
Droša nākotne mūsu lauksaimniekiem un pārtikas nozarei
Komisija nāk klajā ar redzējumu par lauksaimniecības un pārtikas nozari, ar kuru iecerēts veicināt uzticēšanos un dialogu visā vērtības ķēdē Eiropas Savienībā un pasaulē. Redzējumā uzsvērta cieša sadarbība ar attiecīgajām iestādēm, lauksaimniekiem, pārtikas ķēdes dalībniekiem un pilsonisko sabiedrību vietējā un reģionālā līmenī, lai ņemtu vērā viņu bažas un uzklausītu idejas.
Atzīstot lauksaimnieku būtisko lomu mūsu dzīvē, redzējuma mērķis ir palielināt lauksaimniecības pārtikas nozares konkurētspēju un pievilcību. Tajā ir izklāstīti veicinošie nosacījumi, kam būtu jānodrošina nozares uzplaukums, inovācija un ieguvumi sabiedrībai šodien, rīt un arīdzan 2040. gadā.
Pamatojoties uz ziņojumu par stratēģisko dialogu par lauksaimniecības nākotni Eiropas Savienībā un apspriešanos ar Eiropas Lauksaimniecības un pārtikas padomi (EBAF), redzējums tiecas nodrošināt ES lauksaimniecības un pārtikas nozares ilgtermiņa konkurētspēju un ilgtspēju. Saskaņā ar jaunākajiem Eirobarometra rezultātiem lielākā daļa ES iedzīvotāju piekrīt, ka ir svarīgi pastāvīgi nodrošināt stabilu pārtikas apgādi Eiropas Savienībā.
Redzējumu veido vairākas prioritārās jomas, kurās vispārēji virzītājspēki ir ES noteikumu vienkāršošana, pētniecība, inovācija un digitalizācija.
Paziņojums: Redzējums par lauksaimniecību un pārtiku
Faktu lapa: Redzējums par lauksaimniecības un pārtikas nozari
Komisārs Hansens iepazīstina ar redzējumu par lauksaimniecības un pārtikas nozari

- Aktuāli
- Paziņojums presei
Komisija nāk klajā ar redzējumu par lauksaimniecību un pārtiku — vērienīgu ceļvedi par lauksaimniecības un pārtikas nākotni Eiropā. Šis ceļvedis ir pamats pievilcīgai, konkurētspējīgai, noturīgai, uz nākotni vērstai un taisnīgai agropārtikas sistēmai pašreizējām un nākamajām paaudzēm.
Pievilcīgas lauksaimniecības pārtikas nozares izveide
Lai mudinātu nākamās paaudzes izvēlēties šo nozari, redzējumā aicināts izveidot piemērotus apstākļus, proti, veicināt taisnīgus ienākumus, publisko atbalstu un pārredzamību pārtikas ķēdē.
Eiropas lauksaimniekiem ir būtiska nozīme pārtikas nodrošinājuma garantēšanā un veselīgas un kvalitatīvas pārtikas nodrošināšanā iedzīvotājiem. Taču lauksaimniecības pārtikas nozare kopumā un lauku apvidi saskaras ar vairākiem izaicinājumiem.
- Nodrošināt garantijas lauksaimnieku nākotnei, lai padarītu lauksaimniecību finansiāli dzīvotspējīgu un cīnītos pret negodīgu praksi: lai lauksaimnieki varētu attīstīties un gūt taisnīgus ienākumus, jāpiesaista ienākumi no dažādiem avotiem un jāveicina lauksaimnieku taisnīgāka pozīcija pārtikas ķēdē.
- Nodrošināt atbilstošu atalgojumu par ekosistēmu pakalpojumu sniegšanu.
- Radīt iespējas jauniešiem lauku apvidos: mudināt nākamās paaudzes izvēlēties lauksaimnieka profesiju, izmantot lauksaimniecības pārtikas nozares uzņēmējdarbības potenciālu jaunu inovatīvu lauksaimniecības pārtikas uzņēmumu attīstībai.
Lai sniegtu labumu lauksaimniekiem, agropārtikas ķēdei un galu galā iedzīvotājiem, redzējumā ierosinātas šādas darbības:
- pārskatīt noteikumus negodīgas tirdzniecības prakses novēršanai un Tirgu kopīgās organizācijas (TKO) regulu;
- ierosināt taisnīgāku, vienkāršāku un mērķtiecīgāku kopējo lauksaimniecības politiku;
- uzlabot ES Agropārtikas ķēdes novērošanas centra darbību;
- izstrādāt Bioekonomikas stratēģiju;
- veidot vērienīgas investīciju programmas;
- īstenot paaudžu nomaiņas stratēģiju;
- izveidot ES lauksaimniecības zemes observatoriju.
Sīkāka informācija
Negodīga tirdzniecības prakse pārtikas piegādes ķēdē
Stratēģisks dialogs par lauksaimniecības nākotni Eiropas Savienībā

Atbalsts konkurētspējīgas un noturīgas nozares izveidei
Agropārtikas ķēdi spēcīgi ietekmē klimata pārmaiņas, globālā konkurence un augstākas enerģijas cenas. Pārtikas nodrošinājums un suverenitāte joprojām ir viena no prioritātēm Eiropā.
- Attīstīt noturību ģeopolitisko pārmaiņu kontekstā: dažādot tirdzniecības attiecības, radīt jaunas eksporta iespējas, attīstīt starptautiskās partnerības.
- Nodrošināt visiem produktiem vienādus standartus: lai garantētu, ka ES stingrie standarti neizraisa neizdevīgus konkurences apstākļus un pilnībā nodrošina pārtikas nekaitīgumu, joprojām neapstrīdama prioritāte ir standartu saskaņošana attiecībā uz importētiem produktiem.
- Palielināt agropārtikas nozares noturību: ieviest jauninājumus un saglabāt vadošo lomu pasaules tirgos, aizsargāt Eiropas lauksaimnieku intereses un samazināt kritisko atkarību no importa.
Lai risinātu šīs problēmas, redzējumā ierosinātas šādas darbības:
- izveidot jaunus lauksaimniecības un pārtikas politikas partnerības dialogus;
- vienkāršot administratīvo slogu lauksaimniekiem un pārtikas uzņēmumiem;
- izstrādāt plānu olbaltumvielu piegādes problēmu risināšanai;
- turpināt stingrāk saskaņot importētajiem produktiem piemērotos ražošanas standartus;
- pārskatīt tiesību aktus dzīvnieku labturības jomā;
- izstrādāt ES agropārtikas sektoram domātu vērienīgu Vienotības drošības tīklu;
- izveidot Eiropas riska un krīžu pārvaldības pieeju;
- pieņemt Klimatadaptācijas plānu;
- ieviest ilgtermiņa stratēģiju attiecībā uz lauksaimniecības dzīvniekiem.
Sīkāka informācija

Nosacījumu izveide nākotnes prasībām atbilstošai nozarei
Eiropas lauksaimniecības nozarei ir svarīga loma pārejā uz mazoglekļa ekonomiku. Redzējumā par lauksaimniecības un pārtikas nozari ir uzsvērta nepieciešamība sasniegt 2040. gada klimata mērķrādītājus.
- Atbalstīt ES klimata mērķus: ieviest inovatīvu praksi, kas rada iespējas lauksaimniekiem un nodrošina gan dekarbonizāciju, gan konkurētspēju.
- Palīdzēt lauksaimniekiem novērtēt un uzlabot sniegumu viņu lauku saimniecībā.
- Aizsargāt un atjaunot ES bioloģisko daudzveidību: aizsargāt dabas resursus, lai garantētu veselīgu augsni, tīru ūdeni un gaisu, samazināt emisijas, lai saglabātu dabu nākamajām paaudzēm.
Lai risinātu šīs problēmas, redzējumā ierosinātas šādas darbības:
- piedāvāt brīvprātīgu salīdzinošo novērtēšanu attiecībā uz ilgtspēju lauku saimniecībās;
- izstrādāt Ūdensresursu noturības stratēģiju;
- paātrināt piekļuvi biopesticīdiem;
- atalgot oglekļa piesaistījumu un oglekļsaistīgu lauksaimniecību;
- ieviest ES digitālo stratēģiju lauksaimniecības jomā.
Sīkāka informācija

Priekšplānā - pārtika un taisnīgi dzīves un darba apstākļi lauku apvidos
Redzējums par lauksaimniecības un pārtikas nozari tiecas atjaunot saikni starp cilvēkiem un pārtiku, ko tie patērē, un teritorijām, kur to audzē. Turklāt tas arī atbalsta lauku apvidus nolūkā saglabāt ES kultūras mantojumu.
- Veicināt taisnīgus dzīves un darba apstākļus dinamiskos lauku apvidos. Stiprināt saikni starp iedzīvotājiem, lauku apvidiem un attālām teritorijām.
- Būt pasaules līderei pārtikas inovācijas jomā.
- Sociālā ilgtspēja: aizsargāt darba ņēmēju tiesības, attīstīt prasmes un lauksaimniecības profesijām piesaistīt vairāk sieviešu.
Lai sasniegtu šos mērķus, redzējumā ierosinātas šādas darbības:
- atjaunināt ES Lauku rīcības plānu un stiprināt Lauku paktu;
- izveidot Lauksaimnieču platformu;
- rīkot ikgadēju pārtikas dialogu ar pārtikas sistēmas dalībniekiem;
- stiprināt publiskā iepirkuma nozīmi;
- attīstīt īsas piegādes ķēdes;
- pārskatīt ES skolu apgādes programmu;
- uzlabot patērētāju informētību, īstenojot veicināšanas politiku;
- veicināt ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu izmantošanu.
Sīkāka informācija
Īsumā par ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm un kvalitātes shēmām


Lai vienkāršotu pašreizējos noteikumus lauksaimniecības nozarē un tādējādi samazinātu administratīvo slogu lauksaimniekiem, 2025. gadā Komisija publicēs tiesību aktu paketi. Plašākas programmas ietvaros Komisija strādā pie tā, lai atvieglotu ES tiesību aktu radīto regulatīvo slogu iedzīvotājiem, uzņēmumiem un pārvaldes iestādēm.

Lai uzlabotu lauksaimniecības, mežsaimniecības un lauku apvidu konkurētspēju, ir būtiski īstenot jaunu ES stratēģisko pieeju pētniecībā un inovācijā. Lai lauksaimniecību pozicionētu kā pievilcīgu izvēli nākamajām paaudzēm, izšķiroša nozīme būs zināšanu apmaiņas stiprināšanai, digitālo prasmju uzlabošanai un digitālo rīku turpmākai ieviešanai.