Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

Toitainete säästev kasutamine

Ühine põllumajanduspoliitika toetab põllumajandustootjaid toitainete ohutul ja tõhusal kasutamisel.

Toitained ELi põllumajanduses

Lämmastik, kaalium ja fosfor on põllukultuuride tootmiseks hädavajalikud toitained. Toitaineid satuvad keskkonda kaubanduslikel eesmärkidel toodetud väetiste ning orgaaniliste ainete, näiteks loomasõnnikuga.

Liigsel kasutamisel võivad toitained olla aga oluliseks õhu-, pinnase- ja veereostuse allikaks ning mõjuda halvasti nii bioloogilisele mitmekesisusele kui ka kliimale.

Strateegiaga „Talust taldrikule“, mis on tähtis osa Euroopa rohelisest kokkuleppest, soovib Euroopa Komisjon vähendada 2030. aastaks toitainete kadu vähemalt 50%, tagades samal ajal, et mullaviljakus ei halveneks. Selle tulemusena peaks väetiste kasutamine vähenema vähemalt 20%.

Ühine põllumajanduspoliitika (ÜPP) on peamine vahend, millega toetatakse väetiste säästvat kasutamist põllumajanduses ning tagatakse, et põllumajandustootjad säilitavad tootlikkuse ja vähendavad samal ajal ka saastamise kahjulikku mõju.

Ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) meetmed

ÜPPga edendatakse ELis kestlikke põllumajandussüsteeme, võimaldades põllumajandustootjatel:

  • pakkuda inimestele ohutut, tervislikku ja kestlikult toodetud toitu;
  • teenida stabiilset ja õiglast sissetulekut, võttes arvesse kõiki nende pakutavaid avalikke hüvesid;
  • kaitsta loodusvarasid, suurendada elurikkust ja aidata võidelda kliimamuutustega.

ÜPP toetab toitainete säästvat kasutamist põllumajanduses mitme eeskirja ja meetme kaudu.

Nõuetele vastavus

Nõuetele vastavuse eeskirjade kohaselt on kõigile ÜPP toetusesaajatele tehtavad maksed seotud kohustuslike majandamisnõuete järgimise ning maa hea põllumajandus- ja keskkonnaseisundi tagamisega. Toitainetega seotud nõuetele vastavuse eeskirjad hõlmavad järgmist:

  • maksete sidumine nitraadidirektiiviga (kohustuslik majandamisnõue 1);
  • vee ja pinnase kaitseks kavandatud head põllumajandus- ja keskkonnatingimused, mis hõlmavad toitainete vastutustundlikku kasutamist.

Maaelu areng

Toitainete säästvat kasutamist saab toetada ka maaelu arengu kaudu, mis on ÜPP nn teine sammas. ELi liikmeriigid võivad oma maaelu arengu programmidesse lisada mitmeid kasulikke meetmeid.

  • Teadmiste edasiandmise ja teabe, nõustamisteenuste ja koostöö meetmeid saab kasutada toitainete ohutut ja tõhusat kasutamist puudutavate teadmiste suurendamiseks ja levitamiseks.
  • Mahepõllumajandust toetavad meetmed soodustavad anorgaaniliste väetiste kasutamise vähendamist.

ÜPP 2023–2027

ÜPP 2023–2027 jõustus 1. jaanuaril 2023. Sellega viiakse põllumajandus toitainete kasutamise poolest paremini kooskõlla strateegia „Talust taldrikule“ eesmärkidega.

ÜPP erieesmärgid

Toitainete säästev kasutamine on oluline mitme ÜPP 2023-2027 erieesmärgi jaoks, eelkõige selliste, mis on seotud kliimamuutuste, loodusvarade ja bioloogilise mitmekesisusega.

ÜPP strateegiakavad

ELi liikmesriikidel on oma ÜPP strateegiakavades võimalus kavandada strateegiaid ja sekkumisi, mis võivad tõhustada toitainete kasutamist riiklikul tasandil vastavalt ELi eesmärkidele.

Uus keskkonnahoidlik ülesehitus

ÜPP 2023-2027 hõlmab tugevdatud eeskirju ja paremaid võimalusi toitainete tõhusa kasutamise toetamiseks. Näiteks loovad ÜPP 2023-2027 rangemad tingimused tugevama aluse kohustuslikest nõuetest, mis reguleerivad toitainete kasutamist. Lisaks pühendatakse märkimisväärne osa ÜPP 2023-2027 eelarvest ökokavadele, millega toetatakse põllumajandustootjate vabatahtlikku õigusnormidest rangemate tavade kasutust selliselt, et toitainete kestlikum kasutus oleks levinum.

2021. aasta jaanuaris avaldas komisjon ökokavade soovitusliku loetelu. ELi liikmesriigid teevad toitainete kalkuleerimise rakenduse (FaST) põllumajandusettevõtetele mõeldud nõustamisteenuste raames kättesaadavaks hiljemalt 2024. aastal. See on digitaalne vahend, mida saab kasutada nutitelefonides, tahvelarvutites ja arvutites.

FaST ühendab põllumajandustootjatelt saadud andmed ja käsitsi sisestatud andmed ning koostab põllumajandustootjale toitainete kasutamise kava, milles annab soovitusi põllukultuuride väetamiseks. Lisaks jätkatakse maaelu arengu toetuste maksmist toitainete kasutamisega seotud maaharimisviiside, investeeringute, teadmiste suurendamise, innovatsiooni ja koostöö rahastamiseks.

Teadmised, uuringud ja innovatsioon

Komisjon toetab teadusuuringuid ja innovatsiooni põllumajanduses ja metsanduses, keskendudes sellistele valdkondadele nagu kestlik esmatootmine ning vesi, toitained ja jäätmed.

Põllumajandusettevõtete nõustamise süsteem jagab teadmisi uutest arengutest ja nõustab põllumajandustootjaid toitainete kasutamise parimate tavade osas.

Õiguslik alus

Nõuetele vastavuse suhtes kohaldatakse ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire eeskirju, mis on sätestatud määruses (EL) nr 1306/2013, komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 809/2014 ja komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 640/2014.

Kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetuse eeskirjad on sätestatud määruses (EL) nr 1307/2013, komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 639/2014 ja komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 641/2014.

ELi maaelu arengu toetus pärineb Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD), nagu on sätestatud määruses (EL) nr 1305/2013.