Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Fő kezdeményezések: Stratégiai párbeszéd az uniós mezőgazdaság jövőjéről

A párbeszéd célja

Az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló, 2024 januárjában elindított stratégiai párbeszéd célja, hogy előmozdítsa egy közös jövőkép kialakítását az EU agrárágazatáról.

A stratégiai párbeszédben a teljes agrár-élelmiszeripari lánc legfontosabb érdekelt felei fognak részt venni, köztük a mezőgazdasági termelők, a szövetkezetek, az agrár-élelmiszeripari vállalkozások és a vidéki közösségek, valamint a nem kormányzati szervezetek, a civil társadalom képviselői, a pénzügyi intézmények és a tudományos élet szereplői.

A stratégiai párbeszédet Peter Strohschneider professzor fogja vezetni, aki sokéves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, melyet elsősorban a németországi szövetségi kormány mezőgazdaság jövőjével foglalkozó bizottságának elnökeként szerzett.

Közös megegyezés kialakítása

A párbeszéd az uniós mezőgazdaság és élelmiszerrendszer jövőjére összpontosít, és a következő kihívásokkal és lehetőségekkel foglalkozik:

  • Hogyan biztosíthatunk jobb kilátásokat – a megfelelő életszínvonalat is beleértve – mezőgazdasági termelőink és a nekik otthont adó vidéki közösségek számára?
  • Hogyan támogathatjuk a mezőgazdaságot bolygónk és ökoszisztémánk felélése nélkül?
  • Hogyan aknázhatjuk ki jobban a bővülő ismereteink és a technológiai innováció kínálta óriási lehetőségeket?
  • Hogyan garantálhatjuk az európai élelmiszerrendszer sikeres jövőjét versenyorientált világunkban?

A párbeszéd lehetőséget kínál a mezőgazdasági termelőknek és az agrár-élelmiszeripari lánc egyéb fontos érdekelt feleinek, hogy számot adjanak a meglátásaikról, törekvéseikről, aggályaikról és megoldási javaslataikról. A cél az, hogy közösen megalapozzuk az uniós agrár-élelmiszeripari ágazat jövőjét.

Jelentés a stratégiai párbeszédről

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2024. szeptember 4-én megkapta az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd zárójelentését.

Strategic Dialogue report front cover
  • Jelentés
  • 2024. december 9.
A shared prospect for farming and food in Europe

The final report of the Strategic Dialogue on the future of EU agriculture.

  • 2024. SZEPTEMBER 4.
Executive summary – Strategic Dialogue report

Résztvevők

Plenáris ülések

  1. Első plenáris ülés
    2024. január 25.
  2. Második plenáris ülés
    2024. március 11–12.
  3. Harmadik plenáris ülés
    2024. április 22–23.
  4. Negyedik plenáris ülés
    2024. június 20-21.
  5. Ötödik plenáris ülés
    2024. július 9–10.
  6. Hatodik plenáris ülés
    2024. július 22–23.
  7. Hetedik plenáris ülés
    2024. augusztus 27–29.
  8. A jelentés közzététele
    2024. szeptember 4.

Fókuszban

További információk arról, hogy mit tesz az EU a mezőgazdaság terén

A gazdák adminisztratív terheinek könnyítése

A Bizottság intézkedéseket hozott a mezőgazdasági termelők aggályaira válaszul. A kifejezetten az agráriumra irányuló intézkedések célja az volt, hogy feltárják, milyen adminisztratív terheket és feleslegesen összetett követelményeket rónak a gazdákra a közös agrárpolitika előírásai, valamint az élelmiszerekre és a mezőgazdaságra vonatkozó egyéb szabályok, egyrészt azok nemzeti szintű alkalmazása, másrészt az ebből fakadó nyilvántartási és jelentéstételi kötelezettségek tekintetében.

A Bizottság két felmérést is indított: 

  • egyet a tisztességtelen forgalmazói magatartásról, amely révén az agrártermelők és az élelmiszerlánc mentén tevékenykedő kisebb beszállítók meg tudják osztani az ezzel kapcsolatos tapasztalataikat;
  • egy másikat pedig a szabályok egyszerűsítéséről, hogy átfogó képet kapjon az agrártermelők meglátásairól azzal kapcsolatban, hogyan lehetne egyszerűsíteni egyes szabályokat és eljárásokat.

Uniós intézkedések a gazdák által felvetett problémák kezelésére

Fókuszban

Események