Toode Fava Santorinis KPN on saadud Lathyrus clymenum L. seemnetest. Lathyrus clymenum L. on õistaim, mida kasvatatakse põllukultuurina kaheksal Egeuse mere lõunaosas asuval Küklaadide saarestikku kuuluval saarel. Kõik tootmisetapid alates külvamisest kuni pakendamiseni toimuvad saartel, kasutades kohalikke meetodeid, mis pärinevad aastatuhandete tagant.
Lõpptoode on väikeste kuldsete ketaste kujuline; keetmisel omandavad nad magusa maitse ja sametise tekstuuri, sobides ideaalselt mitmesuguste roogade põhjaks või maitsvaks lisandiks.
Päritolu
Sõna „fava“ esineb esimest korda Aishylose 6. või 5. sajandil eKr kirjutatud, kuid praeguseks kadunud tragöödias.
Toote Fava Santorinis KPN ajalugu ulatub siiski veel 1000 aasta võrra kaugemale, ühe ajaloolise sündmuseni, mis oli lausa seismilise tähtsusega.
16. sajandil toimus Santorini saarel üks ajaloo suuremaid vulkaanipurskeid. Purse hävitas saare looduse ja sundis kohalikke elanikke põgenema. Mahajäetud asulatest üks suurimaid oli minose kultuuri esindav linn Akrotiri, mis mattus tuha- ja vulkaanitolmu kihtide alla.
Tuhandeid aastaid hiljem näitasid väljakaevamised, et suur osa linnast on säilinud. Arheoloogide avastatud arvukate kunstiteoste ja esemete hulgast leiti seemnejäänused, mis tuvastati kui Lathyrus clymenum L. seemned. Oli tõendeid, et taim oli koristatud ja seemned tarbimiseks jahvatatud.
Kui inimesed aastaid pärast vulkaanipurset saarele tagasi pöördusid, jätkasid nad Lathyrus clymenum L. kasvatamist, sest see on üks väheseid põllukultuure, mis end vulkaanilisel pinnasel hästi tunneb.
Vulkaanipurske üle elanud Fava Santorinise tootmine on vastu pidanud ka ajaproovile. Saareelanike jaoks on sellest saanud peamine põllukultuur ja sellest tehtud rooga armastatakse ka mujal.
2010. aastal tunnustas ainulaadset toodet Fava Santorinis ka Euroopa Liit, andes tootele kaitstud päritolunimetuse (KPN) staatuse.
Tootmine
Fava Santorinis KPN on valmistatud ronitaime Lathyrus clymenum L. seemnetest. Lathyrus clymenum L. õielehed on karmiinpunased, kohati kannikese- või sirelilillad. Taim kasvab laialdaselt ja looduslikult kogu Vahemere piirkonnas, kuid seda kasvatatakse põllukultuurina üksnes mõnel Egeuse mere lõunaosa saarel.
Nende Küklaadide piirkonnas asuvate saarte hulka kuuluvad Santorini (tuntud ka kui Thira) ja seitse seda ümbritsevat saart: Thirasia, Palea Kameni, Nea Kameni, Aspro (Aspronisi), Christiani ja Askania Küklaadide saarestikus.
Saartel on päikest keskmiselt üle 200 päeva aastas, ning seal lõõtsuvad Egeuse mere kuivad, meltemia nime all tuntud põhjatuuled.
Lathyrus clymenum L. roniväät kinnitub pindadele, mis aitab taimel meltemiat taluda. Kuivusega kohandunud taimena suudab ta saarte kuivades ja peaaegu kõrbelaadsetes tingimustes ellu jääda. Kuna maismaa-veevarud on minimaalsed või puuduvad täiesti, imab taim vett niiskest mereõhust osmoosi kaudu, mis tagab tema suure suhkrusisalduse.
Samuti on taim võimeline säilitama õhulämmastikku, mille abil ta talub saarte vulkaanilist mulda, mis on täis pimsskivi ja laavat, kuid milles on vähe orgaanilist ainest kui ka põhilisi anorgaanilised toitained, nagu kaalium või lämmastik.
Aastatuhandete jooksul kogutud oskused ja teadmised võimaldavad nendes keerulistes keskkonnatingimustes saada stabiilset saaki. Herneid töödeldakse traditsiooniliste meetodite kohaselt, kusjuures enamik tootmisetappe toimub endiselt käsitsi.
Traditsiooniliselt toimub külv talve keskpaigas ning mõned kasvatajad järgivad endiselt tava külvata oma esimesed seemned 21. detsembril, talvisel pööripäeval.
Pärast külvamist tuleb põllukultuuri oskuslikult hooldada ja jälgida, kuni see on koristusvalmis.
Koristatud seemned kuivatatakse seejärel Egeuse piirkonna päikese käes ning paigutatakse seejärel vulkaanilisse kaljusse uuristatud ladudesse. Nendes ladudes, mida tuntakse nime kanaves all, on seemnete säilitamiseks ideaalsed tingimused, mis kaitsevad neid kahjurite eest ja hoiavad neid piisavalt kõvana, et taluda jahvatamisprotsessi.
Jahvatamine toimub kiviveskites, kus seemnekestad eemaldatakse ja seemned eraldatakse idulehtedest.
Saadud lamedad kollased kettad pakendatakse kiiresti, et vältida niiskusest, kahjuritest ja haigustest tulenevaid kahjustusi.