Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Prehľad predvstupovej pomoci EÚ pre rozvoj vidieka (IPARD III)

Ciele a financovanie programov IPARD III na obdobie 2021 – 2027

IPARD a predvstupová pomoc

Cieľom nástroja IPA III je podporovať prijímajúce krajiny pri prijímaní a vykonávaní politických, inštitucionálnych, právnych, administratívnych, sociálnych a hospodárskych reforiem potrebných na dosiahnutie súladu s hodnotami EÚ, pričom sa postupne zosúlaďujú s pravidlami, normami, politikami a postupmi EÚ. Nástroj IPA III tak prispieva k stabilite, bezpečnosti a prosperite týchto krajín vzhľadom na ich členstvo v EÚ.

Priority a ciele nástroja IPA III sú vymedzené v programovom rámci IPA prostredníctvom piatich tematických okien, ktoré odrážajú klastre rokovacích kapitol. Tematické okno 4 Konkurencieschopnosť a inkluzívny rast, ktorého cieľom je prispieť k posilneniu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, zahŕňa poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Prostredníctvom nástroja IPARD poskytuje EÚ prijímajúcim krajinám konkrétnu finančnú a technickú pomoc na dosiahnutie vyváženého územného rozvoja zvyšovaním sociálnych, environmentálnych a hospodárskych noriem vo vidieckych oblastiach s cieľom:

  • posilniť konkurencieschopnosť a životaschopnosť agropotravinárskych odvetví budovaním poľnohospodárstva schopného konkurovať trhovým silám,
  • zabezpečiť udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi a
  • zvyšovať odolnosť proti zmene klímy.

Krajiny, ktoré v súčasnosti využívajú podporu IPARD III: Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko.

Ďalšie informácie

Programy IPARD II (2014 – 2020)

Ciele programu IPARD

Pomoc z nástroja IPA III (2021 – 2027) na rozvoj vidieka prispeje k dosiahnutiu týchto cieľov:

  • zvýšiť konkurencieschopnosť agropotravinárskeho sektora, postupne ho zosúladiť s normami EÚ (veterinárne, potravinové a fytosanitárne) a zlepšiť efektívnosť a udržateľnosť poľnohospodárskej výroby, čo umožní lepšie reagovať na spoločenský dopyt po bezpečných, výživných a udržateľných potravinách;
  • uľahčiť rozvoj podnikania, rast a zamestnanosť vo vidieckych oblastiach, zlepšiť postavenie poľnohospodárov v rámci hodnotového reťazca a prilákať mladých poľnohospodárov do poľnohospodárstva;
  • prispieť k zmierňovaniu zmeny klímy a adaptácii na ňu, podporovať udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi a prispievať k ochrane životného prostredia;
  • zlepšiť rozvoj komunít a sociálny kapitál vo vidieckych oblastiach a vybudovať moderné verejné správy pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka pri dodržiavaní zásad dobrej správy vecí verejných.

Cieľom nástrojov IPA III a IPARD III je pomôcť prijímajúcim krajinám začať ich prechod na udržateľné potravinové systémy. Je to čoraz dôležitejšie, ak sa má dosiahnuť súlad s pravidlami EÚ v oblasti bezpečnosti potravín a stratégiou EÚ Z farmy na stôl – ústredným prvkom Európskej zelenej dohody, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby boli potravinové systémy spravodlivé, zdravé a šetrné k životnému prostrediu.

Nástroje IPA III a IPARD III prispejú aj k zaisteniu potravinovej bezpečnosti týchto krajín prostredníctvom hospodárskeho a sociálneho rozvoja vidieckych oblastí a k budovaniu odolnosti voči nepriaznivým účinkom zmeny klímy.

Podpora v rámci programu IPARD

Financovanie z prostriedkov EÚ

Na obdobie 2021 – 2027 predstavujú prostriedky EÚ pridelené na programy IPARD III 990 miliónov EUR. Celková suma vynaložená na projekty financované z nástroja IPARD však bude vyššia, keďže každá prijímajúca krajina prispieva aj k celkovej podpore v rámci nástroja IPARD tým, že poskytuje vnútroštátny príspevok (vnútroštátne verejné financovanie). Okrem toho sú v prípade mnohých opatrení povinní financovať časť nákladov na projekty samotní príjemcovia.

Orientačné pridelenie prostriedkov na programy IPARD III

Prostriedky EÚ pridelené na programy IPARD III sú orientačne rozdelené medzi Albánsko, Čiernu Horu, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko takto:

Orientačné pridelenie prostriedkov na programy IPARD III (sumy v miliónoch EUR)
  2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 Spolu
Všetky krajiny 90 99 113 153 170 180 185 990
Albánsko 8 10 12 16 19 23 24 112
Čierna Hora 5 6 8 9 10 12 13 63
Severné Macedónsko 7 8 12 15 17

18

20 97
Srbsko 20 25 31 43 54 57 58 288
Turecko 50 50 30 75 75 75 75 430

Celkové sumy pridelené na každý program nájdete v národných programoch IPARD.

Dostupné opatrenia

Prijímajúce krajiny IPARD spájajú svoje príslušné finančné prostriedky s konkrétnymi opatreniami zahrnutými v ich programoch IPARD III. Rámec EÚ pre programovanie IPARD III stanovuje 13 rôznych opatrení, ktoré sú vysvetlené v sektorovej dohode uzavretej medzi Európskou komisiou a každou z prijímajúcich krajín IPARD.

Každá krajina vyberie opatrenia, ktoré najlepšie reagujú na jej osobitné potreby identifikované v stratégiách rozvoja vidieka a posúdení potrieb programu a ktoré prispievajú k príslušným prioritám programového rámca nástroja IPA III. Výsledky sa budú merať na základe cieľov a ukazovateľov.

Ide o týchto 13 opatrení:

Vykonávanie

Na to, aby sa finančné prostriedky z nástroja IPARD mohli rozdeliť prijímajúcim krajinám, musí každá krajina predložiť Európskej komisii na schválenie viacročný program (program IPARD), ktorý sa vzťahuje na celé obdobie vykonávania nástroja IPA III. Programy po ich prijatí riadia štruktúry zriadené v každej z prijímajúcich krajín. Sú v súlade s normami dobrej správy moderných orgánov verejnej správy v súlade so systémami riadenia a kontroly.

Programy IPARD sa vykonávajú nepriamym riadením. To znamená, že Komisia deleguje vykonávanie programov financovaných EÚ na vnútroštátne orgány. Na to, aby tieto orgány získali právo spravovať finančné prostriedky EÚ, musia najprv získať od Komisie akreditáciu na vykonávanie financovania. Komisia udeľuje akreditáciu len vtedy, ak inštitúcie vnútroštátnych orgánov predložia dôkaz o svojej schopnosti spravovať finančné prostriedky EÚ v súlade so správnym finančným riadením EÚ, ktorým sa zabezpečuje ochrana finančných záujmov EÚ.

Týmto procesom sa zabezpečuje vykonávanie programov a prevod finančných prostriedkov príjemcom. To zároveň prispieva k budovaniu vnútroštátnych inštitúcií a riadenia v oblasti rozvoja vidieka, čo zodpovedá inému cieľu IPARD: priblížiť fungovanie správy prijímajúcich krajín normám a požiadavkám EÚ. 

Aktuálne informácie