(3.69 MB - ZIP)
- français(3.7 MB - ZIP)
- Gaeilge(5.02 MB - ZIP)
- hrvatski(6.77 MB - ZIP)
- italiano(3.67 MB - ZIP)
- latviešu(5.13 MB - ZIP)
- lietuvių(3.67 MB - ZIP)
- Malti(3.61 MB - ZIP)
- Nederlands(3.77 MB - ZIP)
- polski(3.7 MB - ZIP)
- português(3.71 MB - ZIP)
- română(3.71 MB - ZIP)
- slovenčina(3.58 MB - ZIP)
- slovenščina(2.84 MB - ZIP)
- suomi(3.54 MB - ZIP)
- svenska(2.9 MB - ZIP)
Dokumentumok
- 2024. JÚLIUS 29.
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1143 rendelete (2024. április 11.) a borokra, a szeszes italokra és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó földrajzi árujelzőkről, valamint a hagyományos különleges termékekről és a mezőgazdasági termékek minőségére utaló választható kifejezésekről, az 1308/2013/EU, az (EU) 2019/787 és az (EU) 2019/1753 rendelet módosításáról, továbbá az 1151/2012/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről
- 2024. DECEMBER 6.
- 2022. MÁRCIUS 31.
- français(629.37 KB - PDF)
- 2022. MÁJUS 18.