Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Miód

Szczegółowe informacje na temat produkcji miodu w Unii Europejskiej

Informacje ogólne

Rodziny pszczół miodnych odgrywają pierwszorzędną rolę w rolnictwie i środowisku. Pszczoły te zapylają rośliny, umożliwiając ich rozmnażanie. Pszczelarstwo natomiast przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich.

Pszczelarstwo jest popularne we wszystkich krajach UE i charakteryzuje je duża różnorodność metod produkcji, produktów oraz metod pszczelarskich. UE jest drugim w kolejności producentem miodu na świecie (po Chinach). Jest także importerem netto miodu z krajów trzecich. Kraje UE będące największymi producentami miodu (Rumunia, Hiszpania, Węgry, Niemcy, Włochy, Grecja, Francja i Polska) są przeważnie położone na południu Europy, gdzie panują korzystne warunki dla hodowli pszczół.

W UE oprócz miodu pszczelarze wytwarzają wiele innych produktów, między innymi pyłek pszczeli, propolis, mleczko pszczele i wosk pszczeli. Wszystkie miody wprowadzone na unijny rynek muszą spełniać wymogi dotyczące jakości i etykietowania zawarte w dyrektywie w sprawie miodu 2001/110/WE.

7 GRUDNIA 2023
Honey market overview (Autumn 2023)
English
(1.41 MB - PDF)
Pobierz

Krajowe programy pszczelarskie

Każdy kraj UE może opracować krajowy program na rzecz pszczelarstwa wspierany przez UE. Programy obejmują okres trzech lat. Programy pszczelarskie na lata 2020–2022 dla wszystkich krajów UE zostały zatwierdzone decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2019/974.

W ramach tych programów do otrzymania dofinansowania kwalifikują się projekty w ośmiu dziedzinach:

  • pomoc techniczna obejmująca np. szkolenia dla pszczelarzy i grup pszczelarzy na tematy takie jak hodowla lub zapobieganie chorobom, pozyskiwanie, przechowywanie i pakowanie miodu
  • zwalczanie inwazji pasożytów i chorób pszczół, w szczególności warrozy (która jest endemiczną chorobą pasożytniczą osłabiającą system immunologiczny pszczół i mogącą powodować wymieranie rojów)
  • racjonalizacja sezonowego przenoszenia uli przez dostarczanie odpowiednich informacji i materiałów
  • badania produktów pszczelarskich, np. miodu, mleczka pszczelego, pyłku, propolisu i wosku pszczelego
  • zasiedlanie uli
  • badania stosowane
  • monitorowanie rynku
  • poprawa jakości produktów pszczelich w celu ich skutecznego pozycjonowania na rynku.

Co trzy lata Komisja Europejska przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrażania środków dotyczących sektora pszczelarskiego.

Sprawozdanie z realizacji programów pszczelarskich

9 CZERWCA 2022
National apiculture programmes 2020-22
English
(1.33 MB - PDF)
Pobierz

Budżet

W latach 2020–2022 na pszczelarskie programy krajowe w UE przeznaczona zostanie kwota 240 mln euro. To o 11 proc. więcej niż w okresie 2017–2019. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z budżetu UE, a druga połowa z budżetu krajów UE, zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2021/974. Przydział unijnych środków finansowych na te programy zależy od liczby uli w każdym kraju UE zgłoszonej Komisji zgodnie z art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/1366.

Podstawa prawna

Rozporządzenie (UE) 1308/2013 ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych, uzupełnione rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/1366.

W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1368 określono szczegółowe zasady stosowania krajowych programów pszczelarskich.

Komitety

Aby zagwarantować, że Komisja korzysta z uprawnień do przyjmowania aktów wykonawczych pod kontrolą krajów UE, powołano różne komitety, które wspierają ją w tym zadaniu. W ich skład wchodzą przedstawiciele rządów, a przewodniczy im przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Grupa ekspertów ds. rynków rolnych omawia kwestie takie jak zmiany cen rynkowych czy też produkcja i wymiana handlowa w UE i krajach trzecich.

Grupa dialogu obywatelskiego ds. produktów pochodzenia zwierzęcego wspiera Komisję w prowadzeniu regularnego dialogu we wszystkich kwestiach dotyczących miodu.

Dokumenty

6 MAJA 2022
Overview of annual implementation reports for apiculture year 2021
English
(1.38 MB - PDF)
Pobierz
25 KWIETNIA 2022
Honey market overview (Spring 2022)
English
(1.21 MB - PDF)
Pobierz